reklama

Stehlíková: V Lánech se Zemanův stav může zhoršit. Okolí s ním dělá politické kšefty

Trochu jsme se vyděsila, když prezident pronesl, že bude jednat s politiky v Lánech, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS psychiatrička a bývalá ministryně Džamila Stehlíková. Reagovala tak na první rozhovor Miloše Zemana od říjnové hospitalizace, který v pátek poskytl Frekvenci 1. Varovala, že prezident musí dodržovat životosprávu a po návratu do sídla v Lánech u něj musí být přítomný lékař.

reklama

Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se s ohledem na zhoršení zdravotnímu stavu návratu z nemocnice obává. „Trochu jsem se vyděsila, když řekl, že bude jednat v Lánech. To ne, nevěřím okolí pana prezidenta, že ho dokáže ochránit před zdravotními riziky. Řekl, že nekouří a nepije. Kdyby se vrátil, mohlo by dojít ke zhoršení stavu,“ varovala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Upozornila, že pacient si nemusí být vědom, jak na tom doopravdy je. „Jsem šťastná, že došlo k malému zázraku a prezidentovi je podstatně líp natolik, že komunikuje a hodnotí svůj stav. Nemůžeme ale čekat, aby ho hodnotil objektivně. Pacient je nekritický, protože neuznává hlavní příčinu. Myslím, že je to otázka času, kdy pochopí, že správná životospráva má pokračovat i nadále,“ pronesla.

I když oficiální diagnózu prezidentova zdravotního stavu znají jen ošetřující lékaři a nejbližší okolí, Stehlíková znovu odhadla, že hlavním problém je jaterní cirhóza. „Ta má příčinu v životosprávě, především v alkoholu. U pacientů, kteří trpí závislostí na alkoholu, je téměř nemožné, aby si to přiznali. Nejde o jejich chybu, je to v povaze onemocnění. My ale jeho přiznání nepotřebujeme. Musí dodržovat životosprávu,“ konstatovala.

Prezidentovo okolí mě bude pomlouvat

Stehlíková v minulosti po Zemanově hospitalizaci prohlásila, že prezident měl náběh na delirium tremens, což je život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček následně podotkl, že Stehlíková, která má atestaci z psychiatrie, svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů.

„Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ napsal Ovčáček na stránkách Hradu.

Stehlíková ale svých slov nelituje. „Naopak jsem ráda, že se Zemana podařilo hospitalizovat. V Lánech neměl vedle sebe jediného zdravotníka, jeho okolí pro něj bylo nebezpečné. Obávala jsme se, že byl zneužíván. Hospitalizace ho zachránila,“ konstatovala.

S tím, že se na ní po zlepšení prezidentova stavu sesype kritika z řad Zemanových spolupracovníků, počítá. „Nelituji jediné vteřiny svých slov. Je mi jedno, že mě bude jeho okolí pomlouvat a říkat, že jsem ta zlá doktorka, která si vymyslela zlé choroby. Doufám, že v Lánech bude zdravotník a prezident nebude v péči lidí, kteří s ním udělali politické kšefty,“ vzkázala.

K Stehlíkové se ostatně vyjádřil v pátečním rozhovoru i sám Zeman. „Můj skutečný stav, i když Stehlíková říká, že mám 10 nemocí, tak je takový, že mi nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky v nemocnici vedly k tomu, že už jsem normální,“ uvedl prezident.

Tagy:
rozhovor zdravotní stav politika Miloš Zeman kritika Ústřední vojenská nemocnice Džamila Stehlíková

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama