Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar a Plzeňský Prazdroj ohlásily zdražení baleného piva. V průměru by se měly ceny zvýšit o 3,5 až 4 procenta, což znamená desítky haléřů. Podle pivovarů rostou osobní náklady, ceny energie, obalů i surovin, proto je zdražení nevyhnutelné.
Staropramen
Jako poslední zatím zdražení oznámil Staropramen. Od prosince vzrostou ceny baleného piva o tři až čtyři procenta. „K tomuto kroku jsme přistoupili po důkladné analýze nákladů a situace a momentálně informujeme naše obchodní partnery,“ vysvětlil generální ředitel Zdenek Havlena. Důvodem je nárůst cen obalů a obalových materiálů, personálních i logistických nákladů.
Staropramen chce ale v zimě nabídnout novinku na českém trhu – teplý speciál, který by se mohl podle Havleny uchytit místo svařeného vína. Příslušné pivo se vyrábí v Pardubickém pivovaru, který společnost před rokem koupila. V hospodách se podle něj bude snižovat sortiment piv kvůli koronaviru.
„Produkt chceme testovat na některých vybraných vánočních trzích. Je to alternativní drink, který může doplnit klasickou předvánoční doménu svařáku a punče,“ dodal Havlena, podle kterého nepůjde o velkoobjemovou aktivitu.
Budějovický Budvar
Konkurenční pivovar Budějovický Budvar zdraží od ledna 2021 v ČR lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až 4 procenta. Víc zdraží ležáky, cena výčepního piva se prakticky nezmění. Ze sudového piva stoupne jen cena Budvaru 33, u nějž po více než roce skončí zaváděcí sleva. Ostatní ceny sudového piva zůstanou stejné jako letos.
„Hlavním důvodem zdražení je jako každý rok revize cen vstupů zejména v osobních nákladech, cenách energií, případně dalších surovin. Díváme se na ceny vstupů, na naše portfolio a na cenovou pozici vůči celému trhu. Nemyslím si, že je to nějaké zásadní, dramatické zdražení. Pivo se historicky pohybovalo za celkovou inflací a my se jen snažíme postupně část toho tempa dohnat,“ uvedl ředitel Budvaru Petr Dvořák.
Plzeňský Prazdroj
Už v srpnu oznámil Plzeňský Prazdroj zdražení, k němuž došlo od 1. října. Zvýšila se cena některých piv v lahvích a plechovkách – v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů. Dotklo se tak zejména ležáků a prémiových piv, jako jsou Pilsner Urquell, Radegast 12 a Gambrinus 12.
Čepovaná piva v sudech a tancích ani desetistupňová piva Gambrinus či Radegast v lahvích a plechovkách nezdražila. Beze změny zůstaly i všechny varianty nealkoholického piva Birell.
Prazdroj naposledy zdražoval loni v říjnu, rovněž piva v lahvích a plechovkách, a to o 3,6 procenta. Ceny čepovaných piv v sudech a tancích tak zůstávají na stejné úrovni od roku 2018.
„Prazdroj tak pokračuje v podpoře pohostinství, které je jedním z nejhůře zasažených segmentů koronavirovou pandemií. Pivovar už během nuceného zavření restaurací bezplatně vyměňoval prošlé pivo, aktivně podporoval iniciativu Českého svazu pivovarů a sladoven Zachraň hospodu a při znovuotevření hospod podpořil jejich provozovatele zhruba milionem piv pro jejich hosty zdarma,“ informoval mluvčí největšího českého pivovaru Zdeněk Kovář.