Obrovské fronty, často bez patřičných rozestupů. Tak vypadalo dopoledne prvního dne celostátního plošného testování na koronavirus na Slovensku. V pětimilionové zemi se jen za sobotu do 12:00 zůčastnilo testů přes 828 500 lidí a z nich 7 947 bylo pozitivních. To je necelé jedno procento testovaných.
S dosavadními výsledky seznámil novináře ministr obrany Jaroslav Naď na společné tiskové konferenci s premiérem Igorem Matovičem. Navzdory počátečním problémům při spuštění největší logistické akce v novodobých dějinách země se podle Nadě postupně podařilo zajistit provoz 99,2 % plánovaného počtu testovacích míst. Dvoudenní testování skončí v neděli večer.
Čaputová s návrhem neuspěla
Vláda podle Matoviče nevyhoví výzvě prezidentky Zuzany Čaputové, aby výjimka ze zákazu vycházení nebyla podmíněna negativním výsledkem testu na koronavirus. Čaputová k tomu vybídla v pátek v době, kdy úřady hlásily nedostatek personálu k plošnému otestování obyvatel. Hrozilo tak, že se na všechny zájemce nedostane. „Návrh paní prezidentky nebyl namístě. Popřeli bychom jakýkoli smysl tohoto projektu,“ řekl Matovič.
Ve zmíněném počtu otestovaných nejsou podle Nadě započteni lidé, kteří už od čtvrtka mohli absolvovat test například ve velkých firmách, v nemocnicích či v domovech seniorů. Těmto institucím úřady poskytly 600 000 testovacích sad.
Prosím každého, kdo má pozitivní výsledek, aby zůstal v karanténě i s rodinou. Kdo má negativní výsledek, buďme opatrní, abychom si to nepokazili.
„Prosím každého, kdo má pozitivní výsledek, aby zůstal v karanténě i s rodinou. Kdo má negativní výsledek, buďme opatrní, abychom si to nepokazili,“ řekl Matovič.
Slovensko při plošném testování používá antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale nedokážou odhalit všechny nakažené.
Testování obyvatel starších deseti let není povinné. Vláda ale dříve v tomto týdnu rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu na koronavirus se příští týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedají otestovat, nebudou moci kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody kromě prodejen s nabídkou základních životních potřeb včetně potravin.
Mezi lidmi průběh testů budí otázky, zda se více zdravých nenakazí právě ve frontách na testy. Obrázky namačkaných čekajících plní sociální sítě.
Netradiční odběrová místa a maskovaný ministr
Odběrová místa na řece, v autobusech, na jevišti divadla či ve velkých stanech. Slováci se mohou nechat vyšetřit i na netradičních místech. S prováděním testů pomáhá také ministr zdravotnictví. Z webů a sociálních sítí se zase lidé dozvědí přibližnou dobu čekaní na test. Neosvědčilo se zřízení takzvaných drive-in stanovišť pro řidiče, protože to vedlo k vytváření dopravních zácp.
Například samospráva v Bratislavě vyhradila pro testovací týmy také autobusy. Na jiných místech byly zase postaveny velké stany. Odběrová místa venku mají podle odborníků zamezit nakažení lidí, kteří čekají na test.
V jihoslovenském Komárnu bylo testovací místo zřízeno i na plovoucí cílové věži pro kajakáře a kanoisty na řece Váh. V Košicích, druhém největším městě na Slovensku, se lidé mohli dát otestovat také v budově tamního státního divadla.
V bratislavské čtvrti Rača s testováním pomáhal slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který je sám lékařem. Přicházející lidé ho ani nemuseli poznat, protože politik měl na sobě ochranný oděv, respirátor a ochranný štít. Krajčí se zapojil do odběrů vzorků již minulý týden, kdy se úvodní fáze testování konala v epidemií tehdy nejpostiženějších čtyřech okresech na severu a východě země.
Dvoudenní celostátní testování obyvatel starších deseti let organizuje v pětimilionové zemi pod Tatrami armáda. Vláda si od této největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska slibuje odhalení ohnisek nákazy. Přípravu akce zkomplikoval zejména nedostatek zdravotníků, kteří dělají výtěry z nosu. To se projevilo také tím, že při zahájení testování se armádě nepodařilo otevřít všechna plánovaná místa. Situace se sice dopoledne zlepšila, nápor zájemců o otestování ale způsobil právě vytváření diskutabilních front, ve kterých lidé čekali i několik hodin.
Patrně největší problémy vyvolalo zřízení drive-in stanovišť pro řidiče, kteří na test mohli čekat v autě. Vyhnuli se tak stání ve frontě v jiných lokalitách. U odběrových míst pro řidiče se již ráno ale vytvářely kolony. Kvůli tomu se například jedna z městských částí Bratislavy rozhodla tři drive-in místa uzavřít a testovat v nich jen lidi, kteří přijdou pěšky.