Sundal rukavice a šel bojovat k Bachmutu. Ukrajinci oplakávají smrt boxerského šampiona

Ukrajinci informovali o smrti dalšího sportovce, který se aktivně účastnil obrany země před ruskými invazními silami. Boxerský šampion Oleksandr Onyščenko padl během bojů u Bachmutu v Doněcké oblasti. Smutnou zprávu potvrdila tamní boxerská federace.

„Oleksandr zemřel poblíž Bachmutu, když bránil ukrajinskou vlast před ruským nepřítelem. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým. Ať odpočívají v pokoji všichni, kteří položili své životy za svobodu a nezávislost naší země,“ uvedla ve svém prohlášení na Facebooku federace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stahuji vagnerovce z Bachmutu, oznámil Prigožin. Pozice předává ruské armádě

Oleksandr Onyščenko byl šampionem mezi ukrajinskými dorostenci i juniory. Stal se také vítězem několika turnajů, uspěl například v karpatském poháru. Podle boxerské organizace se pohřeb uskutečnil ve středu. Oleksandr se tak stal jedním z mnoha tamních sportovců, kteří po vypuknutí ruské invaze v únoru 2022 vstoupili do armády, aby bránili svou zemi před agresorem.

Ruská propaganda úplné dobytí Bachmutu oznámila 20. května. Ukrajinci však v posledních dnech postoupili severně i jižně od tohoto města.

Bachmutský mlýnek na maso

„Únorové či březnové obavy mnoha analytiků, že by Rusové mohli Ukrajince sevřít do kleští ze severu a jihu, čímž by odřízli jejich jednotky u Bachmutu, jsou již definitivní iluzí,“ konstatoval vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Bitva o Bachmut je vzhledem ke své povaze známá také jako „mlýnek na maso“. Jde o vůbec nejkrvavější střet od začátku invaze v únoru 2022. Kvůli ruskému bombardování a pouličním bojům nezbylo z tohoto města téměř nic. I proto je podle analytiků význam Bachmutu z vojenského hlediska spíš symbolický než strategický.

Tagy:
válka box boxer Ukrajina sport Rusko Donbas šampion Doněcká oblast Bachmut Oleksandr Onyščenko