Mám levné a spolehlivé testy, díky kterým během týdne otestujeme populaci na COVID-19, ale stát je nechce. To je vzkaz majitele laboratoře GenDetective Emanuela Žďárského, který se zabývá molekulární genetikou a biologií. Exministr zdravotnictví Roman Prymula se však brání s tím, že zmiňované testy nejsou validní.
Na případ upozornil evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Ozval se mi starý známý, kolega z přírodovědecké fakulty Emanuel Žďárský. Ten už 30 let vede akreditovanou diagnostickou laboratoř na DNA testy a je zároveň soudním znalcem v oboru zdravotnictví, odvětví molekulární genetika. Už v březnu vyvinul RT PCR test umožňující velkokapacitní testování na covid ze samoodebraných slin,“ uvedl Flegr na Facebooku.
Zatím jen necelé jedno procento z téměř milionu Slováků označily testy za covid pozitivní
Obrovské fronty, často bez patřičných rozestupů. Tak vypadalo dopoledne prvního dne celostátního plošného testování na koronavirus na Slovensku. V pětimilionové zemi se jen za sobotu do 12:00 zůčastnilo testů přes 828 500 lidí a z nich 7 947 bylo pozitivních. To je necelé jedno procento testovaných.
Žďárský podle Flegra do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž jejich citlivost je 95 procent a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun. „Babišovi, Prymulovi i ministerstvu a dalším orgánům svou metodu nabídl zdarma již 15., 16. a 23. března s tím, že jeho přístrojové vybavení umožňuje zpracovávat skoro 200 tisíc vzorků denně. Pan Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl a na další urgence v následujících měsících ani on, ani jiní obeznámení už nereagovali,“ napsal Flegr.
Dodal, že Žďárský vypracoval metodický návrh, jak otestovat veškeré obyvatelstvo České republiky během necelého týdne, a to bez zatěžování praktických lékařů nebo pracovníků stávajících odběrových míst a laboratoří.
„Metoda je nejen o polovinu levnější než ta antigenová, na kterou chce vláda vyhodit několik miliard nákupem ze zahraničí, ale zároveň nejméně 4x citlivější – proklouzlo by jí jen asi 5 místo stávajících 20 (možná spíše 30) ze 100 nakažených,“ upozornil Flegr.
Jeho slova potvrdil CNN Prima NEWS sám Žďárský. „Pečlivě jsem to spočítal. Vychází to, že celou republiku bychom byli schopni otestovat tímto kvalitním a českým testem a vešli bychom se do sta korun za jeden test,“ řekl Žďárský.
Prymula: Své testy Žďárský neobhájil
Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak Roman Prymula ještě jako náměstek ministra zdravotnictví prý testy odmítli. „Všechny nabídky předávám na ministerstvo zdravotnictví, obraťte se na profesora Prymulu, který vám poskytne vysvětlení,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS Babiš.
Prymula prohlásil, že Žďárský byl pozván na ministerstvo zdravotnictví na panel odborníků, kde měl svůj test obhájit. „To se mu úplně nepodařilo. Byl vyzván, aby svůj test certifikoval, a doposud nemám zprávy, že by tak učinil. V systému je nutné používat validované testy. Náklady na antigenní test jsou cca 120 Kč bez DPH a dalších 200 za provedení. PCR je s náklady na technologie a personál celkově dražší,“ napsal CNN Prima NEWS Prymula.
Po sítích se šíří tenhle text profesora Jaroslava Flegra, ve kterém mě a profesora Romana Prymulu obviňuje z toho, že...
Posted by Andrej Babiš on Monday, November 2, 2020
Babiš později na svém Facebooku označil vyjádření Flegra za dezinformaci. „Po sítích se šíří tenhle text profesora Jaroslava Flegra, ve kterém mě a profesora Romana Prymulu obviňuje z toho, že jsme prý nereagovali na metodu testů od Emanuela Žďárského.A dokonce naznačuje, že jsme to snad udělali kvůli nějakým provizím. Nechápu, jak si to může dovolit. Je nesmysl. Klasická fake news,“ uvedl premiér.
S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem, řekl Flegr k prevenci nákazy
Otázka kdy se všechny děti vrátí do školy rozděluje české politiky a odborníky. Evoluční biolog Jaroslav Flegr CNN Prima NEWS řekl, že to bude kvůli počasí možné nejdříve v dubnu. Opozice si pokládá otázku, jestli bude vůbec platit letošní školní rok. Proč Flegr přirovnal děti k nebezpečnému odpadu?
Žďárský k tomu řekl, že v červenci na ministerstvu zdravotnictví opravdu byl, ale jeho přednáška se týkala testů na cystickou fibrózu a o testování na COVID-19 mluvil jen posledních deset minut. „Profesor Prymula asi dodneška nepochopil, o co jde. Co se týče certifikace, to je známý zabiják a bič na malé firmy. Navíc evropská směrnice říká, že certifikace je nutná, když to chcete prodávat jiným laboratořím. Když se to používá v jedné laboratoři, tak stačí validace. To jsem chtěl po státu, ale nic se nestalo,“ uvedl Žďárský.
Prymula chtěl původně otestovat celou populaci ČR pomocí antigenních testů. Ke konci října připustil, že o celoplošné testování zatím nepůjde. Na Uherskohradišťsku a Karvinsku se má nejprve prověřit, jestli antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet případů nákazy. Řada odborníků totiž varovala, že nejsou spolehlivé.