reklama

Squatting je čistokrevná krádež, nesahejme na cizí majetek, řekl Ladislav Jakl

Squatting a opuštěné domy, to bylo téma debaty pro dlouhodobého odpůrce této aktivity Ladislava Jakla a Jana Trnky v pořadu Silný hlas Markéty Fialové. Připomeňme, že Ladislav Jakl je bývalý tajemník prezidenta republiky a nyní ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Jan Trnka je český lékař, vysokoškolský pedagog a někdejší člen squattu Klinika.

reklama

Squatting je obsazování opuštěných nebo neobývaných pozemků či budov, které squatter nevlastní, nemá v nájmu nebo nemá zákonné povolení k užívání. Obsazený objekt bývá zpravidla využit pro kulturní a společenské aktivity často spojené s politickým protestem.

„Jak se asi dívá někdo na moje auto, které parkuje a nevypadá moc udržovaně? Taky by si mohl říct, že s ním skoro nejezdím, tak se mi tam vloupou a budou s ním jezdit oni. Člověku se můžou nelíbit různé věci, ale aby je řešil způsobem, který napadá jednu z nejposvátnějších věcí, kterou lidstvo vynalezlo –⁠ a to je vlastnictví –⁠ tak to je cesta ke komunismu, což je mnohem větší zlo než opadaná omítka,“ řekl dlouhodobý odpůrce squattingu Ladislav Jakl.

„Vadí mi spousty věcí, ale nechovám se ani diktátorsky, ani uzurpátorsky, abych to, co se mi nelíbí, řešil buď porušením zákona, nebo omezením svobody druhého,“ dodal.

Domy by se měly využívat k nějakému prospěchu

Někdejší člen Kliniky Jan Trnka si ale myslí, že když nemovitost nevyužívá vlastník, měli by ji mít možnost využít ostatní. „Řekl bych, že to je škoda. Nemovitost, ať už je jakákoliv, by mohli lidé využívat stejně jako vlastník nebo kdokoliv další. Ale nemyslím si, že dům je nějaké zboží jako cokoliv jiného, protože dům může poskytovat bydlení –⁠ a to je základní lidská potřeba,“ uvedl s tím, že u základních lidských potřeb trh selhává.

Podle něj nejde o to krást majetek, jak někteří lidé říkají, ale využít ho. „Pokud ho majitel nechce využívat, tak si myslím, že by mu měla celá společnost pomoct jej využít k nějakému prospěchu. A to především, když daná nemovitost není užívaná v situaci, kdy jsou v České republice desetitisíce lidí bez domova, kteří v zimě umírají,“ pospal Trnka a doplnil, že pro něj není důležité, kdo je vlastníkem nemovitosti.

Není to o tom, kdo má klíč

Jaklovi se ale tento přístup nelíbí právě kvůli tomu, že nemovitost patří někomu jinému. „Jde o to, že někdo okupuje cizí majetek a v podstatě ho nezákonně prohlásí za svoje území, často od něj má i klíč a rozhoduje o tom, kdo tam smí nebo nesmí vstoupit. To je čistokrevná krádež,“ byl přesvědčen ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause a narážel tak na autonomní sociální centrum Klinika, které bylo do ledna loňského roku obsazené squattery. Lidé obývající Kliniku podle něj měli od nemovitosti i klíč.

Podle Trnky to ale není o tom, kdo má klíč. „Jde o to, že ten dům, pokud se bavíme konkrétně o Klinice, nebyl dlouhé roky využíván, chátral a nikdo s ním neměl žádné plány. Takže pokud máme prázdný dům, který je využitelný například pro lidi, kteří spí na ulici a jsou ohroženi tím, že umřou nebo je někdo okrade, tak si myslím, že takové využití je lepší než mít prázdný dům,“ uvedl Trnka a snažil se vysvětlit, proč se dům zamykal.

„Bydleli tam někteří lidé bez domova krátkodobě a je celkem logické, že si své věci museli zamknout. Není možné, aby tam kdykoliv přišel kdokoliv a sebral jim věci, protože potom by už nebyl zas tak velký rozdíl v tom, jestli budou bydlet na ulici, nebo ne,“ vysvětlil Trnka.

Řešme vlastními silami to, co můžeme

Podle něj v tomto ohledu pokulhává především legislativa. „Chtěl bych to dát do kontextu asi té nejpalčivější krizi, která teď je, tou je krize bydlení. Vidíme nejen v Praze, ale i v jiných městech, že bydlení není dostupné, a to nemluvím jen o lidech bez domova, kteří nemají třeba práci nebo jsou v těžké sociální situaci, ale i o běžně zaměstnaných lidech. Zároveň jsou desítky tisíc prázdných bytů jenom v Praze. Pro majitele je nějakým způsobem výhodnější nechat byt zamčený, nepouštět tam nikoho a zavřít oči nad tím, že spoustu lidí bydlí v ubytovnách nebo na ulici,“ nelíbilo se Trnkovi.

„Kdyby byla legislativa dobře nastavená, na jednu stranu nemáme lidi bez domova a na druhou stranu nemáme prázdné byty,“ dodal.

V otázce squatterství se ale s Jaklem neshodli. „Nechtěl bych řešit jakýkoliv problém tím, že omezím něčí vlastnictví. Je to zahrávání si s něčím nebezpečným, má to dalekosáhlé důsledky, povede to k dezintegraci společnosti i ohrožení jejích základů. Nehrajme si s něčím takovým. A to, že někde jsou prázdné domy, je smutná věc, ale žijeme v mnohamilionové společnosti, kdy se nás dotýkají smutné věci. Řešme vlastními silami, co můžeme, pomáhejme, komu umíme, ale nesahejme na jeho majetek,“ stál si za svým Jakl.

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama