V padesáti letech zemřel Cloete Murray – jihoafrický likvidátor firem v úpadku. Dosud neznámí útočníci v sobotu rozstříleli jeho vůz, když se s 28letým synem Thomasem vracel domů. Během své profesní kariéry se osobně setkal s českým podnikatelem a mafiánem Radovanem Krejčířem, jehož firmy v zemi likvidoval. Na setkání s Čechem vzpomínal před takřka dvěma lety.
V osudnou sobotu se Murray se svým synem, jenž pracoval jako právní poradce, vracel z Johannesburgu do Pretorie, kde bydlel. Dosud neznámí útočníci na motorkách však jejich cestu předčasně ukončili – vozidlo rozstříleli. 28letý Thomas na místě zemřel, jeho otec svým zraněním podlehl v nemocnici, uvádí web BBC.
Prominent liquidator and his son shot on N1 North, Midrand
— MDN NEWS (@MDNnewss) March 19, 2023
Well known liquidator Cloete Murray and his 28 old year son were shot by a gunmen on a motorbike while traveling at N1 North Midrand in a white Toyota SUV on Saturday afternoon in what #MDNnews pic.twitter.com/IbdhTF7GDn
Není jasné, zda se jednalo o vraždu na objednávku nebo zda měl čin co dočinění s Murrayovou prací, respektive s jednou z mnoha kauz, na nichž spolupracoval. Za svou kariéru úředně přidělený likvidátor firem v úpadku – který se zabýval jejich účetnictvím, vymáhal majetek a oznamoval případnou trestnou činnost – řešil řadu významných kauz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Návrat uprchlého podnikatele Krejčíře? Jihoafričani poslali do Česka varování
Pracoval například na likvidaci společností, které byly napojeny na bratry Guptovy – trojici mužů, jež je obviněna z korupce a úplatkařství – nebo společnost Bosasu, která byla zapletena do mnoha skandálů s vládními zakázkami.
Josef Klíma o strachu z mafie: Dnes se více bojím zfetovaných bláznů na dálnici
Josef Klíma bez diskuze patří k nejvýraznějším a nejzkušenějším tvářím tuzemské investigativní žurnalistky. V neděli oslaví 72. narozeniny, ale práci na hřebík rozhodně ještě pověsit nechce. V hlavě se mu rodí další nápady na reportáže i filmové scénáře.
Mezi jeho „klienty“ patřil také český podnikatel Krejčíř, s nímž se i osobně setkal. „Jednou v pátek jsme mu doručili obsílku. Když jsem o hodinu nebo dvě později odcházel, řekl mi: ‚Poslouchej, nejde, aby si mi doručil obsílku a nedal si se mnou braai (jihoafrický výraz pro grilované maso, pozn. red.).‘ Domluvili jsme se, že dorazím za týden. Bohužel, o pár dní později se Krejčíř pokusil utéct ze země, takže, žádný braai,“ vzpomínal pro Rádio 702.
Promluvu s Krejčířem označil jako fascinující. „Lidé jako Radovan jsou v tisku specificky vykreslováni, ale často to jsou velmi inteligentní lidé a je zajímavé slyšet jejich pohled na svět a na život obecně. Všichni se jeví jako okouzlující, ale jejich šarm rychle mizí ve chvíli, kdy se dostanete do konfliktních situací. V té chvíli vidíte jejich temnou stránku,“ doplnil.
Od roku 2016 si Krejčíř v JAR odpykává 35letý trest odnětí svobody mimo jiné za přípravu vraždy, únos, mučení nebo drogové obchody. Z Česka uprchl při policejní razii v roce 2005, od roku 2007 žil v Jihoafrické republice, kde se velmi rychle vypracoval do nejvyšších pater organizovaného zločinu.
V srpnu přišla do České republiky depeše z JAR, že se uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se znovu pokouší o návrat do vlasti.