reklama

Když miska s vodou zachraňuje životy

Brzy by měly teploty vzduchu stoupat a počasí by mělo začít připomínat léto. Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody tak rozjeli akci „Miska vody“.

reklama

Ochránci přírody radí: „Miska s vodou pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěna by měla být tak, aby v okolí 4-5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu."

Žízeň často zvířata přivede k vám na zahradu a pokud máte bazén, je velmi důležité mít ho správně zabezpečený. Bazény mají kolmé stěny a zvíře se z něho samo nedostane, o tom vědí své i hasiči.

imgVaše pítko třeba naláká i včely, které jsou pro lidstvo velmi důležité

Co pomůže

Misku s vodou můžete umístit na zahradu, za plot, do parku, na trávník mezi zástavbou ve městech, na okno parapetu, prostě kdekoliv, nejlépe ve stínu. Pro drobná zvířata je daleko bezpečnější než nezabezpečené bazény, sudy s dešťovou vodou, či umělá jezírka, kde se mohou utopit. K misce, která je na zemi se navíc dostanou třeba i ježci, které žízeň trápí také. I když se jedná o volně žijících zvířata a ne vaše domácí mazlíčky i oni mají nárok na lehkou hygienu a miska by měla být alespoň jednou týdně vymyta. Ideálně bychom měli do pítka umístit větvičky nebo ploché kameny, které poslouží jako ochranné ostrůvky pro motýly, včely, čmeláky a další, kteří se budou potřebovat usušit, když do pítka spadnou.

Pomoci lidé mohou ale i květináči s kytkami za oknem nebo tím, že nebudou zbytečně zkracovat trávníky a nechají vyrůst i nějakou tu pamplelišku. O využití pampelišek a o tom, které rostliny jsou prospěšné vám, včelám i motýlům a neměly by chybět na balkóně nebo záhonku, se dočtete v našem článku:

„Otravný“ hmyz vymírá. Proč bychom ho měli chránit?

Kbelík vody

Miska s vodou není jediná iniciativa, která díky úpornému suchu vznikla. „Kbelík vody“ vznikl úplnou náhodou z jednoho postu na sociální síti, ale těší se velké oblibě. Zde se soustředíme na rostliny okolo nás. „Když máme žízeň, jdeme si napustit vodu z kohoutku nebo si ji koupíme v lahvi. A co má udělat strom... keř... tráva... hmyz... pták...? Asi těžko nám zaťukají na dveře "hele, fakt už mám šílenou žízeň, tak se jdu k vám napít."

O co jde

Sbírejte kapku ke kapce třeba do misky, pak ji odlejte do kbelíku a následně ji vylejte před domem. Ale pozor i kbelíkování má své zásady – voda musí být logicky bez chemikálií.

Dá se použít voda, když:

• opláchli jste si ruce, omyli zeleninu nebo ovoce (bez mýdla a jaru)

• když máte zbytky nedopité vody nebo čaje

• jste vylili vodu z kytek ve váze

• … a co teprve to množství vody po koupání (není nutné vždy používat koupelové pěny a jiné přípravky)

Jak a co zalévat:

• zaléváme buď časně ráno, nebo ještě lépe večer, nepodléváme listy, slunce by je pak mohlo poškodit

• na velké stromy kašlete, kbelík, ani dva neucítí, jejich kořeny jsou hluboko pod zemí (můžete se ale pokusit rozrýt tu tvrdou krustu kolem, díky tomu se voda z povrchu bude odpařovat pomaleji)

• mladé a čerstvě vysazené stromky jsou pro kbelík vhodné (u kmenu bývá do hloubky zapuštěna plastová trubka na zalévání)

• keře je lepší zalévat větší dávkou najednou, než postupně (voda se odpařuje)

• nejvděčnější je tráva, ta přijme každé množství vody

Vyšší dívčí

Pokud byste si rádi svou zahrádku nebo okolí svého paneláku zvelebili a miska s vodou pro vás zní tuctově, máme další tip.

Pro pítka se skvěle hodí keramické mísy a glazované květináče nepropouštějící vodu. Dobře poslouží i vydlabané kokosové ořechy. Dovnitř používejte přírodní oblázky nebo silnější větvičky. Vyhněte se umělým materiálům, ostrým hranám a nápadným barvám. Více zde.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021

Tagy:
Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží
Koronavirus

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Živě
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

reklama

Domácí zpravodajství

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama