reklama

Střelba, hořící auta a zranění. Nizozemci se bouří proti lockdownu, došlo i na násilí

Nizozemská policie v pátek večer v Rotterdamu použila varovnou střelbu proti účastníkům demonstrace proti zpřísnění pandemických opatření. Nejméně dvě osoby na místě utrpěly zranění, uvedla agentura Reuters. Demonstrace se v přístavním městě zúčastnilo několik stovek lidí.

reklama

Podle policie protest na hlavní rotterdamské třídě Coolsingel přerostl v pouliční střety. „Na vícero místech (demonstranti, pozn. red.) zapálili ohně, odpálili pyrotechniku,“ uvedla policie. Její mluvčí Patricie Wesselsová prohlásila, že policie střílela, protože na místě nastaly situace ohrožující život. „Víme, že nejméně dvě osoby jsou zraněné, a to zřejmě kvůli varovným výstřelům,“ řekla Wesselsová s tím, že přesné příčiny zranění orgány vyšetří. Proti demonstrantům bylo nasazeno také vodní dělo a jízdní policie.

Lidé v Rotterdamu demonstrovali proti záměru vlády zpřísnit podmínky pro vstup do uzavřených prostorů. Nizozemská vláda uvažuje, že by zrušila možnost prokazovat se negativním testem. Do barů, restaurací či provozoven některých služeb by tak směly jen osoby, které jsou naočkované či se uzdravily z nemoci covid.

Diktatura, bouří se společnost

Minulý týden nizozemská vláda přikročila ke zpřísnění opatření, která označila za „částečnou uzávěru“. Platí omezení soukromých návštěv v domácnostech, zkrátila se otevírací doba obchodů a restaurací, sportovní utkání jsou bez diváků. Zaměstnavatelé mají v co nejvyšší míře umožnit práci z domova. Kvůli rostoucímu tlaku na nemocnice vláda plošně zakázala novoroční ohňostroje.

V Nizozemsku za poslední den zdravotníci zachytili 21 026 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2, rekordní přírůstky převyšující 19 000 má tato země se 17 miliony obyvatel už od pondělí.

Demonstrace proti vládním pandemickým opatřením se uskuteční také v Amsterdamu či ve Vídni. Protestu v rakouské metropoli se podle agentury AFP hodlají zúčastnit tisíce lidí. Pořádající FPÖ se k očkování staví dlouhodobě negativně. „Rakousko je nyní diktatura!“ uvedl v reakci na vyhlášení lockdownu předseda svobodných Herbert Kickl, který se nicméně manifestace patrně nezúčastní kvůli vlastní rekonvalescenci po koronavirové nákaze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama