SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Daniel Pitek, Bohumil Jánský - 17.6. v 20:17
Česko dlouhodobě bojuje se suchem. I když suchou půdu občas zavlaží několikadenní deště, problém to nevyřeší. Změnit by se měla především struktura a využití krajiny, shodli se hydrolog Bohumír Jánský a soukromý zemědělec Daniel Pitek v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.
„Deště nám teď pomohly, abychom se zbavili zemědělského sucha, hydrologické sucho ale samozřejmě trvá. Teď jsme dostali jen první pomoc jako nemocný pacient v kritickém stavu,“ říká Pitek. Podle něj teď deštivé dny pomohly především vegetaci. „Samozřejmě vývoj klimatu je jasný. Od roku 2015 je u nás počasí výrazně jiné, než jsme zažívali dříve,“ dodává.
Řešení existuje
„Myslím, že bychom měli začít stavět vodárenské přehrady na pitnou vodu, protože tam je ta situace nejhorší. V dnešní době pije zhruba 55 procent lidí u nás podzemní vodu, což se bude ale kvůli poklesu hladin pořád snižovat,“ vysvětluje profesor Přírodovědecké fakulty UK Bohumír Jánský.
S tím částečně souhlasí i Pitek. „To zásadní se ale musí odehrát přímo v krajině. Jak v zadržení vody pro případ dlouhodobého sucha, tak v zadržování vody, aby nebylo tolik povodní. Potřebujeme lépe strukturovanou jak zemědělskou, tak lesní krajinu,“ míní Pitek.
Česko se řadí mezi země s nejnižší spotřebou vody na osobu, která u nás činí zhruba 80 litrů denně. Podle Pitka je problém hlavně v odtoku vody, kterou krajina neumí zadržovat.
„Půda bohužel obsahuje malé množství organické hmoty. Krajina není pestře strukturovaná, je fádní a intenzivně využívaná, takže nezadržuje vodu, kterou by mohla,“ tvrdí Pitek.
Podle něj by pomohlo změnit systém dotací. „V České republice se do dotací dává nějakých 30 miliard korun, ale bohužel nejsou nastaveny tak, abychom dosáhli pestře strukturované krajiny. Byla by potřeba zastropovat zemědělské dotace pro velké podniky a motivovat ty malé, aby začaly lépe hospodařit,“ navrhuje Pitek.