Staré dobré „stavebko“ sice přišlo o polovinu státní podpory, nově ale otevírá dveře k dotacím

Energetická transformace domácností v Česku je během na dlouhou trať.

Interview PLUS, Libor Vošický - 8.4. v 14:45

Je stavební spoření stále výhodné? Od nového roku se vzhledem k vládnímu úspornému balíčku snížila jeho státní podpora, a to na polovinu. Přináší však také řadu novinek. Stavební spořitelny se vloni staly klíčovým partnerem státu v energetické transformaci domácností a jak v pořadu Interview PLUS řekl předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, Libor Vošický, Češi mají o energeticky úsporné rekonstrukce velký zájem. Tempo rekonstrukcí by prý ovšem mělo postupovat rychleji.

Zákon o stavebním spoření přináší i změny, jež rozšiřují klientský servis a pomáhají tak žadatelům snáze dosáhnout na dotace v programu Nová zelená úsporám. „Rozšířili jsme naše služby o dotační poradenství a poskytujeme zvýhodněné úvěry. Díky tomu jsou úpravy domova, které vedou ke snížení energetické náročnosti, dostupnější pro mnohem větší množství lidí než tomu bylo dříve,“ vysvětluje Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny s tím, že aktuálně je třeba zapracovat na vyladění nových služeb.

„Každá nová služba chce i více umu a trošku času, abychom se naučili správně odpovídat na otázky klientů. Nicméně zájem je poměrně značný a od ledna, kdy jsme dotační poradenství spustili, jsme pomohli více než 4 000 klientů, kteří řeší snížení energetické náročnosti svého bydlení.“

Také bydlení po babičce může šetřit energie i náklady

Nejvíce klienty Stavební spořitelny České spořitelny zajímá, jak ušetřit na vytápění. „Často se ptají se na výměnu starých kotlů na pevná paliva. Zajímá je, jak je to s výměnou oken, jestli musí dům zateplit, jaký dotační program je pro ně vhodný a co musí pro získání dotace udělat. Ne vždy je totiž snadné se v podmínkách dotačních programů zorientovat,“ komentuje Libor Vošický nejčastější dotazy klientů.

Užitečné informace tak mohou získat třeba i majitelé starších nemovitostí, pro které je od loňského září určen také dotační program Oprav dům po babičce. „Stavební spořitelny poskytují od března k tomuto programu zvýhodněné úvěry. Díky spojení peněz ze Státního fondu životního prostředí a peněz, které mají stavební spořitelny k dispozici, je úroková sazba na polovině tržní sazby, v Buřince aktuálně 3,38 %,“ uvádí dále předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny v pořadu Interview PLUS. A pokračuje:

„Pokud klient zažádá o dotaci a zvýhodněný úvěr, musí splnit podmínky dané dotačním programem a my jsme současně povinni prověřovat i jeho úvěruschopnost. Pokud jsou obě podmínky splněny, klient tento zvýhodněný úvěr dostane. Částka, kterou může čerpat, je až 2,5 milionu korun až na 25 let. A obrovskou výhodou tohoto úvěru je, že nemusí být zajištěn nemovitostí.“

ČR a její rezervy energetické transformace v bydlení

Energetická transformace bytů a domů v Česku postupuje spíše pomaleji. Libor Vošický vysvětluje, proč je tempo renovací potřeba zvýšit: „Česká republika má vůči Evropské unii závazky ke snížení emisí. A bydlení je jednou z klíčových oblastí, protože domácnosti spotřebovávají až 30 % veškeré energie a neefektivita budov je velmi vysoká. Dvě třetiny ze 4,5 milionu bytů v rodinných a bytových domech, které v ČR máme, jsou energeticky neefektivní. Podinvestovanost v této oblasti je zhruba kolem čtyřiceti miliard ročně. Takže tempo růstu renovací bytového fondu, které je dnes zhruba kolem jednoho procenta, by mělo zrychlit až na tři procenta. A po roce 2050 by veškeré budovy měly být bezemisní.“

Tagy:
bydlení dotace ekologické bydlení Česko Komerční sdělení úvěr renovace domu Zelená úsporám energetická náročnost stavební spořitelna Stavební spořitelna České spořitelny předseda výkonné rady