reklama

Stop ošklivým krabicím! Trump chce, aby se USA vrátily k neoklasické architektuře

Už dost bylo brutalismu a jednoduché „krabicové architektury“. Dosluhující americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, podle kterého se má federální vláda vrátit ke „krásné“ klasické architektuře. Nové federální budovy mají napříště hledat inspiraci u neoklasicismu nebo u novořecké architektury. Stavitelé by se měli naopak obloukem vyhnout brutalismu a dekonstruktivismu.

reklama

Odcházející prezident Donald Trump není spokojen se současnou architekturou federálních budov. Podle jeho nového nařízení „federální vláda z převážné části přestala stavět krásné budovy“. To se má do budoucna změnit. Trump požaduje, aby nové budovy opět odrážely „důstojnost, podnikavost, stabilitu a sílu amerického systému“. Dohlédnout na to má nově vytvořená pracovní skupina.

K tématu

Srdcem stavitel Trump v nařízení vyzývá, aby se USA opět vrátily ke „krásné a klasické“ architektuře. Za krásné architektonické slohy 45. prezident považuje neoklasicismus, novořeckou a georgiánskou architekturu a styl art deco. Trump pak klade důraz zvláště na architekturu starověkého Řecka a Říma. Budovy v tomto období byly podle něj robustní a zároveň užitečné. Mnohem důležitější však podle něj je, že budovy v obyvatelích vyvolávaly občanskou hrdost.

Vraťme se k neoklasicismu

Vzorným příkladem takové architektury má být budova Bílého domu nebo Kapitolu Spojených států amerických. Stavba obou budov začala na konci 18. století a jejich design se v průběhu let částečně změnil. Obě jsou nicméně postavené v neoklasickém slohu s reminiscencí na palladianismus.

K tématu

„Prezident George Washington a ministr zahraniční Thomas Jefferson vědomě vymodelovali nejdůležitější budovy ve Washingtonu, D. C., podle klasické starověké architektury Athén a Říma. Snažili se pomocí klasické architektury vizuálně propojit naši současnou republiku s předchůdci demokracie v antice a připomínat občanům nejenom jejich práva, ale také odpovědnost za udržování a zachovávání institucí,“ stojí v nařízení.

Stop ošklivému brutalismu

Republikánský prezident nezapřel ani své konzervativní hodnoty, když se opřel do brutalismu a dekonstruktivismu, tedy architektonických stylů populárních zejména u socialistických vlád a progresivních levicových myslitelů. Trnem v jeho očích jsou zejména washingtonské brutalistní budovy ministerstva zdravotnictví a ministerstva rozvoje, které kvůli svému designu čelí kritice široké veřejnosti.

Brutalistní budova Huberta H. Humpreyho – současné sídlo ministerstva zdravotnictví:

Vládní úřad Správy obecných služeb (GSA), který má na design federálních budov dohlížet, podle Trumpa pochybil také u Federální budovy San Francisca. „Přestože elitní architekti výslednou stavbu chválili, mnozí obyvatelé San Francisca ji považují za nejošklivější budovu ve městě,“ píše se v nařízení. V dokumentu překvapivě chybí zmínka o brutalistní washingtonské budově J. Edgara Hoovera, která slouží jako centrála FBI. Trump přitom tento dům vysloveně nenávidí.

„I ta je ošklivá. Je to jedna z těch brutalistních budov. Upřímně myslím, že je to jedna z nejodpornějších staveb ve městě,“ řekl prezident před třemi lety zdroji webu Axios. Budova centrály FBI z 60. let není oblíbená ani mezi mnohými obyvateli Washingtonu, D. C., a o jejím odstranění se mluvilo delší dobu, chyběly však finance.

Z USA se neoklasicismus nevytratil

Přestože drtivá většina nových federálních budov ve Spojených státech už není stavěna v neoklasickém nebo novořeckém slohu, neznamená to, že by tyto architektonické styly zmizely úplně. Důkazem je například federální budova a soud v Tuscaloose. Tato stavba je současně v prezidentském nařízení uvedena jako příklad „krásné“ architektury.

Federální budova a soud v Tuscaloose:

Nejedná se ale jen o federální budovy. V roce 2001 byla v neopalladiánském slohu dokončena stavba soukromé umělecké galerie Meadows Museum v Dallasu. V roce 2006 pak byla v neoklasickém slohu otevřena nová koncertní hala Schermerhorn Symphony Center v Nashvillu.

Koncertní hala Schermerhorn Symphony Center:

Tagy: architektura nařízení USA Donald Trump neoklasicismus

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama