Na specifický rok 2020 doplácí kromě jiných oblastí také sport. Ten amatérský je aktuálně opět v kómatu. O jeho resuscitaci se snaží Národní sportovní agentura v čele s jejím šéfem. „V současnosti se s ministerstvem zdravotnictví snažíme komunikovat o tom, že jsou typy sportů, které by bylo možné rozvolnit,“ řekl Milan Hnilička na stanici Radio Zet.
Jakožto předseda Národní sportovní agentury (NSA) prosazuje Milan Hnilička na vládě možnost, jak by amatérští sportovci za špatných koronavirových okolností mohli fungovat. V tuto chvíli totiž mají utrum.
„Je to hodně složité téma. Kromě pravidelného antigenního testování vyhlížíme i možnost očkovat se. Ale to až časem. V současnosti se s ministerstvem zdravotnictví snažíme komunikovat o tom, že jsou typy sportů, které by v rámci systému PES bylo možné rozvolnit. Jde především o bezkontaktní a individuální sporty – na stupni 4 navrhujeme, aby se mohly provozovat některé sporty i ve vnitřním prostoru. Tedy hlavně tenis, badminton a možná i plážový volejbal,“ uvedl bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana ve vysílání Radia Zet. Pro antigenní testy pro sportovce by měla vzniknout zvláštní centra – mimo současná odběrová střediska.
Krušná cesta k restartu sportu. Zákaz trénovat byl nepochopitelný, říká volejbalista
Frustrace, nepochopení, křivda. Nálada v českém sportu měla zejména v polovině října do ideálu daleko. Vládní opatření zatrhla soutěže i tréninky v halách. Teď přicházejí lepší časy, kdy po fotbalu a hokeji dostaly povolení k restartu i další soutěže. Dojmy z dění z posledních týdnů, které sdílel nejeden sportovec v tuzemsku, pro CNN Prima NEWS shrnul extraligový volejbalista Jiří Kraffer hrající za Kladno, kde je na hostování z Českých Budějovic.
Hnilička a spol. se snaží přesvědčit vládní činitele, že sportovat je nesmírně důležité. „Chceme, aby se hlavně děti mohly aspoň částečně věnovat sportu. Zároveň myslíme na provozovatele sportovišť, kteří aktuálně trpí. A teď v zimě už je možnost sportovat venku dost omezená.“
Šéf NSA upozorňuje, že nemožnost pravidelně a rozmanitě se hýbat může být v dlouhodobém měřítku značně problematická. „Děti, které jsou ve věku pět až sedm let, mají toto dvouleté období na to, aby získaly pohybovou gramotnost. Pak se jim jakési okno uzavře,“ podotkl Hnilička s tím, že nejde pouze o fyzické hledisko. „Důležitý je také faktor disciplíny a psychiky. A děti jsou dnes – zvláště v době distanční výuky – upoutány k počítačům. O to více tíhnou k sociálním sítím a videohrám. Proti tomu my bojujeme.“
Aktuální skóre systému PES naznačuje, že Česká republika brzy přejde do nejvyššího, 5. stupně. Co by to v takovém případě znamenalo pro sport? „Při všech diskuzích respektujeme situaci. A chceme být zodpovědní. Právě zodpovědnost chceme přenést na všechny, kteří sport provozují a vedou. Cílem je, aby dodržovali opatření. U organizovaných sportů je větší možnost, jak činnost dělat, a přitom nezahájit další vlnu,“ řekl Hnilička, který jednal se zdravotnickým resortem i v pondělí.
Profesionální sport se nezastaví ani v „pětce“
Za zpřísňování opatření doporučuje Hnilička aspoň chůzi venku. „Ale lehko se to řekne, ne každý je zvyklý se procházet. Na YouTube kanále NSA máme různá instruktážní videa, která rodičům radí, co mohou s dětmi dělat. Ale možnosti jsou omezené.“
Zatímco amatéři mohli sportovat – navíc ve skromném režimu – jen 15 prosincových dní, profesionálové mají nepřetržitou zelenou od začátku listopadu. V okamžiku restartu české kluby značně zaostávaly za zástupci jiných zemí, což mohlo ovlivnit výkony v evropských pohárech.
„Zvláště v počátku,“ zmínil Hnilička a k tomu dodal: „Každopádně poměrně rychle se nám podařilo vyjednat podmínky, za kterých je možné umožnit profesionální sport. Může se trénovat v plném režimu, byť bez diváků. Ale v současné době v oblasti profesionálního sportu nezaostáváme za Evropou a světem.“
To by se podle 47letého Hniličky nemělo změnit ani v případě, že Česká republika skutečně přejde do „pětky“. „Profesionální sport je práce, stejně jako v jiných odvětvích. Neočekávám, že by se v této fázi měl sport uzavřít. Navíc se vysílá v televizi, tak ať se máme jako sportovní fanoušci na co dívat.“