Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné

Hra na oliheň na dětských táborech

Brutální seriál Hra na oliheň fascinuje diváky po celém světě — a přitahuje i děti, přestože by ho podle řady odborníků vidět neměly. Psychologové varují, že násilí na obrazovce může mít vážné dopady na dětskou psychiku. Přesto se motivy ze seriálu objevovaly už přes rok ve školách, teď o něm bájí na sociálních sítích, a nově se dokonce podle něj organizují letní tábory.

Další série seriálu Hra na oliheň neboli anglicky Squid Game. Postavy v něm soutěží v dětských hrách a trestem za selhání je jedině smrt. Seriál, který ovládl obrazovky po celém světě, zasahuje i děti v Česku. „Fenomén celého seriálu je velký problém pro dětskou psychiku, protože obsahuje extrémní násilí, které zobrazuje jako běžný prostředek k dosažení cíle. Děti nejsou schopné rozeznat fikci a realitu,“ popsal pro CNN Prima NEWS odborník na školství a psycholog Karel Rajchl.

ČTĚTE TAKÉ: Zalévání květin a zahrádky o dovolené. Zahrádkář má trik s kapačkou, expertka radí hydrogel

Podle psychologů může sledování seriálu způsobit úzkosti, strach nebo problémy ve vztazích. Redakce CNN Prima NEWS před prázdninami získala obrázky dětí, na kterých v jedné z pražských mateřských škol malovaly násilné scény inspirované seriálem. O prázdninách jim navíc často chybí dohled dospělých. Podle dětského psychologa Václava Mertina chceme děti vychovávat tak, aby byly vstřícné. „To násilí ve hrách a filmech nepodporuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Mertin.

Hra na oliheň se stala fenoménem, který zasáhl i ty nejmladší. Jejich zájmu vycházejí vstříc nabídky letních táborů, přičemž některé tematicky přímo vycházejí ze seriálu. „Bereme hry, které tam jsou, a předáváme je do našeho tábora. V tu chvilku vedoucí s dětmi probírá ta kontroverzní témata,“ popsal realitu jeden  z táborových vedoucích Viktor Kališ.

Vedoucí: Zájem mají i rodiče mladších dětí

Zájem je tak velký, že tábory snižují věkové limity. „Byl velký zájem od dětí i rodičů, že by tam chtěli poslat i ty mladší, konkrétně věkovou hranici 11 až 12 let,“ dodal Kališ. Požadavku proto vyhověli.

Podle expertů nejsou zákazy v těchto případech ideálním řešením. Naopak doporučují s dětmi sednout a vysvětlit jim, o čem podobné příběhy opravdu jsou. „Myslím si, že máme povinnost jako dospělí násilí nepodporovat. S tím, že se vyskytuje ve společnosti, nic neuděláme, ale abychom ho ještě vnášeli uměle do dovolené a prázdninových táborů, s tím úplně nesouhlasím,“ dodal Mertin.

„Napodobování násilného a soutěživého chování u dětí může vést ke konfliktům a šikaně,“ doplnil Rajchl. Podle odborníků nestačí jen vysvětlovat. Klíčová je výchova k respektu a schopnosti řešit konflikty bez násilí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pozor řidiči, nastalo nejrizikovější období nehod. Expert poradil, jak se vybavit za volant

Tagy: