Když miska s vodou zachraňuje životy

Brzy by měly teploty vzduchu stoupat a počasí by mělo začít připomínat léto. Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody tak rozjeli akci „Miska vody“.

Ochránci přírody radí: „Miska s vodou pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěna by měla být tak, aby v okolí 4-5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu."

Žízeň často zvířata přivede k vám na zahradu a pokud máte bazén, je velmi důležité mít ho správně zabezpečený. Bazény mají kolmé stěny a zvíře se z něho samo nedostane, o tom vědí své i hasiči.

Co pomůže

Misku s vodou můžete umístit na zahradu, za plot, do parku, na trávník mezi zástavbou ve městech, na okno parapetu, prostě kdekoliv, nejlépe ve stínu. Pro drobná zvířata je daleko bezpečnější než nezabezpečené bazény, sudy s dešťovou vodou, či umělá jezírka, kde se mohou utopit. K misce, která je na zemi se navíc dostanou třeba i ježci, které žízeň trápí také. I když se jedná o volně žijících zvířata a ne vaše domácí mazlíčky i oni mají nárok na lehkou hygienu a miska by měla být alespoň jednou týdně vymyta. Ideálně bychom měli do pítka umístit větvičky nebo ploché kameny, které poslouží jako ochranné ostrůvky pro motýly, včely, čmeláky a další, kteří se budou potřebovat usušit, když do pítka spadnou.

Pomoci lidé mohou ale i květináči s kytkami za oknem nebo tím, že nebudou zbytečně zkracovat trávníky a nechají vyrůst i nějakou tu pamplelišku.

Kbelík vody

Miska s vodou není jediná iniciativa, která díky úpornému suchu vznikla. „Kbelík vody“ vznikl úplnou náhodou z jednoho postu na sociální síti, ale těší se velké oblibě. Zde se soustředíme na rostliny okolo nás. „Když máme žízeň, jdeme si napustit vodu z kohoutku nebo si ji koupíme v lahvi. A co má udělat strom... keř... tráva... hmyz... pták...? Asi těžko nám zaťukají na dveře: "Hele, fakt už mám šílenou žízeň, tak se jdu k vám napít."

O co jde

Sbírejte kapku ke kapce třeba do misky, pak ji odlejte do kbelíku a následně ji vylejte před domem. Ale pozor i kbelíkování má své zásady – voda musí být logicky bez chemikálií.

Dá se použít voda, když…

• opláchli jste si ruce, omyli zeleninu nebo ovoce (bez mýdla a jaru)

• máte zbytky nedopité vody nebo čaje

• jste vylili vodu z kytek ve váze

Jak a co zalévat

• zaléváme buď časně ráno, nebo ještě lépe večer, nepodléváme listy, slunce by je pak mohlo poškodit

• na velké stromy kašlete, kbelík, ani dva neucítí, jejich kořeny jsou hluboko pod zemí (můžete se ale pokusit rozrýt tu tvrdou krustu kolem, díky tomu se voda z povrchu bude odpařovat pomaleji)

• mladé a čerstvě vysazené stromky jsou pro kbelík vhodné (u kmenu bývá do hloubky zapuštěna plastová trubka na zalévání)

• keře je lepší zalévat větší dávkou najednou, než postupně (voda se odpařuje)

• nejvděčnější je tráva, ta přijme každé množství vody

Vyšší dívčí

Pokud byste si rádi svou zahrádku nebo okolí svého paneláku zvelebili a miska s vodou pro vás zní tuctově, máme další tip.

Pro pítka se skvěle hodí keramické mísy a glazované květináče nepropouštějící vodu. Dobře poslouží i vydlabané kokosové ořechy. Dovnitř používejte přírodní oblázky nebo silnější větvičky. Vyhněte se umělým materiálům, ostrým hranám a nápadným barvám. Více zde.

Tagy: