O statisíce korun přišli někteří klienti VZP. Pojišťovna varuje před vlnou podvodů

Tisícům lidí po celém Česku přišly v posledních 48 hodinách falešné e-maily o přeplatku od Všeobecné zdravotní pojišťovny. VZP varuje, že se jedná o promyšlený podvod, jehož tvůrci se snaží dostat do internetového bankovnictví obětí. Pojišťovna dále zdůrazňuje, že klienty nikdy nevyzývá k přihlášení se přes odkazy ve zprávách. Část útoků uspěla a někteří lidé přišli až o statisíce korun.

Tisíce lidí v České republice se staly terčem podvodníků, kteří se vydávají za pracovníky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podvodníci rozesílají falešné e-maily, v nichž slibují refundaci přeplatků ve výši několika tisíc korun. Ve zprávách vyzývají příjemce, aby kliknul na odkaz a do 24 hodin si údajnou částku vyzvedl. Útoky již slavily úspěch: Několik lidí bylo okradeno až o statisícové částky.

DÁLE ČTĚTE: Na WhatsAppu můžete přijít o statisíce, varuje policie. Šíří se podvod s hlasováním v soutěži

VZP ve středu upozornila na situaci a varovala před novou vlnou falešných e-mailů, které vypadají velice věrohodně. Obsahují oficiálně vypadající logo, správné kontaktní údaje, a dokonce i smyšlené registrační číslo případu. Zároveň je text psán bez gramatických chyb, čímž nabírá na věrohodnosti.

Aktuálně nejčastější zprávy, které lidem přicházejí, se snaží vyvolat dojem, že klienti mají nárok na vrácení přeplatku, nebo naopak tvrdí, že se vyskytlo prodlení s platbou pojistného. V obou případech se jedná o trik spojený s aktualizací bankovních účtů, vyplněním těchto dat umožníte zlodějům vybílení vašeho účtu, napsal ředitel bezpečnosti VZP Jan Svoboda v tiskové zprávě.

Každý e-mail obsahuje odkaz, který má příjemce otevřít. Pokud tak však učiní a následně zadá své přihlašovací údaje k bankovnímu účtu, předá podfukářům přístup ke svým financím. V některých případech dokonce podvodníci vyžadují autorizační kód, čímž nad bankovnictvím napadeného získají dokonalou kontrolu. Zprávy míří nejen na klienty VZP, ale také na lidi, kteří jejími klienty nejsou.

Nikdy nezadávejte bankovní údaje

Pojišťovna zaznamenala i další podvodné pokusy, tentokrát prostřednictvím SMS zpráv. Ty vypadají jako upozornění z aplikace Moje VZP a rovněž slibují refundaci peněz. I v tomto případě je cílem podvodníků proniknout do cizího internetového bankovnictví, napsal web ČTK.

VZP varuje, že tímto způsobem klienty nikdy neoslovuje a nikdy po nich nevyžaduje přihlášení do internetového bankovnictví. Bezpečnostní experti upozorňují lidi, aby na takové zprávy nereagovali, neklikali na žádné odkazy a v žádném případě nevyplňovali údaje ke svým účtům.

Pokud má někdo pocit, že se stal obětí podvodu, je nutné obrátit se na svou banku a podat trestní oznámení na policii.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lidé mají lázně za drahý špás, přitom si je mohou užít zdarma. Kdo má na komplexní péči nárok?

Tagy: