Společnost E.ON zlevní od října elektřinu o 16 procent, vůči vládnímu cenovému stropu bude nižší až o pětinu. Opatření se dotkne zhruba 800 000 klientů, kteří nemají fixovanou cenu. Od září firma zlevnila plyn, sdělila společnost v tiskové zprávě.
Zákazníci společnosti E.ON nově od října za dodanou megawatthodinu (MWh) elektřiny v základní jednotarifní distribuční sazbě D02d zaplatí 4 793 Kč s DPH. Oproti svým současným cenám ušetří 913 Kč za MWh a proti stále platným cenovým stropům je úspora 1 258 Kč za MWh.
ČTĚTE TAKÉ: Potřebujeme až čtyři nové jaderné bloky, tvrdí šéf divize ČEZ. Zatím se plánuje jeden
„Pozitivní vývoj na trhu se snažíme svým zákazníkům promítat do ceníků. Společně se zářijovým zlevněním plynu bude mít výhodnější ceny už téměř milion našich klientů s nefixovanou cenou energií. Ceny, které mají naši stálí zákazníci, jsou teď na srovnatelné úrovni jako nabídky pro nové klienty,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti E.ON Jan Zápotočný.
Zaspali jsme a jen tlacháme. Termíny k rozvoji jaderné energetiky jsou hrozné, míní experti
Ohledně rozvoje jaderné energetiky se v Česku reálně nic neděje. Termíny na další budování jádra nejsou zoufalé, ale přímo příšerné, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl míní, že se u nás ohledně energetiky pouze „tlachá“ a zapomíná pracovat, v důsledku čehož nás předbíhají ostatní země. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka (Piráti) Česká republika zaspala také v instalaci obnovitelných zdrojů.
Společnost upozornila, že snížení cen bude automatické. Stávající zákazníci tak nebudou muset uzavírat žádnou novou smlouvu.
Od začátku září E.ON zlevňoval dodávky plynu. Zákazník s běžnou spotřebou bez fixace nově platí 2 321 Kč s DPH za MWh plynu. Oproti svým současným cenám ušetří 436 Kč za MWh a oproti stále platným cenovým stropům je úspora 704 Kč za MWh.
E.ON snižuje ceny plynu letos už podruhé, ceny pod vládními stropy společnost začala u plynu i elektřiny nabízet v únoru. V prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop vedle E.ON například také innogy, Centropol, Pražská plynárenská a další dodavatelé. Nový fixovaný produkt s postupně klesající cenou od jara nabízí i ČEZ.
Někteří lidé stále skáčou na špek. Delší fixace energií se nevyplatí, varují experti
Část lidí uzavírá energetické smlouvy v nejméně vhodný čas a „skáčou dodavatelům na špek“. V souvislosti s aktuálním stavem na trhu to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj se fixování cen déle než na rok nevyplatí a zákazníci by měli takový krok zvážit. S tímto prohlášením souhlasí i ekonom Jan Béreš, který doporučuje porovnat celou paletu energetické nabídky.
V posledních týdnech dodavatelé opět zveřejňují nové nabídky tarifů. Například innogy od října sníží 310 tisícům zákazníků cenu plynu na úroveň 18 procent pod cenovým stropem. Moravské naftové doly (MND) už v minulých dnech snížily cenu plynu u fixovaných produktů proti cenovému stropu o 36 procent a u elektřiny o 24 procent.
Od září zlevnila energie více než 700 tisícům klientů také Pražská energetika, a to elektřinu o 20 procent a plyn o 30 procent. Od poloviny září zlevní ceníky energií s fixací také ČEZ. Cena elektřiny s jednoročním závazkem bude o více než pětinu nižší než stanovené vládní stropy. Plyn s roční fixací pak bude pod hodnotou cenových stropů o čtvrtinu. ČEZ zároveň zlevní ceníky dvouletých a tříletých produktů. Nové nabídky chystají i další dodavatelé.
Kvůli růstu cen na velkoobchodních burzách vláda pro letošní rok stanovila cenové stropy na 5 000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2 500 korun za jednu MWh plynu. Na začátku roku dodavatelé zpravidla nabízeli tyto ceny, během roku – po zlevnění energií na burze – ale postupně přicházejí s levnějšími produkty.