Konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem si vyžádal život desítek lidí včetně dvanáctileté dívky. Do boje o vodní zdroje byly nasazeny těžké zbraně včetně bitevního vrtulníku.
„Desítky lidí přišly o život, stovky utrpěly zranění a tisíce musely opustit své domovy kvůli pohraničnímu konfliktu mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem,“ hlásí média s odvoláním na místní úřady.
Při střetu dvou středoasijských států, které spolu dlouhá léta vedou územní spory, podle agentury TASS zemřelo na kyrgyzské straně 31 lidí a 154 utrpělo zranění. Oficiální čísla na tádžické straně k dispozici nejsou. Dušanbe ve čtvrtek hlásilo jen dvě osoby poraněné střelbou, ale agentura RIA Novosti s odvoláním na radnici pohraničního města Isfara informovala o třech mrtvých a 31 zraněných.
Jednou z obětí se podle kyrgyzského ministerstva zdravotnictví stalo dítě narozené v roce 2008, které zahynulo při převozu do nemocnice. Má se jednat o dvanáctiletou dívku.
Z místa přicházejí protikladné zprávy. Obě země se údajně dohodly na příměří a na tom, že spor vyřeší jednáním. V pátek to řekl kyrgyzský ministr zahraničí Ruslan Kazakbajev podle agentury TASS zmocněnci Evropské unie pro Střední Asii. Tím je slovenský diplomat Peter Burian. Naopak agentura Interfax s odvoláním na kyrgyzské úřady hlásí novou přestřelku a že je mezi raněnými policista.
Zasahovala těžká technika
„Při čtvrtečních střetech byly nasazeny i těžké zbraně, což nikdy dříve nebylo,“ napsal list Kommersant, podle kterého do šestihodinového boje zasáhly minomety a obrněná technika. Přestřelky podle deníku pokračovaly i v noci na pátek. Kyrgyzští pohraničníci podle agentury TASS obvinili tádžickou stranu ze zapojení armádních helikoptér. Bitevní vrtulník Mi-24 podle nich ostřeloval kyrgyzské obce.
Konflikt původně vypukl ve středu o vodní zdroj na hranicích a ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.
Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky jsou obvyklé. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.