reklama

Upcyklace: Staré tričko ještě dobře poslouží třeba jako kobereček

Koberečky ze zbytků látek tkali už naše babičky a dědové. Kdysi byl nedostatek surovin, proto se snažili využít vše –⁠ a hlavně prakticky. V dnešní době máme materiálu a surovin nadbytek, ale také bohužel i nadbytek odpadu. Je proto na místě zamyslet se a než třeba obnošená a potrhaná trička vyhodíme, zkusme jím dát ještě druhou šanci a smysluplně je používat klidně dál ještě několik let.

reklama

S tričkovinou se pracuje velmi dobře a snadno. Stará trika nemusíme vyhazovat, ale velmi snadno si z nich vyrobíme tkací materiál. Tenčí proužky z nastříhaných triček můžeme dokonce zpracovat pletením nebo háčkováním. V tomto podrobném návodu si ukážeme, jak si snadno vyrobit tkalcovský základ a na něm pak utkáme jednoduchý kobereček z recyklovaných triček, tzv. upcycling.

Materiál potřebný pro výrobu

  • větší ostré nůžky
  • delší pravítko
  • černý fix nebo jiný značkovač
  • vyřazená trička
  • pro výrobu rámu: desku nebo karton, provázek a hřebíčky

Jak utkat kobereček ze starých triček

Pokud je na tričku zajímavý motiv, ten si obkreslete a vystřihněte. Můžete ho pak použít pro další tvoření jako dekorativní prvek.

Můžete ale nastříhat i celé tričko včetně barevných a ozdobných částí. Dále odstřihněte horní lem (kolem krku) a spodní lem, rukávy, ze kterých je lepší nastříhat kratší proužky a využít je při pletení nebo háčkování. Teď celé tričko rozstříhejte na proužky široké 4 cm. Můžete stříhat dokola, dokud vám vychází stejně široký pruh, nebo si můžete nastříhat jednotlivé řádky samostatně. Pruhy se dají také snadno navazovat k sobě a můžete tak vytvořit dlouhý tričkovinový provázek.

Jak navázat pruhy bez uzlíku

Na obou koncích, které chcete spojit, střihněte kousek od konce dírku. Jednotlivé konce protáhněte navzájem dírkami a utáhněte, tím oba konce k sobě ukotvíte.

Jak vyrobit rámeček pro tkaní

Pro tkaní nemusíte mít přímo tkalcovský stroj nebo originální rám. Postačí vám větší kus kartonu nebo dřevěná deska. U kartonu si po stranách udělejte zářezy a přes ně navlečte osnovy z provázku. Pokud zvolíte pevnější variantu a budete pracovat s dřevěnou deskou, tak si po obou stranách ve stejných rozestupech natručte hřebíky a na ty pak navlečte provázek tak, abyste vytvořili jednotlivé vodorovné osnovy.

Jak tkát z tričkoviny

Začněte tkát 3-4 cm od okraje osnovy. Z těchto konců budeme nakonec uvazovat okraje, aby se nám kobereček po sundání nerozpadl. Provlékejte jednotlivé řady podobně, jako se staví na sebe cihly, tedy střídavě a tím se o sebe budou opírat.

Postupně můžete střídat barvy a vytvořit tak vzor podle vašich představ a potřeb. Pracujte do té doby, než budete s velikostí koberečku z bavlněných proužků spokojeni.

Při tkaní můžete na koncích pokračovat v další řadě jednoduše otočením provázku směrem zpátky, nebo po stranách vždy dva pruhy svázat k sobě. Udělejte jednoduše na začátku a pak na konci řady dva uzlíky, čím pruhy ukotvíte a zároveň vytvoříte zajímavý ozdobný prvek.

Na konci práce rozstřihněte provázky v osnově v místě smyčky a po dvou je svažte k sobě. Tím vytvoříte pevný samonosný kobereček a může vám sloužit řadu let. Údržba je pak stejná jako použitý materiál a lze ho na krátké jemné praní vyprat i v pračce.

Tagy:
recyklace DIY kobereček tkaní tričkovina

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama