
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Sudety
Výpis příspěvků ke štítku „Sudety“

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské
Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

Sledujte ZÁZNAM K věci s Berndem Posseltem: Má Německo pomoci Česku s pandemií?
Jak nahlížet na současnou situaci v Evropě? Dokáže Evropa čelit krizi společně, nebo ji naopak aktuální situace rozděluje? A mělo by Německo pomoci České republice se zvládáním pandemie koronaviru? Hostem pořadu K věci Petry Vintrové byl šéf Sudetoněmeckého krajského sdružení Bernd Posselt.

Sudety volí Babiše. ANO uspělo na periferiích, podobně jako SPD či KSČM
Krajské volby definovaly, které regiony tvoří volební základnu hnutí ANO. Aktuálně nejsilnější politický subjekt své voliče loví především na perifériích – jako například v oblasti bývalých Sudet. Na první pohled tak převládají spíše regiony s tradičně vyšší nezaměstnaností v České republice. V minulosti v nich přitom vyhrávaly krajské volby strany jako KSČM či ČSSD.

Do Labe hodili ženu i s kočárkem. Od masakru v Ústí nad Labem uběhlo 75 let
Dne 31. července 1945 došlo v Ústí nad Labem k jednomu z nejznámějších masakrů německého obyvatelstva v poválečné historii. Nedá se nazvat jinak než lynčem.

Původní německé obce v Sudetech poznáme i 75 let po odsunu, říká vědec Mikula
V důsledku odsunu Němců po skončení druhé světové války zaniklo kolem 130 vesnic, téměř tři tisíce osad a samot a asi 50 tisíc neosídlených objektů. Původně německé obce, které konec války přežily, poznáme dodnes. Podle Štěpána Mikuly z brněnské Masarykovy univerzity se vyznačují nižší úrovní sociálních vazeb, spolkového života a zejména pak podstatně vyšší mírou migrace. „Hranice bývalých Sudet je patrná dodnes, šrámy způsobené vysídlením se nezacelily ani po pětasedmdesáti letech,“ říká.