Předseda největší odborové organizace Josef Středula se distancuje od svého kolegy, odboráře Bohumíra Dufka. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že část restaurací, cestovek i služeb může klidně zkrachovat a lidé by měli zamířit na pracovní úřady. Jde podle něj o očistný proces, který povede k rekvalifikaci, a z číšníka by se mohl stát například svářeč. Podle Středuly musí ale stát podnikatele v době krize podpořit, a pokud s podnikáním skončí, musí to být jejich svobodná volba.
„Necítím za jeho slova odpovědnost a kolega Dufek nemluví za nás, Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Neříkejme někomu, že musí něco dělat, protože si to myslíme. Obzvlášť odborový předák nesmí nikomu něco takového určovat,“ řekl CNN Prima NEWS Středula.
Reagoval na slova Bohumíra Dufka, který zastupuje Asociaci samostatných odborů (ASO). Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil, že není potřeba, aby v Česku bylo až 40 tisíc restaurací. Část hospod, cestovek nebo služeb podle něj klidně může zkrachovat.
Ať část restaurací, cestovek i služeb zkrachuje a jde na úřad práce, říká odborář Dufek
Koronavirová krize přinese zásadní proměnu na pracovním trhu, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Podle něj není třeba, aby v Česku bylo až 40 tisíc restaurací a hospod, polovina z nich klidně může zkrachovat. Naopak považuje za žádoucí, že se lidé z oblasti služeb nebo OSVČ přihlásí na pracovní úřady, projdou rekvalifikací na jinou práci a zapojí se třeba jako svářeči. Že by za krizi mohl stát, odmítá.
Podle Středuly ale česká ekonomika právě malé a střední podniky potřebuje a stát je musí v době krize podpořit. „Drobné firmy a živnostníci jsou základem ekonomiky, a jestli chce být česká ekonomika zdravá, potřebuje je. Pomoc je zcela namístě a je pouze na jejich rozhodnutí, zda budou v byznysu pokračovat. Nikdo nemůže konat za ně,“ pokračoval Středula.
„Měli bychom obrovité problémy do budoucna, pokud bychom celou síť malých podniků a OSVČ i start-upů ztratili,“ dodal.
Pokud v budoucnu opravdu podnikatelé nebo jejich zaměstnanci skončí a půjdou se zapsat na pracovní úřad nebo změní druh podnikání, jde pouze o jejich volbu a stát ani odbory jim do toho podle Středuly nesmí mluvit.
Souhlasí i Havlíček
Zatímco ASO sdružuje především technické a zemědělské svazy, celkově má podle informací na oficiálních stránkách cca 200 tisíc členů a je druhou největší odborovou organizací v Česku, ČMKOS v čele se Středulou hraje v Česku prim. Celkem sdružuje 31 odborových svazů s 300 tisíci členy. Jejich jednání má ale podle Středuly dopady až na 1,5 milionu zaměstnanců.
Podobně jako Středula mluví i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Sám ale očekává, že po skončení pandemie koronaviru krach části podniků přijde. Stát totiž podle něj nemůže firmy a živnostníky podporovat donekonečna.