Zadrženými osobami v případu vraždy jednadvacetiletého studenta Daniela Tupého jsou podle slovenských médií členové neonacistických skupin. Kriminalisté v úterý zatkli osm podezřelých, devátý si za pokus o vraždu odpykává trest ve vězení. Jeden z nich má být i synem policisty. Student v listopadu 2005 zemřel na následky zranění poté, co ho zbila skupina osob.
Podle tvnoviny.sk se mezi zadrženými nachází i zakladatel neonacistického hnutí Rebel Klan Engerau Marián Molnár. Molnár měl podle topky.sk pózovat v mikině neonacistického uskupení jen několik metrů od místa vraždy. Dalším zatčeným extremistou je Matěj Bulík, člen krajně pravicové skupiny Rastislava Rogelia.
ČTĚTE TAKÉ: Myslela jsem, že mě zabije. Doga na Liberecku těžce zranila ženu, majitel ale k soudu nepůjde
Elitní policisté ze slovenské Národní kriminální agentury NAKA v úterý ráno zatkli osm osob, které podezřívají z brutální vraždy jednadvacetiletého studenta Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Daniela Tupého.
Při zatýkání našla policie v bytě jednoho z nich legálně držené zbraně. Podezřelé osoby kriminalisté převezli na výslechy na policejní prezidium v Bratislavě. Jeden má být i synem policisty. V případě zatím nebyl nikdo obviněn.
„Velmi pracně a pečlivě jsme důkazy zdokumentovali a dnes (úterý, pozn. red.) je důkazní situace tak silná, tak neprůstřelná, že mohu s klidným svědomím říci, že těch osm lidí, kteří byli dnes zatčeni, bylo na místě činu,“ řekl ve slovenském rádiu Expres policejní prezident Štefan Hamran. Dodal také, že devátý z podezřelých si ve vězení odpykává trest za pokus o vraždu v jiném případě.
Skupinu studentů, mezi kterými byl i Daniel Tupý, napadlo v listopadu 2005 na Tyršově nábřeží v Bratislavě několik maskovaných osob. Šest studentů bylo zraněno, Tupý podlehl osmi bodným ranám. Trestní stíhání bylo v roce 2012 přerušeno, poté se však začaly objevovat nové informace.
Zločin vyvolal řadu reakcí odsuzujících násilí a projevy nenávisti. Den před pohřbem Tupého se na Hodžově náměstí v Bratislavě sešlo pět tisíc lidí, aby si připomněli studentovu smrt a odsoudili neonacismus ve všech jeho podobách, informoval dříve deník Sme.sk. Na místě vraždy na Tyršově nábřeží se také v následujících letech opakovaně konaly pochody proti fašismu.