V případě vakcín se na Evropskou unii nemůžeme spolehnout (zdroj: CNN Prima NEWS)
Představitelé ruské vakcíny Sputnik V oznámili, že by do Česka mohli ještě během dubna dostat dávky očkovací látky pro 300 tisíc lidí. Informovali o tom na Twitteru v reakci na páteční vyjádření českého premiéra Andreje Babiše (ANO), který po krachu jednání se státy Evropské unie o přidělení dodatečných vakcín prohlásil, že bude muset přemýšlet o zisku právě ruské vakcíny. Ta přitom dodnes nemá schválení k užití od Evropské agentury pro léčivé přípravky.
„Můžeme do České republiky dodat Sputnik V pro 300 tisíc lidí jen během dubna, pokud bude vakcína schválena pro mimořádné užití, jako tomu bylo v Maďarsku a dalších 58 státech,“ informují představitelé ruské vakcíny, kterou vyvinuli vědci v moskevském Gamalejově institutu.
We can provide the Czech Republic with Sputnik V for 300,000 people in April if the vaccine is approved for emergency use as was done in Hungary and 58 other countries. ✌️
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 2, 2021
Sputnik V přitom stále nemá souhlas k užití v zemích Evropské unie. Představitelé očkovací látky již sice žádost Evropské agentuře pro léčivé přípravky podali, ale teprve nedávno, oproti jiným vakcínám jako od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca (nedávno přejmenovaná na Vaxzevria) a Johnson & Johnson. Těmi se již v Evropské unii smí očkovat.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) CNN Prima NEWS sdělil, že jeho resort ani zastupitelský úřad ČR v Moskvě s Ruskem o dodání vakcíny nejedná. Šéf české diplomacie navíc dodal, že není příznivcem očkování vakcínou, která není v EU schválená. „Teď není vhodný čas na experimenty. Proto zastávám názor, že pro případné využití jednotlivých vakcín je základním kritériem její řádné schválení,“ dodal Petříček pro CNN Prima NEWS.
Babiš: O Sputniku musíme přemýšlet
O tom, že by se Česko mělo zabývat možností získat ruskou vakcínu Sputnik V, informoval v pátek předseda vlády Andrej Babiš. Reagoval tak na krach jednání s představiteli členských států EU o rozdělení dodatečných vakcín pro země, které si s pandemií v rámci společenství nevedou dobře.
Musíme přemýšlet o nákupu vakcíny Sputnik, řekl Babiš po krachu jednání s EU
Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že bude přemýšlet o nákupu ruské vakcíny Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou. Předseda vlády to řekl Deníku N v návaznosti na jednání o vakcínách, při kterém mělo Česko přijít o statisíce dávek očkovací látky. Své selhání odmítá.
Babiš se podle svých slov zastal rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který dal najevo nesouhlas s rozdělením vakcín. Česko však kvůli tomu mělo přijít o desítky tisíc dodatečných vakcín, za což český premiér sklidil kritiku od opozičních politiků, kteří neúspěch vyjednávání považují za Babišovo selhání.
Posléze předseda vlády uvedl, že Kurz pro Rakousko objedná Sputnik V, a naznačil, že stejný postup může nastat i v Česku. „Kurz si objedná milion sputniků. No a my o tom budeme také muset přemýšlet,“ připustil Babiš v pátek pro Deník N.
Výjimka pro Sputnik? Proti je Blatný
Pro aplikaci Sputniku V v Česku by teoreticky nemuselo být povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky nutné. Stačit by totiž měl souhlas Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ministerstva zdravotnictví. Šéf resortu Jan Blatný (za ANO) ovšem trvá na tom, že Sputnik musí nejprve schválit právě evropská léková agentura.
Právě kvůli nesouhlasu s udělením výjimky pro Sputnik V je Blatný trnem v oku prezidentu Miloši Zemanovi, který již po několik týdnů tlačí na jeho odvolání. Babiš ovšem nynějšího ministra, který je již třetím šéfem resortu od loňského září, zatím ve funkci drží. Spekuluje se však o Blatného brzké výměně.
Maďarsko a Srbsko Sputnikem očkuje, na Slovensku vyvolal krizi
Nesouhlas od evropské lékové agentury však nezastavil například Maďarsko, které Sputnikem již řadu týdnů očkuje. Vakcína z Ruska se aplikuje také v Srbsku, kde si jej nechala naočkovat například premiérka Ana Brnabičová. Srbsko ovšem není členskou zemí EU.
Ruskou vakcínu pak začátkem března na Slovensko dostal expremiér Igor Matovič. Ten to však udělal i přes nesouhlas svých koaličních partnerů, a odstartoval tak vládní krizi. Při ní hrozil odchod koaličních stran a pád Matovičovy vlády. Krizi se nakonec patrně podařilo urovnat, Matoviče však stála post premiéra. Stejně tak kvůli Sputniku V skončil i jeho ministr zdravotnictví Marek Krajčí.
Dodávky Sputniku jsou navíc na Slovensku de facto nevyužité. Slovenští vědci sice testují bezpečnost vakcíny, v zemi se jí ale dosud neočkuje.
Podle nejaktuálnějších studií má mít Sputnik V účinnost 91,6 procent. I tak se však objevily nákazy i po jeho aplikaci. V sobotu o pravděpodobné infikaci informoval argentinský prezident Alberto Fernández. Na svůj Twitterový účet napsal, že mu antigenní test vyšel pozitivně a čeká na výsledky PCR testu. Zároveň však má zvýšenou teplotu 37,3 °C a bolesti hlavy.
Vakcína Sputnik V Zdroj: Profimedia.cz
Quería contarles que al terminar el día de hoy, luego de presentar un registro de fiebre de 37.3 y un leve dolor de cabeza, me realice un test de antígeno cuyo resultado fue positivo.
— Alberto Fernández (@alferdez) April 3, 2021