Když miska s vodou zachraňuje životy

Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.

Ochránci přírody radí: „Miska s vodou pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěná by měla být tak, aby v okolí 4–5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu.“

Žízeň často zvířata přivede k vám na zahradu, a pokud máte bazén, je velmi důležité mít ho správně zabezpečený. Bazény mají kolmé stěny a zvíře se z něho samo nedostane, o tom vědí své i hasiči.

Co pomůže

Misku s vodou můžete umístit na zahradu, za plot, do parku, na trávník mezi zástavbou ve městech, na okno parapetu, prostě kamkoliv, nejlépe do stínu. Pro drobná zvířata je daleko bezpečnější než nezabezpečené bazény, sudy s dešťovou vodou či umělá jezírka, kde se mohou utopit. K misce, která je na zemi, se navíc dostanou třeba i ježci, jež žízeň trápí také. I když se jedná o volně žijící zvířata, a ne vaše domácí mazlíčky, i ona mají nárok na lehkou hygienu a miska by měla být alespoň jednou týdně vymyta. Ideálně bychom měli do pítka umístit větvičky nebo ploché kameny, sloužící jako ochranné ostrůvky pro motýly, včely, čmeláky a další, kteří se budou potřebovat usušit, když do pítka spadnou.

Bydlíte-li v bytě a nemáte balkon, kam byste pítko umístili, nezoufejte! Existují pítka a krmítka na okenní parapet či přímo na okno. Kutilové si poradí i sami. Stačí vyrobit dřevěný podstavec, k němuž přiděláte sklolaminátovou síťku, která se následně zavře mezi okno a okenní rám. Pak vám ho neshodí ani veverka.

Pomoci lidé mohou také květináči s kytkami za oknem nebo tím, že nebudou zbytečně zkracovat trávníky a nechají vyrůst i nějakou tu pampelišku.

Kbelík vody

Miska s vodou není jediná iniciativa, která kvůli úpornému suchu vznikla. Kbelík vody vznikl úplnou náhodou z jednoho postu na sociální síti, ale těší se velké oblibě. Zde se soustředíme na rostliny okolo nás. „Když máme žízeň, jdeme si napustit vodu z kohoutku nebo si ji koupíme v lahvi. A co má udělat strom, keř, tráva, hmyz, pták...? Asi těžko nám zaťukají na dveře: „Hele, fakt už mám šílenou žízeň, tak se jdu k vám napít.“

O co jde

Sbírejte kapku ke kapce třeba do misky, pak ji odlejte do kbelíku a následně ji vylejte před domem. Ale pozor, i kbelíkování má své zásady – voda musí být pochopitelně bez chemikálií.

Lze použít vodu, když…

... jste si opláchli ruce, omyli zeleninu nebo ovoce (bez mýdla a jaru).

... máte zbytky nedopité vody nebo čaje.

... jste vylili vodu od kytek ve váze.

Jak a co zalévat

• Zaléváme časně ráno nebo ještě lépe večer, nepodléváme listy, slunce by je pak mohlo poškodit.

• Na velké stromy nedbejte, kbelík ani dva neucítí, jejich kořeny jsou hluboko pod zemí (můžete se ale pokusit rozrýt tvrdou krustu kolem, díky tomu se voda na povrchu bude odpařovat pomaleji).

• Mladé a čerstvě vysazené stromky jsou pro kbelík vhodné (u kmenu bývá do hloubky zapuštěná plastová trubka na zalévání).

• Keře je lepší zalévat větší dávkou najednou než postupně (voda se odpařuje).

• Nejvděčnější je tráva, ta přijme každé množství vody.

Vyšší dívčí

Pokud byste si rádi zahrádku nebo okolí svého paneláku zvelebili a miska s vodou pro vás zní tuctově, máme další tip.

Pro pítka se skvěle hodí keramické mísy a glazované květináče nepropouštějící vodu. Dobře poslouží i vydlabané kokosové ořechy. Dovnitř umístěte přírodní oblázky nebo silnější větvičky. Vyhněte se umělým materiálům, ostrým hranám a nápadným barvám. Více zde.

Tagy: