Vláda by mohla ve středu rozhodnout o možném nákupu společnosti Net4gas, která vlastní síť plynovodů v Česku. Investice by podle expertů přišla i na více než 30 miliard korun, přitom ale není podle některých potřeba, protože stát svými regulacemi plynovody již ovládá. Jiní se nákupu zastávají, podle nich stát potřebuje plynovody vlastnit, aby mohl realizovat své strategické cíle či případnou přestavbu infrastruktury. O tom, zda se středu skutečně bude hlasovat, představitelé vlády mlčí.
Štěpán Křeček, ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), se domnívá, že při takové investici musí stát hledět na jiné priority než finance. „Při rozhodování o nákupu plynovodů hrají ekonomické otázky až druhořadou roli. Jedná se především o strategickou záležitost, u které je potřeba posoudit všechny bezpečnostní aspekty. Spolehlivé dodávky plynu jsou zcela nezbytné pro udržení základních pilířů státu. Jedná se o nutný předpoklad pro fungující ekonomiku a potažmo celou naši společnost,“ sdělil Křeček pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Kasl: Za pár let nebudeme mít z čeho stavět dálnice. Kámen dochází, je třeba tlačit na vládu
Analytička Lenka Zlámalová je přesvědčena, že by se rozhodnout mohlo už na středečním zasedání vlády. „Už ve středu chce vláda Petra Fialy v tajném režimu schválit nákup firmy Net4Gas, která vlastní plynovody. Cena minimálně 33 miliard korun. To jsou dluhy, které musí firma v příštích letech zaplatit. Tak se snad alespoň premiér nebo někdo z ministrů pokusí vysvětlit, proč stát musí vlastnit, co už dnes stoprocentně ovládá regulací,“ uvedla komentátorka Echo24 na sociální síti X.
Už ve středu chce vláda Petra Fialy v tajném režimu schválit nákup firmy Net4Gas, která vlastní plynovody. Cena minimálně 33 miliard korun. To jsou dluhy, které musí v firma v příštích letech zaplatit. Tak se snad alespoň premiér nebo někdo z ministrů pokusí vysvětlit, proč stát…
— Lenka Zlamalova (@ZlamalovaLenka) September 21, 2023
Také ekonom Lukáš Kovanda varuje před přílišným zadlužením společnosti. „Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně, což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMER,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Česko by muselo dluh zaplatit. „Pokud firmu Net4Gas nepřevezme český stát nebo nějaký jiný zájemce, ztrátu 34 miliard budou nějak muset ‚zalepit‘ – půl na půl – Allianz a kanadští důchodci. Jestliže však Fialova vláda plynovody pořídí, podle všeho s nimi převezme i dluh,“ varoval ekonom.
Regulace nestačí, říká expert
Někteří energetičtí experti nesouhlasí s názorem, že stát již plynovody ovládá prostřednictvím regulací, jak si myslí Zlámalová. „Přímá kontrola nad řízením a zejména dalším rozvojem přepravní infrastruktury má pro stát jednoznačně strategický význam. Určitě bych netvrdil, že už dnes stát ovládá plynovody skrze regulaci. To je nevhodná zkratka. Regulace plynovodů probíhá na úrovni cen za přepravu plynu, které provozovatel přenáší na odběratele,“ řekl pro CNN Prima NEWS Michal Kocůrek, řídící konzultant EGÚ Brno.
V případném nákupu vidí význam. „Zde se stát pokouší udržet výši poplatků na úrovni oprávněných nákladů. Není to však nejvhodnější nástroj pro realizaci strategických projektů či zásadní přeměnu soustavy, která bude muset umět přepravovat dvě různé komodity – metan a vodík. Tato transformace musí probíhat s velmi jasnou vizí do budoucna, která nám bohužel dnes stále chybí,“ popsal Kocůrek.
Souhlasí s Křečkem, že finance jsou v tomto případě až druhořadé. „Soukromý investor, který by měl zájem o převzetí provozovatele přepravní soustavy s vysokými finančními závazky, by mohl jen velmi těžko garantovat českým odběratelům dlouhodobě stabilní prostředí pro dodávku plynu. Stát se naopak nemusí tolik zabývat ekonomickou výhodností takové transakce. Řeší zejména zajištění plně funkční infrastrukturní kapacity pro různé varianty vývoje spotřeby plynu či vodíku v ČR. V takových podmínkách by byl jakýkoli privátní investor více rizikovým vlastníkem než stát,“ dodal.
Vláda mlží
Premiér Fiala ani ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se v minulém týdnu ke spekulacím, že by stát mohl koupit provozovatele tuzemských plynovodů Net4Gas, přímo nevyjádřili. V obecné rovině po čtvrtečním jednání vládního výboru pro strategické investice pouze řekli, že vláda zvažuje přístup ke kritické infrastruktuře a hodnotí výhodnost jednotlivých možností, ať to je regulace, nebo přímo nákup, jako tomu bylo v případě plynových zásobníků.
Na dotaz redakce CNN Prima NEWS nechtělo ani tiskové oddělení vlády konkrétně odpovědět, zda budou ministři ve středu o nákupu jednat. „V tuto chvíli nemůžeme věc nijak komentovat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Jakub Tomek, vedoucí oddělení komunikace předsedy vlády.
Fiala přesto minulý týden řekl, že stát musí mít možnost zasahovat do energetického systému. Je podle něj třeba vyhodnotit, zda je v každém jednotlivém případě výhodnější regulace, nebo vlastnictví kritické infrastruktury. V případě zásobníků na plyn, jejichž nákup za 360 milionů eur (8,8 miliardy korun) od společnosti RWE Gas Storage stát oznámil v pondělí, srovnávací studie podle premiéra ukázaly, že je pro stát dlouhodobě rentabilnější jejich vlastnictví.
Síkela doplnil, že vláda bude u kritické energetické infrastruktury vždy posuzovat bezpečnostní význam i výhodnost případné investice pro stát. Upozornil, že plyn bude hrát v energetice významnou roli přinejmenším do roku 2040. „Je na místě posuzovat možnosti, jak přijdou,“ řekl obecně. Podle Fialy se vláda ze strategických důvodů nebude před uzavřením jednání vyjadřovat k žádným svým záměrům ohledně kritické infrastruktury. Ke spekulacím o možném nákupu Net4Gas politici nic neřekli.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Se spojováním proti Ficovi nám radili i Fiala s Jurečkou. Rozhodlo ale ego lídrů, říká slovenský expremiér Heger