reklama

Spolupracoval šéf hokeje Král s StB? Měl pomoci s odposlechy i kopiemi klíčů a udat kolegu

Prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) čelí podezření, že za komunismu působil jako tajný spolupracovník StB. S informací přišel deník Sport. Šéf českého hokeje měl podle dostupných informací z ministerstva vnitra donášet na svého nadřízeného v době své povinné vojenské služby. Sám Král se brání a tvrdí, že s civilní StB neměl nic společného a u vojenské je zapsán jen kvůli svému zařazení do právního oddělení svého velitelství.

reklama

Ve svazcích, které jsou aktuálně volně dostupné v Archivu bezpečnostních složek, se uvádí, že Král byl jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky zapsán 17.6.1987 s registračním číslem 027185. Krycí jméno – RENÁTA. Následuje jméno a příjmení spolupracující osoby, přičemž jsou zde správně uvedeny Královy údaje, a to včetně správného data narození, tedy 15. 2. 1964.

Král nastoupil v červnu 1987 na povinnou vojenskou službu. Protože v té době dostudoval práva, byl přidělen do právního oddělení velitelství 19. motostřelecké divize v Plzni. V té době jej oslovila Státní bezpečnost.

Podle Sportu měl donášet na svého nadřízeného. Mělo jít o informace z jeho soukromí, měl umožnit získání klíčů k jeho bytu či zajistit instalaci odposlechu. Král měl podle deníku Sport také nakreslit plánek bytu svého nadřízeného a předat ho vojenské kontrarozvědce, která spadala právě pod StB.

Měl navíc udat vlastního kolegu – vojína, který měl „udržovat kontakty do kapitalistických zemí“. Během necelého roku se měl s představiteli kontrarozvědky sejít až 22krát.

Král: S civilní StB jsem neměl nic společného

Dlouholetý prezident hokejového svazu tvrdí, že s civilní StB neměl nikdy nic společného. Ve svém vyjádření pro Sport říká, že coby čerstvě vystudovaný právník byl v oddělení, které vyšetřovalo trestnou činnost v armádě týkající se například ochrany státního tajemství.

„Spolupracovali jsme přitom s příslušníky vojenské kontrarozvědky a s tím souvisí i evidence v protokolech svazků vojenské kontrarozvědky, tehdejší III. správy SNB (Sbor národní bezpečnosti – pozn. red.),“ sdělil Král pro Sport.

Šéf českého hokeje přiznal, že s příslušníky zmíněné kontrarozvědky skutečně v kontaktu byl, a to mezi červnem 1987 a březnem 1988, tedy po dobu své vojenské služby. Dodává ale, že to bylo výhradně v době jeho zařazení na právním oddělení motostřelecké divize.

„Potom jsem již v žádném kontaktu s vojenskou kontrarozvědkou ani jinou složkou StB nebyl, což dokládá mimo jiné archivace svazku,“ doplnil Král Sportu. O evidenci ve svazcích vojenské kontrarozvědky podle svých slov nevěděl, ale považuje ji za „logickou“.

Král je prezidentem ČSLH od roku 2008, v hokejovém prostředí se pohyboval už předtím. Mezi lety 2004 až 2008 působil jako prezident a jednatel extraligového klubu z Plzně. Kromě toho má vlastní advokátní kancelář Král a spol., ve které paralelně pracuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama