reklama

Stop ošklivým krabicím! Trump chce, aby se USA vrátily k neoklasické architektuře

Už dost bylo brutalismu a jednoduché „krabicové architektury“. Dosluhující americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, podle kterého se má federální vláda vrátit ke „krásné“ klasické architektuře. Nové federální budovy mají napříště hledat inspiraci u neoklasicismu nebo u novořecké architektury. Stavitelé by se měli naopak obloukem vyhnout brutalismu a dekonstruktivismu.

reklama

Odcházející prezident Donald Trump není spokojen se současnou architekturou federálních budov. Podle jeho nového nařízení „federální vláda z převážné části přestala stavět krásné budovy“. To se má do budoucna změnit. Trump požaduje, aby nové budovy opět odrážely „důstojnost, podnikavost, stabilitu a sílu amerického systému“. Dohlédnout na to má nově vytvořená pracovní skupina.

Srdcem stavitel Trump v nařízení vyzývá, aby se USA opět vrátily ke „krásné a klasické“ architektuře. Za krásné architektonické slohy 45. prezident považuje neoklasicismus, novořeckou a georgiánskou architekturu a styl art deco. Trump pak klade důraz zvláště na architekturu starověkého Řecka a Říma. Budovy v tomto období byly podle něj robustní a zároveň užitečné. Mnohem důležitější však podle něj je, že budovy v obyvatelích vyvolávaly občanskou hrdost.

Vraťme se k neoklasicismu

Vzorným příkladem takové architektury má být budova Bílého domu nebo Kapitolu Spojených států amerických. Stavba obou budov začala na konci 18. století a jejich design se v průběhu let částečně změnil. Obě jsou nicméně postavené v neoklasickém slohu s reminiscencí na palladianismus.

„Prezident George Washington a ministr zahraniční Thomas Jefferson vědomě vymodelovali nejdůležitější budovy ve Washingtonu, D. C., podle klasické starověké architektury Athén a Říma. Snažili se pomocí klasické architektury vizuálně propojit naši současnou republiku s předchůdci demokracie v antice a připomínat občanům nejenom jejich práva, ale také odpovědnost za udržování a zachovávání institucí,“ stojí v nařízení.

Stop ošklivému brutalismu

Republikánský prezident nezapřel ani své konzervativní hodnoty, když se opřel do brutalismu a dekonstruktivismu, tedy architektonických stylů populárních zejména u socialistických vlád a progresivních levicových myslitelů. Trnem v jeho očích jsou zejména washingtonské brutalistní budovy ministerstva zdravotnictví a ministerstva rozvoje, které kvůli svému designu čelí kritice široké veřejnosti.

Brutalistní budova Huberta H. Humpreyho – současné sídlo ministerstva zdravotnictví:

Vládní úřad Správy obecných služeb (GSA), který má na design federálních budov dohlížet, podle Trumpa pochybil také u Federální budovy San Francisca. „Přestože elitní architekti výslednou stavbu chválili, mnozí obyvatelé San Francisca ji považují za nejošklivější budovu ve městě,“ píše se v nařízení. V dokumentu překvapivě chybí zmínka o brutalistní washingtonské budově J. Edgara Hoovera, která slouží jako centrála FBI. Trump přitom tento dům vysloveně nenávidí.

„I ta je ošklivá. Je to jedna z těch brutalistních budov. Upřímně myslím, že je to jedna z nejodpornějších staveb ve městě,“ řekl prezident před třemi lety zdroji webu Axios. Budova centrály FBI z 60. let není oblíbená ani mezi mnohými obyvateli Washingtonu, D. C., a o jejím odstranění se mluvilo delší dobu, chyběly však finance.

Z USA se neoklasicismus nevytratil

Přestože drtivá většina nových federálních budov ve Spojených státech už není stavěna v neoklasickém nebo novořeckém slohu, neznamená to, že by tyto architektonické styly zmizely úplně. Důkazem je například federální budova a soud v Tuscaloose. Tato stavba je současně v prezidentském nařízení uvedena jako příklad „krásné“ architektury.

Federální budova a soud v Tuscaloose:

Nejedná se ale jen o federální budovy. V roce 2001 byla v neopalladiánském slohu dokončena stavba soukromé umělecké galerie Meadows Museum v Dallasu. V roce 2006 pak byla v neoklasickém slohu otevřena nová koncertní hala Schermerhorn Symphony Center v Nashvillu.

Koncertní hala Schermerhorn Symphony Center:

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

reklama

Domácí zpravodajství

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama