reklama

Stop ošklivým krabicím! Trump chce, aby se USA vrátily k neoklasické architektuře

Už dost bylo brutalismu a jednoduché „krabicové architektury“. Dosluhující americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, podle kterého se má federální vláda vrátit ke „krásné“ klasické architektuře. Nové federální budovy mají napříště hledat inspiraci u neoklasicismu nebo u novořecké architektury. Stavitelé by se měli naopak obloukem vyhnout brutalismu a dekonstruktivismu.

reklama

Odcházející prezident Donald Trump není spokojen se současnou architekturou federálních budov. Podle jeho nového nařízení „federální vláda z převážné části přestala stavět krásné budovy“. To se má do budoucna změnit. Trump požaduje, aby nové budovy opět odrážely „důstojnost, podnikavost, stabilitu a sílu amerického systému“. Dohlédnout na to má nově vytvořená pracovní skupina.

Srdcem stavitel Trump v nařízení vyzývá, aby se USA opět vrátily ke „krásné a klasické“ architektuře. Za krásné architektonické slohy 45. prezident považuje neoklasicismus, novořeckou a georgiánskou architekturu a styl art deco. Trump pak klade důraz zvláště na architekturu starověkého Řecka a Říma. Budovy v tomto období byly podle něj robustní a zároveň užitečné. Mnohem důležitější však podle něj je, že budovy v obyvatelích vyvolávaly občanskou hrdost.

Vraťme se k neoklasicismu

Vzorným příkladem takové architektury má být budova Bílého domu nebo Kapitolu Spojených států amerických. Stavba obou budov začala na konci 18. století a jejich design se v průběhu let částečně změnil. Obě jsou nicméně postavené v neoklasickém slohu s reminiscencí na palladianismus.

„Prezident George Washington a ministr zahraniční Thomas Jefferson vědomě vymodelovali nejdůležitější budovy ve Washingtonu, D. C., podle klasické starověké architektury Athén a Říma. Snažili se pomocí klasické architektury vizuálně propojit naši současnou republiku s předchůdci demokracie v antice a připomínat občanům nejenom jejich práva, ale také odpovědnost za udržování a zachovávání institucí,“ stojí v nařízení.

Stop ošklivému brutalismu

Republikánský prezident nezapřel ani své konzervativní hodnoty, když se opřel do brutalismu a dekonstruktivismu, tedy architektonických stylů populárních zejména u socialistických vlád a progresivních levicových myslitelů. Trnem v jeho očích jsou zejména washingtonské brutalistní budovy ministerstva zdravotnictví a ministerstva rozvoje, které kvůli svému designu čelí kritice široké veřejnosti.

Brutalistní budova Huberta H. Humpreyho – současné sídlo ministerstva zdravotnictví:

Vládní úřad Správy obecných služeb (GSA), který má na design federálních budov dohlížet, podle Trumpa pochybil také u Federální budovy San Francisca. „Přestože elitní architekti výslednou stavbu chválili, mnozí obyvatelé San Francisca ji považují za nejošklivější budovu ve městě,“ píše se v nařízení. V dokumentu překvapivě chybí zmínka o brutalistní washingtonské budově J. Edgara Hoovera, která slouží jako centrála FBI. Trump přitom tento dům vysloveně nenávidí.

„I ta je ošklivá. Je to jedna z těch brutalistních budov. Upřímně myslím, že je to jedna z nejodpornějších staveb ve městě,“ řekl prezident před třemi lety zdroji webu Axios. Budova centrály FBI z 60. let není oblíbená ani mezi mnohými obyvateli Washingtonu, D. C., a o jejím odstranění se mluvilo delší dobu, chyběly však finance.

Z USA se neoklasicismus nevytratil

Přestože drtivá většina nových federálních budov ve Spojených státech už není stavěna v neoklasickém nebo novořeckém slohu, neznamená to, že by tyto architektonické styly zmizely úplně. Důkazem je například federální budova a soud v Tuscaloose. Tato stavba je současně v prezidentském nařízení uvedena jako příklad „krásné“ architektury.

Federální budova a soud v Tuscaloose:

Nejedná se ale jen o federální budovy. V roce 2001 byla v neopalladiánském slohu dokončena stavba soukromé umělecké galerie Meadows Museum v Dallasu. V roce 2006 pak byla v neoklasickém slohu otevřena nová koncertní hala Schermerhorn Symphony Center v Nashvillu.

Koncertní hala Schermerhorn Symphony Center:

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu v čele s kancléřem Scholzem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama