Rusko krmí Írán technikou. Teherán mohl dostat i zbraň proti „neviditelným“ stíhačkám

List Washington Post informoval, že Rusko pravděpodobně poskytlo Íránu zbraně, které by mohly Teheránu pomoci při případné obraně proti Izraeli, a to včetně systému S-400 – ten dokáže odhalit a zneškodnit „neviditelné“ stíhačky, které využívají jak Izrael, tak USA.

V průběhu války na Ukrajině vojenská kooperace Ruska a Íránu významně pokročila. Teherán totiž začal zásobovat Rusko drony, které se staly páteří dronové flotily Moskvy. Jedná se například o kamikaze drony Šáhid.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Blízkém východě bují nový konflikt. O co Íránu v boji proti Izraeli vlastně jde?

Vojenská spolupráce ale není jednostranná. List Washington Post informoval, že také Rusové zásobují Írán vlastní vojenskou technikou. Spolupráce obou zemí se projevila například během loňského března, kdy íránská delegace navštívila ruské vojenské továrny.

Íránci tam tehdy měli projevit zájem především o ruské protivzdušné systémy, které by mohl Teherán využít při ostraze zařízení, kde se pracuje na jaderných zbraních.

Součástí současných nebo budoucích dodávek může být podle novinářů také robustní protivzdušný systém S-400. Protiletecká zbraň dokáže mimo jiné detektovat a zlikvidovat „neviditelná“ letadla, jejichž pohyb není zaznamenatelný na konvenčním radaru.

Vedle obranných systémů má Rusko v plánu dodávat Íránu i moderní stíhačky Suchoj Su-35s.

Sblížení Teheránu a Moskvy

„Podle amerických, evropských a blízkovýchodních zpravodajských služeb a odborníků na zbraně pomohly rozšířené vazby upevnit dohody mezi Moskvou a Teheránem, včetně příslibu Ruska poskytnout svému spojenci vyspělé stíhačky a technologie protivzdušné obrany, což by mohlo Teheránu pomoci posílit obranu proti jakémukoli budoucímu leteckému útoku ze strany Izraele nebo Spojených států,“ uvedl list Washington Post.

Prozatím není jasné, kolik zbraní a vojenské techniky Rusko skutečně do Íránu dodalo. Moskva s Teheránem údajně společně pracuje také na vývoji bezpilotních letadel. Země sdílejí i další vojenské technologie.

„Podle odborníků se Írán mění z juniorního aliančního partnera na strategického spojence,“ napsal americký list.

Ruské kapacity by teoreticky mohly pomoci Íránu odrazit případný izraelský útok. Tel Aviv totiž zvažuje, zda a jak odpoví Íránu na nedělní úder. Americká CNN informovala, že Izraelci jsou stále odhodlaní na Írán zaútočit. Jen není jasné jak a kdy.

Írán v noci na neděli vypálil na Izrael přes 300 střel a dronů. Židovská země tvrdí, že škody byly minimální, protože proti íránským kapacitám včas zakročila protivzdušná obrana. Pomohli také spojenci. Do akce se zapojily armády USA, Francie, Velké Británie a také Jordánska.

VIDEO: Kolik stála Izrael obrana?

Tagy: