Vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic mohou využívat průzkumné čidlo, které přesně monitoruje vzdušný prostor. Určí, která letadla se ve vzduchu pohybují. Průzkumné čidlo bude nově dovybaveno softwarem IFF mód 5, který zjistí, jaké letadlo je vlastní a jaké nepřátelské, řekla mluvčí strakonického pluku Jana Samcová. Dodala, že armáda nechce zveřejnit, kolik nákup techniky stál. Software IFF mód 5 bude využívat nejen technika strakonických vojáků, ale používají jej i jiné vojenské útvary.
„V rámci vzdušného průzkumu vyhledáváme objekty, ať už letouny, vrtulníky či drony, které se pohybují ve vzdušném prostoru, a potřebujeme vědět, které patří nám a které protivníkovi. Prostřednictvím zařízení IFF mód 5 vyšleme do prostoru, laicky řečeno, dotaz a vrátí se nám odpověď, který letoun je vlastní,“ uvedl velitel 252. protiletadlového oddílu Petr Řezníček.
ČTĚTE TAKÉ: Loterie rozhoduje, kdo bude muset na vojnu. Dánové nově zařadili do slosování i ženy
Strakoničtí vojáci testovali spolehlivost softwaru IFF mód 5, jenž má zamezit sestřelení vlastního letadla nebo vrtulníku. „Ještě předtím, než operátor vystřelí raketu, použije v uvozovkách dotazovač, zda se v prostoru nenachází vlastní cíl. V případě, že ano, dojde k uzamčení kompletu a není možné střílet,“ řekl Řezníček.
Raketa se umí i sama zničit
Pokud by přece jen vojáci vystřelili raketu a až potom software zjistil, že se ve vzdušném prostoru pohybuje vlastní letadlo, raketa se sama zničí.
Protiletadlový raketový pluk je součástí vzdušných sil české armády. Jeho prioritním úkolem je zabezpečení protivzdušné obrany Česka a objektů státního významu, tedy například jaderných elektráren, leteckých základen či důležitých dopravních uzlů. Zabezpečuje také protivzdušnou obranu jednotek plnících bojové úkoly.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dohoda mezi Ukrajinou a USA v problémech? Rusové dobyli velmi cenné území, které Kyjev bolí