CNN Prima News sterilizace

sterilizace

Výpis příspěvků ke štítku „sterilizace“

Tvrdili, že musím na operaci dělohy, místo toho mě sterilizovali, říká oběť eugeniky

8. srpna 2021 05:16

Lékař Šindler a primář Schnirch. Ta jména si sedmdesátiletá Olga Kováčiková pamatuje dodnes. „Tvrdili, že musím na operaci dělohy, jenže místo operace mě nedobrovolně sterilizovali,“ vypráví o události z roku 1974. Tento týden podepsal prezident Zeman zákon o odškodnění „osob sterilizovaných v rozporu s právem“ a Kováčiková dostane 300 tisíc korun. „Určité zadostiučinění to je, sterilizace mi však zničila život. A konkrétní viníci nebyli potrestáni,“ říká.

Má evropský covid pas smysl? Poslanci se neshodnou, projednávání odložili

4. června 2021 11:49

Poslanci zatím nebudou řešit novelu k takzvaným covid pasům, které mají usnadnit cestování po EU. Vláda chtěla změnu zákona o ochraně veřejného zdraví ve Sněmovně projednat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Klub ANO ale nakonec návrh o rychlejším schválení stáhl. Podle předsedy poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka na tom nepanuje shoda.

Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou

28. února 2021 07:39

Víte, jak zacházet s respirátory? A je možné je použít opakovaně? Přestože vláda nařídila jejich nošení v obchodech, zdravotnických a sociálních zařízeních či veřejné dopravě, na některých doporučeních se odborníci neshodnou. Třeba často diskutovaná sterilizace v troubě je podle některých expertů možná, jiní ale varují před vzplanutím.

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová

20. ledna 2021 16:36

Vědci z Curyšské vysoké školy aplikované vědy ve Švýcarsku vyvinuli alternativu k rouškám a respirátorům. Na jaře letošního roku by se měla na trhu objevit rouška se schopností sama se sterilizovat. Pro vícenásobné použití má stačit zničit viry stisknutím tlačítka. V týmu pro vývoj speciální textilní membrány pracovala také česká laborantka Lucie Filipová.