Studenti najdou letní brigádu snadno, práce je dost. Ukrajince brzdí čeština

Nabídka letních brigád v Jihomoravském kraji převyšuje poptávku ze strany vysokoškolských studentů. Ukrajinští pracovníci z řad uprchlíků pokryli jen některé pozice. Studentům shánění brigád nijak výrazně nezkomplikovali, protože Ukrajince mnohdy brzdí jazyková bariéra a složitější byrokracie, shodují se oslovené personální agentury.

„Očekává se, že letos některé pozice bez nutnosti plynné znalosti češtiny pomohou vykrýt ukrajinští pracovníci, nebude jimi ale možné obsadit všechny nabízené brigády,“ uvedla Jana Lekešová z inzertního portálu Fajn-brigady.cz.

Poptávka po sezonní letní brigádě v Brně u vysokoškoláků klesá. Mnozí pracují při studiu během akademického roku a v létě si hledají brigádu spíše v místě bydliště. „Ti, kteří chtějí pracovat, si většinou najdou práci během studia, kde mají jistější a výhodnější možnosti,“ sdělila Jaroslava Ester Evangelu, majitelka Brněnské personalistiky.

Přednost dají práci v oboru

Studenti mají zájem zvláště o práci vztahující se k jejich oboru. „V posledních dvou letech si zhruba 40 procent studentů vybírá brigádu podle nabízené mzdy, zbylých 60 procent se zajímá i o práci, která jim může usnadnit hledání zaměstnání po dokončení studií,“ řekl Petr Jarolím z personální a pracovní agentury Axial.

Vyhledávané brigády jsou v administrativě a marketingu. „Snažila jsem se najít brigádu v ekonomickém oboru, což nebylo ani tolik těžké, protože nabídek je hodně. Každý den vidím na stránkách nové a jiné pracovní nabídky, mnoho z nich je na studenta poměrně dobře placených,“ řekla studentka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Iva Prečanová.

Dlouhodobou brigádu si našla i studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Barbora Súkupová. „Zkombinovat brigádu se studiem není úplně snadné. Snažím si přizpůsobit i rozvrh, když si zapisuji předměty,“ řekla. Pracovní nabídky přebývají ve výrobě, ve skladech a v obchodech. „Ukrajinští pracovníci pokryli zejména nekvalifikované nabídky práce,“ řekla Evangelu.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu získalo česká víza 390 159 běženců. Jak ukazuje průzkum agentury STEM, většina Čechů jim chce pomáhat, nadšení ale opadá. Jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně.

Z výsledků ovšem také vyplývá, že podpora válčících stran mezi Čechy zůstává v podstatě neměnná. Analýza porovnala nálady společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajině od konce března do poloviny června.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:52

Visingr o obklíčení města Lyman

13:31

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování, oznámil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.