Praxe v oboru je pro absolventy vysokých škol nenahraditelná. Proto se jim vyplatí už při studiu získávat zkušenosti na různých stážích. Firmy však kvůli pandemii podobné programy rušily nebo odkládaly. Vysokoškoláci tak přicházejí o cenné zkušenosti, které jim mohou v budoucnu chybět.
Adéla Zelenková studuje druhým rokem publicistiku, a proto si chtěla vyzkoušet stáž ve sportovní redakci. Kvůli pandemii ji však musela přerušit. „V půlce března přešla celá redakce na home office. Namísto naplánovaných tří jsem tak na praxi docházela jen jeden a půl měsíce,“ popisuje 20letá Zelenková.
Některé firmy šetří a své zaměstnance propouštějí kvůli ztrátám, které jim způsobily restrikce spojené s koronavirem. Jiné společnosti momentálně nové pracovní posily nabírat nechtějí, proto nabízejí méně pozic vhodných pro studenty. Podle analytika pracovního trhu Tomáše Ervína Dombrovského je tak u stáží patrný větší nápor než před pandemií.
Čeká nás zvyšování nezaměstnanosti i výdělků, tvrdí ČNB. Jak poroste průměrná mzda?
Podle České národní banky nás ani v příštím roce nečeká příliš příznivý ekonomický vývoj. Zatímco letos o přežití bojovali především drobní a střední podnikatelé, v roce 2021 se budou o živobytí obávat zaměstnanci. O práci by mohlo přijít až 150 tisíc lidí. Zato ti, kteří si zaměstnání udrží, se mohou těšit na vyšší výdělky. Vyplývá to z aktuální zprávy o inflaci, kterou naše centrální banka vydala v pátek.
„Přes 80 procent studentů mělo v minulých letech o nějakou stáž zájem. Pouze 40 procent z nich se na ni ale dostalo. Pandemie převis ještě navýšila,“ říká Dombrovský.
Přetlak je větší než před pandemií
Horší podmínky při hledání stáže vnímá i studentka VŠCHT Martina Šafránková. Letos se hlásila na praxi do oddělení marketingu v parfumérii, ale neuspěla u pohovoru. „Kvůli pandemii prý bylo mnohem více uchazečů, než firma čekala,“ uvádí 20letá Šafránková a doufá, že společnost vypíše další termín stáže.
Studenti vysokých škol mají navíc praxi často povinnou. Kvůli jejímu nedokončení nebo nesplnění tak mohou přijít o potřebné kredity, což může ohrozit absolvování předmětu nebo dokonce dokončení studia v plánovaném termínu. Barbora Prchalová, která studuje na Northumbrijské univerzitě v britském Newcastlu, nepříjemné situaci unikla.
„Kdybych neměla dostatek praxe už z Česka, tak bych předmět Professional Placement pravděpodobně nesplnila,“ zmiňuje Prchalová. Její stáž v regionálním deníku The Chronicle totiž byla kvůli covidu přesunuta.
Nejcennější jsou zkušenosti z praxe
Většinu studentů lákají stáže nejen kvůli školním povinnostem či možnému výdělku, ale také kvůli zisku cenných zkušeností. Chybějící praxe totiž může u studentů znamenat nižší šanci na rychlé nalezení práce po škole.
Plaga: Děti se v lednu do škol nevrátí, výjimku mají žáci 1. a 2. tříd
Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně. Na Twitteru to po středečním jednání vlády oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO). Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol šli naposledy v tomto roce do školy v pátek. Na pondělí a úterý ministerstvo vyhlásilo dny boje proti COVID-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy.
„Personalistu mnohem více zaujme člověk, který už v oboru získal nějaké zkušenosti. Soustavnější praxe je velmi ceněná a bohužel ji nevynahradí jen krátkodobé – například dvoutýdenní – stáže, nebo náhodné přivýdělky v rámci brigád. Velmi důležitá je i reálná úroveň znalosti cizích jazyků, ale praxe v oboru má i přesto o něco větší váhu,“ myslí si Dombrovský.
Stejného názoru je i Prchalová. I když má dostatek zkušeností z Česka, praxe ze zahraničí by se jí hodila. „Stáž v britském deníku by se v mém životopisu vyjímala, jelikož se po dokončení studia plánuji vrátit do Česka a pracovat v médiích,“ prozrazuje své plány Prchalová.
Zaměstnavatelé však podle expertů na problémy způsobené pandemií nebudou brát ohled a chybějící praxi absolventům neodpustí. O to hůře se vysokoškolákům bude hledat uplatnění. „Lidé by měli být více trpěliví, protože sehnat práci teď může trvat déle. Nemusí se z toho hroutit, mohou klidně začít na méně kvalifikovaných pozicích, jako jsou třeba callcentra,“ radí Dombrovský a dodává, že bude přibližně další dva roky trvat, než se situace na pracovním trhu vrátí do normálu.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci s CNN Prima NEWS. Autorem tohoto textu je Sofie Krýžová.