reklama

Když miska s vodou zachraňuje životy

Stále mnoho lidí si neuvědomuje, že ptáci kromě toho, že jedí i pijou, stejně tak ježci, veverky, hmyz a další živočichové
Foto:

Slovo sucho se už skloňovalo snad ve všech pádech. Je to problém, který má dosah do života nás všech. Nejvíce ohrožená jsou však volně žijící zvířata a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody tak rozjeli akci „Miska vody“.

reklama

Ochránci přírody radí: „Miska s vodou pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěna by měla být tak, aby v okolí 4-5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu."

Co pomůže

Misku s vodou můžete umístit na zahradu, za plot, do parku, na trávník mezi zástavbou ve městech, na okno parapetu, prostě kdekoliv, nejlépe ve stínu. Pro drobná zvířata je daleko bezpečnější než nezabezpečené bazény, sudy s dešťovou vodou, či umělá jezírka, kde se mohou utopit. K misce, která je na zemi se navíc dostanou třeba i ježci, které žízeň trápí také. I když se jedná o volně žijících zvířata a ne vaše domácí mazlíčky i oni mají nárok na lehkou hygienu a miska by měla být alespoň jednou týdně vymyta. Ideálně bychom měli do pítka umístit větvičky nebo ploché kameny, které poslouží jako ochranné ostrůvky pro motýly, včely, čmeláky a další, kteří se budou potřebovat usušit, když do pítka spadnou.

Pomoci lidé mohou ale i květináči s kytkami za oknem nebo tím, že nebudou zbytečně zkracovat trávníky a nechají vyrůst i nějakou tu pamplelišku. O využití pampelišek a o tom, které rostliny jsou prospěšné vám, včelám i motýlům a neměly by chybět na balkóně nebo záhonku, se dočtete v našem článku:

„Otravný“ hmyz vymírá. Proč bychom ho měli chránit?

Kbelík vody

Miska s vodou není jediná iniciativa, která díky úpornému suchu vznikla. „Kbelík vody“ vznikl úplnou náhodou z jednoho postu na sociální síti, ale těší se velké oblibě. Zde se soustředíme na rostliny okolo nás. „Když máme žízeň, jdeme si napustit vodu z kohoutku nebo si ji koupíme v lahvi. A co má udělat strom... keř... tráva... hmyz... pták...? Asi těžko nám zaťukají na dveře "hele, fakt už mám šílenou žízeň, tak se jdu k vám napít."

O co jde

Sbírejte kapku ke kapce třeba do misky, pak ji odlejte do kbelíku a následně ji vylejte před domem. Ale pozor i kbelíkování má své zásady – voda musí být logicky bez chemikálií.

Dá se použít voda, když:

• opláchli jste si ruce, omyli zeleninu nebo ovoce (bez mýdla a jaru)

• když máte zbytky nedopité vody nebo čaje

• jste vylili vodu z kytek ve váze

• … a co teprve to množství vody po koupání (není nutné vždy používat koupelové pěny a jiné přípravky)

Jak a co zalévat:

• zaléváme buď časně ráno, nebo ještě lépe večer, nepodléváme listy, slunce by je pak mohlo poškodit

• na velké stromy kašlete, kbelík, ani dva neucítí, jejich kořeny jsou hluboko pod zemí (můžete se ale pokusit rozrýt tu tvrdou krustu kolem, díky tomu se voda z povrchu bude odpařovat pomaleji)

• mladé a čerstvě vysazené stromky jsou pro kbelík vhodné (u kmenu bývá do hloubky zapuštěna plastová trubka na zalévání)

• keře je lepší zalévat větší dávkou najednou, než postupně (voda se odpařuje)

• nejvděčnější je tráva, ta přijme každé množství vody

Vyšší dívčí

Pokud byste si rádi svou zahrádku nebo okolí svého paneláku zvelebili a miska s vodou pro vás zní tuctově, máme další tip.

Pro pítka se skvěle hodí keramické mísy a glazované květináče nepropouštějící vodu. Dobře poslouží i vydlabané kokosové ořechy. Dovnitř používejte přírodní oblázky nebo silnější větvičky. Vyhněte se umělým materiálům, ostrým hranám a nápadným barvám. Více zde.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Donald Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

  • Aktualizováno dnes v 10:47

Americký prezident Donald Trump se při příležitosti připomenutí Dne nezávislosti tvrdě pustil do demonstrantů, kteří v posledních týdnech pustošili americká města. V projevu před památníkem Mount Rushmore řekl, že cílem radikálů není lepší Amerika, ale její konec. Podle něj jsou děti ve školách učeny a vedeny k nenávisti vůči Americe. Demokraté plánovanou akci označili již dříve za oslavu bílé nadvlády. Trump je mimo jiné kritizován i za pořádání projevů v době prudkého nárůstu nakažených nemocí COVID-19.

Finance

Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů

Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů

Finanční správa vyčíslila dopad zajišťovacích příkazů, kterými „šlápla vedle“. Firmy totiž získaly za období let 2014 až 2019 v případě neoprávněných zajišťovacích příkazů úroky ze zadržované částky ve výši 127 milionů korun. Za škodu pro všechny daňové poplatníky to označil člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Užívání zajišťovacích příkazů vysvětlovala v pátek ve Sněmovně i šéfka Finanční správy Tatjana Richterová.

reklama
Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Další články
reklama
reklama