Krajské volby definovaly, které regiony tvoří volební základnu hnutí ANO. Aktuálně nejsilnější politický subjekt své voliče loví především na perifériích – jako například v oblasti bývalých Sudet. Na první pohled tak převládají spíše regiony s tradičně vyšší nezaměstnaností v České republice. V minulosti v nich přitom vyhrávaly krajské volby strany jako KSČM či ČSSD.
Nejvýraznější podporu má hnutí premiéra Andreje Babiše především na severní Moravě a ve Slezsku. Zatímco v celorepublikovém průměru obdrželo hnutí 21,8 procenta, tak například v okrese Bruntál se mohlo radovat z více než 35 procent hlasů. Vysoko nad průměrem se ocitly také výsledky kandidátů hnutí v okresech Ostrava-město s 32 procenty, v Karviné a v Jeseníku s necelými 32 procenty, v Opavě s 30 procenty a v Šumperku téměř s 30 procenty.
„I tato místa musí současná opozice nějak oslovit, pokud chce ANO ve vládě vystřídat,“ komentuje například mapku s vyznačenými výsledky hnutí a výraznými příhraničními oblastmi jeden z uživatelů Twitteru, který sleduje politiku a označuje se Victor D.
📊🗺️ Výsledky ANO v jednotlivých okresech. Chce se mi říct: "All the usual suspects," ale přitom si uvědomuji, že i tyhle místa musí současná opozice nějak oslovit, pokud chce ANO ve vládě vystřídat 🤷♂️ pic.twitter.com/rFQ6Yyq3nB
— Victor ✌️🇺🇦🇮🇱 (@V1ct0r_024) October 4, 2020
Do modra je zabarvená mapa také v severních Čechách, kde před nárůstem hnutí ANO tradičně dominovalo KSČM. V okrese Louny obdrželo hnutí ANO více než 29 procent. Kolem 27 procent bylo hnutí například také v Chomutově, v Sokolově či v Tachově. O něco méně mělo hnutí ANO v Děčíně či v Teplicích. „Sudetský“ úspěch hnutí ANO zaznamenalo také v jihomoravském okrese Znojmo s takřka 27 procenty.
Zajímavé je, že v podstatě stejnou mapu nejúspěšnějších regionů kopírují také krajní strany jako KSČM a SPD. Zatímco celorepublikový průměr komunistů činil pouhých 4,75 %, v okrese Bruntál obdrželi komunisté více než 9 % hlasů. Podobný trend vidíme také u SPD, kteří na Bruntálsku získali takřka 9 % hlasů, přestože jejich celorepublikový průměr činil 6,13 %. Tradiční strany jako KDU-ČSL či STAN naopak v regionu propadly.
KSČM v severních Čechách tradičně dominovalo
Podobný trend lze pozorovat také v severních Čechách. Příkladem může být okres Louny, kde obě strany obdržely přes 8 %. V okrese naopak výrazně propadla ČSSD, která získala pouhá 3 procenta hlasů. Přestože však v okrese Louny uspěly strany jako ANO, SPD či KSČM, zůstává paradoxem, že do druhého kola senátních voleb postoupili dva kandidáti z opačného politického spektra. Ivo Trešl z hnutí STAN a Vladimír Drápal za ODS.
Podle experta na exekuce Daniel Hůleho z organizace Člověk v tísni se ukazuje, že právě chudé kraje volí krajní strany. „Kde je bída, lidé častěji volí KSČM a SPD, proto tyto strany nepodpořily moderní oddlužení. Naopak ODS a TOP09 volí lidé v prosperujících regionech a tyto strany také nepodpořily moderní oddlužení. Rozdíl je, že extremisté jednali racionálně, demokraté ne,“ napsal na Twitteru.
Kde je bída lidé častěji volí KSČM a SPD a proto tyto strany nepodpořily moderní oddlužení
— daniel hule (@DanielHule) October 4, 2020
Naopak ODS a TOP09 volí lidé v prosperujících regionech a tyto strany také nepodpořily moderní oddlužení
Rozdíl je, že extremisté jednaly racionálně, demokraté ne. pic.twitter.com/VSnNC6mOhR
Zmíněné regiony skutečně patří k těm s největší mírou nezaměstnanosti v České republice. Moravskoslezský a Ústecký kraj mají každý přibližně 5,4procentní nezaměstnanost, což je nejvyšší hodnota v zemi.