reklama

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová

Vědci z Curyšské vysoké školy aplikované vědy ve Švýcarsku vyvinuli alternativu k rouškám a respirátorům. Na jaře letošního roku by se měla na trhu objevit rouška se schopností sama se sterilizovat. Pro vícenásobné použití má stačit zničit viry stisknutím tlačítka. V týmu pro vývoj speciální textilní membrány pracovala také česká laborantka Lucie Filipová.

reklama

Se stále sílícím tlakem na používání respirátorů FFP2, či dokonce na jejich povinné nošení, se jeví společný výrobek curyšské školy se společností Osmotex jako zajímavá varianta. I pokud jde o obyčejnou roušku, má se správně měnit po každém použití, nebo látková vyprat a vyžehlit.

Zástupci Curyšské vysoké školy aplikované vědy uvádějí, že jejich prototyp ve světě jedinečné roušky vyrobené z elektrochemických textilií vykazuje antivirový účinek přes 99 procent.

Struktura nové masky připomíná sendvič. Mezi dvěma vodivými vrstvami textilií leží izolační membrána. Díky integrované baterii, kterou lze dobít pomocí připojení USB, se jediným stisknutím tlačítka přivede elektrické napětí několika voltů. Tak vznikají reaktivní molekuly kyslíku, které spolehlivě ničí viry a bakterie. Tímto způsobem lze povrch masky sterilizovat během několika minut – a to i během nošení. Aplikované napětí a generované reaktivní molekuly kyslíku jsou minimální a pro člověka naprosto neškodné.

Testy s viry zvanými MS2 bakteriofágy ukázaly, že elektrochemické textilie mají antivirový účinek přes 99 procent. Bakteriofágy MS2 jsou mnohem odolnější než koronaviry. Proto se předpokládá, že tato nová rouška zneškodní i SARS-CoV-2.

Jde celosvětově o první roušku, která se sama elektrochemicky sterilizuje. A to rychle a spolehlivě.

„Vedle elektrochemického pohlcování virů má rouška také filtrační efekt a krycí vrstvu, která pasivně eliminuje bakterie,“ říká Chahan Yeretzian z curyšské vysoké školy aplikované vědy. A vedoucí technolog společnosti Osmotex Trond Heldal vysvětluje: „Jde celosvětově o první roušku, která se sama elektrochemicky sterilizuje. A to rychle a spolehlivě. Odpovídající postupy už jsme si nechali patentovat. Díky vědeckému know-how Curyšské vysoké školy můžeme roušku optimalizovat a v krátkém čase přivést na trh.“ Cena by měla být 25 švýcarských franků, tedy kolem 600 korun.

„Ano, naši roušku už sama nosím,“ říká česká výzkumná laborantka Lucie Filipová a popisuje: „Vůbec nepoznáte, že rouška je nějak aktivní. Proudí v ní tak velmi nízké napětí, takže skutečně nic necítíte.“

Společný projekt Curyšské vysoké školy aplikované vědy a společnosti Osmotex podporuje státní Spolková finanční agentura Innosuisse, která přispěla částkou 902 tisíc franků, v přepočtu téměř 22 milionů korun.

Vědci plánují využití technologie elektrochemického procesu k výrobě potahů sedadel či jiných textilií ve veřejných prostorách. Mezi zákazníky mohou patřit nemocnice, záchranné týmy, hotely, veřejná doprava nebo kanceláře a jiná pracoviště. Mohly by tak nahradit drahé a potenciálně nebezpečné chemické látky nebo UV systémy. „Elektrochemická sterilizace může být dokonce odpovědí na rostoucí problém multirezistentních nemocničních zárodků,“ popisuje Chahan Yeretzian a jako příklad vyjmenovává: „Například dámskou kabelku lze použít pro jednoduchou sterilizaci předmětů, jako jsou klíče, mobilní telefony nebo mince.“

Tagy:
věda Švýcarsko baterie rouška sterilizace Osmotex Lucie Filipová rouška se sterilizátorem membrána Curyšská vysoká škola aplikované vědy

Hlavní zprávy

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování
Partie

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama