reklama

Boj se suchem: Změnit by se měla hlavně struktura a využití krajiny

Česko dlouhodobě bojuje se suchem. I když suchou půdu občas zavlaží několikadenní deště, problém to nevyřeší. Změnit by se měla především struktura a využití krajiny, shodli se hydrolog Bohumír Jánský a soukromý zemědělec Daniel Pitek v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

reklama

„Deště nám teď pomohly, abychom se zbavili zemědělského sucha, hydrologické sucho ale samozřejmě trvá. Teď jsme dostali jen první pomoc jako nemocný pacient v kritickém stavu,“ říká Pitek. Podle něj teď deštivé dny pomohly především vegetaci. „Samozřejmě vývoj klimatu je jasný. Od roku 2015 je u nás počasí výrazně jiné, než jsme zažívali dříve,“ dodává.

Řešení existuje

„Myslím, že bychom měli začít stavět vodárenské přehrady na pitnou vodu, protože tam je ta situace nejhorší. V dnešní době pije zhruba 55 procent lidí u nás podzemní vodu, což se bude ale kvůli poklesu hladin pořád snižovat,“ vysvětluje profesor Přírodovědecké fakulty UK Bohumír Jánský.

S tím částečně souhlasí i Pitek. „To zásadní se ale musí odehrát přímo v krajině. Jak v zadržení vody pro případ dlouhodobého sucha, tak v zadržování vody, aby nebylo tolik povodní. Potřebujeme lépe strukturovanou jak zemědělskou, tak lesní krajinu,“ míní Pitek.

Česko se řadí mezi země s nejnižší spotřebou vody na osobu, která u nás činí zhruba 80 litrů denně. Podle Pitka je problém hlavně v odtoku vody, kterou krajina neumí zadržovat.

K tématu

„Půda bohužel obsahuje malé množství organické hmoty. Krajina není pestře strukturovaná, je fádní a intenzivně využívaná, takže nezadržuje vodu, kterou by mohla,“ tvrdí Pitek.

Podle něj by pomohlo změnit systém dotací. „V České republice se do dotací dává nějakých 30 miliard korun, ale bohužel nejsou nastaveny tak, abychom dosáhli pestře strukturované krajiny. Byla by potřeba zastropovat zemědělské dotace pro velké podniky a motivovat ty malé, aby začaly lépe hospodařit,“ navrhuje Pitek.

Tagy: sucho sucho v Česku Silný hlas Markéty Fialové ministerstvo zemědělství Markéta Fialová zemědělec Daniel Pitek Bohumír Jánský

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama