Stát nemůže firmy a OSVČ podporovat trvale, každý podnikatel si musí vyhodnotit, zda se mu byznys po koronaviru vyplatí, uvedl pro CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Reagoval tak na vyjádření předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, který řekl, že část restaurací, cestovek nebo služeb může klidně zkrachovat. Havlíček nevylučuje, že to nastane, úkolem státu ovšem podle něj je podniky v době krize podpořit.
„Není možné k tomu přistoupit, jak uvádí předseda Dufek. Pokud jsme kvůli koronaviru museli na určitou dobu zavřít desetitisíce provozoven, potom je povinností každého vyspělého státu v určité míře zavřené provozovny podpořit a nespekulovat, který segment je důležitější,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že není potřeba, aby v Česku bylo až 40 tisíc restaurací. Část hospod, cestovek nebo služeb podle něj klidně může zkrachovat. Za žádoucí naopak považuje to, že se lidé z oblasti služeb nebo OSVČ, kteří přijdou o práci, přihlásí na pracovní úřady, projdou rekvalifikací na jinou práci a zapojí se do pracovního procesu třeba jako svářeči.
Podpora státu nemůže být trvalá
Havlíček zároveň upozornil, že podpora státu nemůže trvat donekonečna. „Podpora nemůže být trvalá, ale pouze na nezbytně nutnou dobu. Každý podnikatel si musí vyhodnotit, jestli v dalším období bude taková poptávka, aby prosperoval bez mimořádné státní podpory,“ upřesnil ministr.
Právě o tom, které podniky přežijí, bude podle něj rozhodovat období po koronaviru a odvíjet se to bude podle konkurenceschopnosti na trhu, nikoliv od činnosti nebo nečinnosti státu.
Nepřímo tak přiznává, že krach části podniků a firem očekává. S předsedou Dufkem navíc souhlasí i v tom, že Česko má více restaurací nebo cestovních kanceláři než jiné státy.
Restaurací máme víc než jinde
„Je zde v přepočtu na počet obyvatel více hospod nebo cestovních kanceláří než jinde, ale nemohu jim v době, kdy jim zavřeme provoz, sdělit, že je to přesně ten okamžik, kdy je stát nechá bez jakékoliv pomoci padnout. O úbytku musí rozhodnout trh v běžném období, nikoliv stát v době krize,“ dodal Havlíček.
Ostře se do Bohumíra Dufka pustili především zástupci podnikatelů. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza se do Dufka opřel s tím, že nechce návrat komunistických pořádků a rozdávání umístěnek k pásům. Za skandální považuje Dufkova slova i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.