Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil státní firmě ČEPS nákup provozovatele plynovodů NET4GAS. Informoval o tom v tiskové zprávě. Akvizici, která nemá přesáhnout částku pěti miliard korun, v září schválila vláda. Transakce má zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, protože NET4GAS vlastní výlučnou licenci pro přepravu zemního plynu v Česku.
„Úřad posuzoval dopady spojení na oblast plynárenství, v níž je skupina NET4GAS aktivní v oblasti přepravy zemního plynu a skupina ČEPS v oblasti skladování zemního plynu. Dospěl přitom k závěru, že v důsledku spojení nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci,“ uvedl ÚOHS.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský plyn už nepotřebujeme. Získali jsme kapacitu v německém terminálu na LNG, řekl Fiala
NET4GAS provozuje 4 000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a 100 předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu NET4GAS Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Firmu kupuje společnost ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů. Firmu převezme celou včetně jejího vedení a zaměstnanců.
ČEPS k podepsání smlouvy dřív uvedla, že za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
Koupí stát plynovody za desítky miliard? Zbytečné vyhazování peněz, varují někteří experti
Vláda by mohla ve středu rozhodnout o možném nákupu společnosti Net4gas, která vlastní síť plynovodů v Česku. Investice by podle expertů přišla i na více než 30 miliard korun, přitom ale není podle některých potřeba, protože stát svými regulacemi plynovody již ovládá. Jiní se nákupu zastávají, podle nich stát potřebuje plynovody vlastnit, aby mohl realizovat své strategické cíle či případnou přestavbu infrastruktury. O tom, zda se středu skutečně bude hlasovat, představitelé vlády mlčí.
NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, čímž rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.
NET4GAS podle ministerstva průmyslu a obchodu dosáhla mezi lety 2015 a 2022 celkového zisku po zdanění 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028. Finanční situace firmy se zhoršila poté, co firma GAZPROM Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.
V září stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby. Před rokem se Česku také podařilo získat kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven a vláda jedná o stavbě nových plynovodů.
ÚOHS aktuálně posuzuje nákup další státní společnosti ČEPRO, která kupuje síť čerpacích stanic RobinOil. O fúzi zatím nerozhodl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Regulovaná část elektřiny zdraží o 65,7 procenta. Koncové ceny se nemají příliš změnit, uvedl ERÚ