Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval přístup k portálu známého sdružení obhájců lidských práv Komanda-29, u jehož šéfa, právníka Ivana Pavlova, policisté vykonali domovní prohlídku. Důvod? Komanda-29 spolupracuje s českou nevládní organizací Společnost svobody informace, která byla v Rusku koncem června prohlášena za nežádoucí.
Společnost svobody informace má podle Rusů ohrožovat ústavní zřízení a bezpečnost země, uvedl v pátek list Kommersant na svém webu. Komanda-29 odsoudila počínání úřadů jako „bezprecedentní politický nátlak“ na obhájce lidských práv v Rusku a slíbila, že se odvolá k soudu, dodal deník.
Češi jsou znepřátelený národ, řekl Putin Rusům. Expert: Mají nás za slouhy Západu
Ruský prezident Vladimir Putin během středy v tradiční živě přenášené debatě odpovídal na otázky občanů, kteří je mohli zaslat například pomocí mobilní aplikace. Putin mimo jiné naznačil, že Česko je podle něj znepřátelený národ či že nikdy nenařídí povinné očkování proti koronaviru. Sám poprvé přiznal, že se očkoval Sputnikem V.
Ten také připomněl, že šéf sdružení Ivan Pavlov je obhájcem novináře a poradce šéfa Roskosmosu Ivana Safronova, kterého ruská tajná služba obvinila z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Safronov vinu odmítá a upozorňuje, že jej vyšetřovatelé dodnes neseznámili s podstatou a detaily obvinění.
Pavlovovi ruské úřady zakázaly používat komunikační prostředky a internet, protože údajně neoprávněně zveřejnil údaje z předběžného vyšetřování svého klienta. Konkrétně měl poslal do novin usnesení o obvinění Safronova a novinářům prozradit, že v případu figuruje utajovaný svědek.
Právníci ze sdružení Komanda 29 hájili rovněž spolupracovníky uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, který je pokládán za hlavního protivníka prezidenta Vladimira Putina na domácí scéně. Deník připomněl, že za jakoukoli spolupráci se zakázanou „nežádoucí“ organizací hrozí v Rusku přinejmenším vysoká pokuta a přinejhorším až šest let za mřížemi.
Spojení s českou organizací Komanda-29 nepopírá
Roskomnadzor předpokládá, že na portálu Komanda-29 se publikovaly příspěvky od Společnosti svobody informace, což ale spolupracovníci portálu s přibližně 100 tisíci návštěvami uživatelů měsíčně podle deníku odmítají. Navíc nedostali od úřadů před zablokováním webu žádnou výstrahu. Dřívějšímu požadavku Roskomnadzoru ohledně odstranění materiálu s radami ohledně komunikace se světem z vězení vyhověli. „Zákony se nám mohou nelíbit, ale dodržujeme je,“ ujistili.
Komanda-29 podle deníku však nepopírá spojení se Společností svobody informace: advokát Pavlov připouští, že před šesti lety „patřil ke spoluzakladatelům tohoto spolku vytvořeného na podporu svobodného přístupu k informacím“, jak uvedli Pavlovovi spolupracovníci.
Z veřejně dostupných záznamů vyplývá, že Společnost svobody informace vznikla v únoru 2015 v Praze a v prvních dvou letech ji vedla Darja Suchichová, která nyní patří k vedoucím právníkům Komandy-29. V současnosti jsou „veškeré právní a podnikatelské vztahy“ se Společností svobody informace přerušeny, ujišťuje advokátka Komandy-29 Valerija Vetoškinová.