Zaměstnání s bohatou možností výběru oborů, kterým se dá věnovat, navíc s významným posláním a úkoly, které dávají smysl? To je práce u Policie ČR, jež navíc nabízí slibný kariérní růst. Z běžného pěšáka se během několika let můžete stát kriminalistou, lovcem lebek nebo třeba součástí zásahové jednotky. Možností je mnoho. Stačí si správně vybrat.
Není policista jako policista. Jeden vyšetřuje nejzávažnější trestné činy, druhý vyjíždí k nehodám na silnicích, třetí pátrá po uprchlých zločincích a čtvrtý chrání bezpečí těch, kteří to potřebují. A tak bychom ve výčtu mohli pokračovat.
Výběr specializace, která bude dál určovat směr jejich kariéry, si policisté mohou vybrat. A spektrum možností je skutečně široké. Stejně jako je vysoká šance na kariérní postup a získání místa u útvaru, který vás zajímá nejvíc.
Stejně jako v jiných pracovních oborech i u policie existují útvary, které budí zájem i respekt okolí. Pojďme si je teď představit.
Složky služebního příjmu policisty:
základní tarif
zvláštní příplatek
osobní příplatek
odměny
příplatek za službu v zahraničí
příplatek za vedení
náborový příspěvek až do výše 150. 000 Kč*
Skupina cíleného pátrání aneb lovci lebek
Jak už název napovídá, jedná se o útvar, který se specializuje na vyhledávání lidí. V jejich hledáčku jsou odsouzení, kteří se vyhýbají nástupu do výkonu trestu, a dále ti, kteří jsou součástí trestního řízení, jemuž se vyhýbají.
Členové skupiny cíleného pátraní musí být velmi dobře vycvičeni a proškoleni, jelikož jejich cílem jsou často lidé páchající nejhorší trestné činy, mnohdy závislí na drogách. Absolvují obvykle nadstandardní výcvik, jehož součástí jsou speciální střelecké dovednosti, sebeobrana a především taktika služebních zákroků.
Lovce lebek najdete napříč Českou republikou, útvar Skupina cíleného pátrání od roku 2008 funguje na každém Krajském ředitelství. Po všech hledaných tito policisté pátrají na základě:
- Evropských a Mezinárodních zatýkacích rozkatů
- Příkazů k dodání do výkonu trestu odnětí svobody
- Příkazů zatčení vydaného soudem
- Předběžného souhlasu se zadržením v rámci probíhajícího trestního řízení
Lovci lebek velmi často spolupracují se zahraničními kolegy a justičními orgány a to v případech vydávání osob do ČR či naopak z ČR do zahraničí. Dále se účastní také pátrání po pohřešovaných, jedná se především o seniory a malé děti. Při něm spolupracují s kolegy z SKPV.
Výsluhové nároky
Odchodné se poskytuje jednorázově po šesti letech trvání služebního poměru.
Výsluhový příspěvek se poskytuje, jestliže policista vykonával službu alespoň po dobu 15 let.
Služba kriminální policie a vyšetřování
Služba kriminální policie a vyšetřování, jednoduše řečeno kriminalisté, jsou ti, kdo řeší závažné trestné činy. Krádeže, loupeže, podvody, ale také třeba únosy, ublížení na zdraví či vraždy. Jejich práce je náročná na pozornost, soustředěnost a vytrvalost.
Kromě nalezení nebo dopadení pachatele patří k jejich práci také nashromáždit dostatek důkazů, na nichž dále záleží, zda se z obviněného stane obžalovaný a případně také odsouzený.
Zásahová jednotka
I tento útvar budí mezi lidmi respekt a stát se jeho členem je touhou mnoha policistů. Ne každý ale uspěje. Výběr nových členů zásahovky, jak se útvaru lidově říká, trvá několik týdnů. A je to nesnadný úkol pro obě strany. Kandidáti musí prokázat dostatek fyzických sil, vůle, odhodlání.
Výběrovému řízení se říká studijní pobyt, protože absolventy obohacuje pro další výkon po návratu na svůj původní útvar. Je naprosto běžné, že neuspějí všichni.
Zájemci o práci u zásahové jednotky musí projít komplexním zátěžovým testem. To znamená práci ve výškách, střelbu za běžných i zátěžových podmínek, taktiku, sebeobranu, stresové situace a další. Test je završen týdnem přežití v přírodě, přičemž adepti plní náročné úkoly.
