CNN Prima News neonacismus

neonacismus

Výpis příspěvků ke štítku „neonacismus“

Z amatérů se stala obávaná jednotka. Co jsou zač členové ukrajinského praporu Kraken?

20. července 2022 20:36

I když ukrajinská speciální jednotka Kraken vznikla teprve před několika měsíci, už nyní se v tuzemsku těší velké podpoře a uznání. Obávaný prapor, který je často přirovnáván k mariupolskému pluku Azov, během své krátké existence výrazně přispěl k vítězné bitvě o Charkov. Nyní Rusy trápí i na Donbasu. Stejně jako Azov, i Kraken provází jistá kontroverze a různá podezření. Co jsou členové této jednotky vlastně zač?

Абсурдность „денацификации“ Украины. Члены неонацистских группировок воюют за Россию

24. května 2022 18:01

Россия задействовала неонацистов для так называемой денацификации Украины, которой президент Владимир Путин обосновал вторжение и развязывание войны на территории суверенного государства. Члены Российской имперской лиги и сети „Русич“, воюющие за Москву, известны своим ультраправым экстремистским мышлением.

Že jsme nacisté? Blbost, bojujeme za svobodu a demokracii, říká voják z pluku Azov

12. května 2022 21:36

Jedním z účelů ruské invaze má být podle prokremelské propagandy mimo jiné i denacifikace Ukrajiny. Moskva v tomto ohledu často zmiňuje proslulý pluk Azov, který označuje za neonacistický. Členové této jednotky považují taková tvrzení za lživá. Podle ukrajinského průzkumníka Alexeje, který do pluku vstoupil už v roce 2014, se jako nacisté chovají spíš Rusové.

OBRAZEM: Chudší vojenská přehlídka a Putinovy slovní útoky. Jak Rusko slavilo Den vítězství?

9. května 2022 20:17

Tradiční oslavy 9. května, kterými si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem v druhé světové válce, letos zastínila ruská agrese na Ukrajině. Na tradiční vojenské přehlídce v Moskvě chyběl náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov i letectvo. Projev prezidenta Vladimira Putina obsahoval především verbální útoky směrem k západním zemím a kyjevskému režimu, který Kreml považuje za neonacistický.

Azov, banderovci, Putinovy masakry. Jaká je pravda o neonacismu na Ukrajině a v Rusku?

8. dubna 2022 05:11

Vladimir Putin ospravedlňuje invazi na Ukrajinu tím, že je potřeba ji denacifikovat. Údajné neonacistické podhoubí v napadené zemi spojuje třeba s takzvanými banderovci, s plukem Azov. Rusové tomu věří, nevykazuje však známky pokřivené ideologie spíše jejich režim? Odborník na extremismus Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro CNN Prima NEWS demaskuje mnohé mýty a lži, v jejichž jménu se teď na východě zabíjí.

„Bábušky“ na Ukrajině cvičí příznivci krajní pravice. Jejich znak používala divize SS

19. února 2022 15:27

Celý svět oblétly fotografie srdnatých babiček, které se na Ukrajině cvičí v boji. Teď ale vyšlo najevo, že je na případ ruské invaze připravují členové batalion Azov. Jedná se o kontroverzní prapor Ukrajinské národní gardy. Mezi jeho členy jsou údajně neonacisté a lidé, kteří mají na kontě znásilnění či mučení.