Ministerstvo zemědělství se ohradilo proti kritice návrhu ústavního zákona o ochraně vody a vodních zdrojů. Podle resortu nehrozí, že by se v budoucnu zaplavovaly obce, jak varovala šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).
„Hlavním záměrem návrhu ústavního zákona je zajistit statut ochrany pitné vody, nezbytné infrastruktury a jejích zdrojů tak, aby obyvatelstvo mělo pitnou vodu dostupnou z veřejných zdrojů za přijatelných sociálních a ekonomických podmínek,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Ohradil se proti tvrzení Balcarové, že přijetí zákona by mohlo způsobit, že se budou zaplavovat obce. „V souvislosti s předpokládanou budoucí potřebou výstavby vodárenských nádrží nejde o obydlená území. Šlo by maximálně o jednotlivé budovy, neboť lokality Generelu území chráněných pro výstavbu nádrží na povrchovou vodu jsou velmi pečlivě situovány do území s minimálním počtem trvale obydlených budov,“ zdůraznil Bílý.
Pitná voda jako výsostný zájem
Polemika se vede ohledně ústavního zákona o ochraně vody a vodních zdrojů, který finišuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Redakce CNN Prima NEWS má návrh k dispozici.
Kromě toho, že návrh zakotvuje právo každého člověka na přístup k pitné vodě v místě trvalého bydliště, také říká, že ochrana vodních zdrojů sloužících k hromadnému zásobování obyvatel pitnou vodou je „výsostným veřejným zájmem“.
Právě toto ustanovení kritizovala Balcarová. Ministerstvo si podle ní chce zajistit, aby mohlo bez problémů betonovat vodní nádrže.
„Je tam velké riziko, že to budou mít snadnější. Vytipují si nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé. Připadá mi to jako za komunismu,“ řekla CNN Prima NEWS Balcarová.
Ministr Toman chce návrh předložit ještě do prázdnin. Zda projde, není jasné. Jelikož se jedná o ústavní zákon, potřebuje hlasy minimálně 120 poslanců, předlohu musí ještě schválit tři pětiny přítomných senátorů.