Je naprosto běžné, že všechny zmíněné zkoušky policisté absolvují v náročném horském terénu, v němž urazí stovky kilometrů. Ne vždy ovšem vítězí ten nejsilnější. „Každý výběr má své specifika a mnohdy je ovlivněn tím, že je vybírán bojovník šitý na míru konkrétní zásahové skupině jednotky. Hledat přesný systém či klíč, jak vybrat ty pravé, neexistuje. Zkušení členové realizačního týmu výběru mají své osvědčené metody jak takto složitý problém vyřešit. Je pochopitelné, že některé metody zůstanou laické i odborné veřejnosti zastřeny tajemstvím,“ píše web Policie.cz.
Přijetím k zásahové jednotce ovšem náročné disciplíny nekončí. Součástí práce členů zásahovky jsou také cvičení. A v těch jsou simulovány ty nejpřísnější podmínky pro zásah, jaké mohou reálně nastat, například při teroristickém útoku nebo útoku fotbalových hooligans. Mezi modelové situace patří například útok v metru. „Obsazení soupravy a provedení zákroku byla pro policisty této jednotky díky preciznímu výcviku otázka několika sekund,“ uvádějí stránky Policie.cz.
Benefity
základní doba služby je 37,5 hodiny týdně
6 týdnů dovolené
služební volno s poskytnutím služebního příjmu (např. dárcovství krve, činnost vedoucího tábora pro děti a mládež, ošetřování nemocného dítěte mladšího 10 let...)
studijní volno s nárokem na služební příjem
ozdravný pobyt v délce 14 kalendářních dní v roce (ve formě lázeňské péče nebo tělesných rehabilitačních aktivit)
síť resortních zdravotnických zařízení
řada resortních sportovních či rekreačních zařízení
příspěvek na penzijní připojištění
příspěvky na stravování, rekreační pobyt, lázeňský rehabilitační pobyt či na kulturní akce
náhrady výdajů (cestovné, stravné)
možnost ubytování (jak na služebních ubytovacích zařízení, tak ve služebních bytech)
URNA aneb Útvar rychlého nasazení
Opět velmi žádaný útvar. A ani tady se s uchazeči nemazlí. Také tito policisté musí být připraveni na nejhorší. A co musí takový uchazeč o přijetí splňovat? Podmínek je celá řada. Tady jsou některé z nich:
- Minimální věk 23 let
- 3 roky služby u policie + odborné vzdělání a výcvik
- Plavec
- Alespoň středoškolské vzdělání
Následuje přísné výběrové řízení rozdělení na několik fází.
Fáze I
- komplexní lékařské vyšetření, které se mimo jiné zaměřuje na schopnost zvládat nadměrnou fyzickou zátěž.
- psychologické vyšetření, jehož součástí je testování na odolnost proti stresu a adaptabilitu a schopnost týmové práce
- test fyzické zdatnosti - běh na 60 m, 5000 m, maximální počet kliků za jednu minutu, shyby na hrazdě maximální počet, sedy-lehy maximální počet za dvě minuty, plavání 400 m, šplh na laně 4,5 m a překážková dráha - 2 kola/ 4 min
Fáze II
Její součástí jsou šestidenní testy odolnost. Cílem je hloubkově prověřit fyzický i psychický stav uchazečů, jejich chování v náročných podmínkách a různých stupních únavy a vyčerpání. Dále celkovou odolnost vůči stresu, rozhodování v kritických situaích, motivaci a odhodlání.
To vše se prověřuje:
- orientačními pochody se zátěží
- úkoly zaměřenými na vytrvalost, speciální dovednosti, sílu a manuální zručnost
- spánkovou deprivací jako dalším stresovým faktorem
O náročnosti výběrového řízení svědčí fakt, že vše adepti provádějí pod lékařskou kontrolou.
Fáze III
V tomto kole uchazeč absolvuje osobní pohovor před výběrovou komisí ředitele ÚRN, při něm je prověřována motivace pro službu v Útvaru rychlého nasazení. Posledním bodem fáze III je rozhodnutí o přijetí.
Stačí se přihlásit
Je práce u elitních policejních útvarů odjakživa váš sen? Na nic nečekejte a přihlaste se na nábor.policie.cz. Svou cestu za vysněnou kariérou můžete zahájit právě teď.