reklama

Svět podle CNN: Revoluční stanice změnila způsob, jakým sledujeme zprávy

CNN představuje ve světě zpravodajství naprosto revoluční pojem. Před spuštěním této zpravodajské stanice byly televizní zprávy o tom, co už se stalo. CNN ale jako první ukázala lidem svět v reálném čase. Podívejte se na historické milníky, kterými CNN prošla během téměř 40 let vysílání.

reklama

Televize CNN (Cable News Network) začala vysílat v neděli 1. června 1980 v 17 hodin východního času (EST). Šlo o první plošnou zpravodajskou stanici ve Spojených státech, která vysílala zpravodajství 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Když CNN vstoupila na televizní trh USA, devět z deseti lidí každý večer sledovalo vysílání jedné ze tří největších televizních stanic – ABC, CBS nebo NBC. Tento monopol se rozhodl narušit tehdy 42letý Robert Edward „Ted“ Turner, mediální podnikatel se sídlem v Atlantě. Tak vznikl koncept nepřetržitě vysílající kabelové zpravodajské televizní stanice. „Začínáme 1. června a s výjimkou výpadků na satelitní síti nepřestaneme, dokud se svět nepřestane točit,“ prohlásil Turner krátce před spuštěním CNN. Z čeho čerpal svůj optimismus?

Začátek 80. let zastihl Američany u televizních obrazovek. Jestliže předtím byli lidé zvyklí říkat „byl jsem tam“, teď říkali „viděl jsem to v televizi“. Děti z populační vlny 60. let sice dospívaly v atmosféře rebelie, s koncem 70. let ale odložily vodní dýmky a navlékly se do obleků. Objevil se nový fenomén – yuppies, tedy mladí a perspektivní – a o hlasy mladých městských profesionálů se začali prát politici i reklamní agentury. Pro děti někdejších hippies bylo najednou důležitější mít velkou kancelář než plánovat cestu kolem světa. Nová generace objevila tvrdou práci a úspěch a od televize požadovala nejen zábavu, ale i více zpráv a informací.

„Chtěl jsem vědět, co se děje ve světě, a ze sledování běžných televizních stanic jste se to dozvědět nemohli,“ vysvětloval Turner o mnoho let později při natáčení dokumentární série Americká 80. léta. Před příchodem CNN se zprávy na amerických televizních stanicích vysílaly jen v 18 a 20 hodin. „Když se ale budou vysílat celý den, lidé to uvítají,“ prorokoval tehdy zakladatel nové stanice.

Před 40 lety nicméně mezi televizními odborníky převládal názor, že to je bláznivý nápad – jak si něco takového může získat dostatečný počet diváků? Jenže získalo! Před CNN byly televizní zprávy o tom, co už se stalo. CNN ale jako první ukázala lidem svět v reálném čase.

Toto je CNN

Reportéři CNN zpravodajsky pokrývali běžné i přelomové události v USA i zahraničí. Mnohé z nich si určitě pamatujete i vy.

První válka v Zálivu

Uprostřed léta roku 1990 Saddám Husajn nečekaně obsadil Kuvajt a do sousední Saúdské Arábie začaly takřka vzápětí proudit americké jednotky a jednotky dalších zemí mezinárodní koalice chystající se k odvetné akci. Od počátku u všeho byla CNN, její hvězdná hodina ale přišla až 16. ledna 1991, kdy začalo letecké bombardování Bagdádu. Z hotelu Al-Rašíd v centru města o situaci prakticky jako jediný reportoval štáb CNN ve složení Bernard Shaw, John Holliman a především nezapomenutelný Peter Arnett, který víc než miliardě fascinovaných televizních diváků popisoval záblesky výbuchů a účinky amerického bombardování. Díky CNN svět poprvé pocítil, co to je válka v přímém přenosu.

Somálsko

Slogan Toto je CNN (This is CNN) se po Iráku stal synonymem pro zahraniční zpravodajství. Před kamerami a ve světle reflektorů CNN se na pobřeží poblíž Mogadiša v prvních minutách 9. prosince 1992 vylodila americká námořní pěchota a za asistence kamer CNN probíhaly i další operace v Somálsku. Začalo se hovořit o fenoménu CNN, kdy se politici rozhodují podle toho, jak televizní stanice zareaguje.

11. září

Na otázku, co jste dělali 11. září 2001, dokáže přesně odpovědět víc lidí, než byste si mysleli. A zčásti za to „může“ právě CNN. Její moderátorka Carol Lin přerušila už v 8:58 onoho kritického dne (v ČR bylo 14:58) reklamu a divákům zprostředkovala úplně první záběry a informace o útocích na věže Světového obchodního centra v New Yorku. V následujících minutách a hodinách CNN nepřetržitě přinášela informace a vysílala záběry z útoků, které zasáhly také Pentagon. Devítiminutový sestřih z tohoto vysílání si můžete pustit tady:

Raketoplán Discovery

A nejspíš si vzpomenete i na havárii raketoplánu Discovery, k níž došlo 1. února 2003. CNN tehdy doslova naživo přenášela dramatické záběry oblohy nad několika státy USA, po níž se řítily hořící úlomky mise STS-107. Do bezpečného přistání Columbie přitom zbývalo pouhých 16 minut.

Obama v Bílém domě

Prezidentské volby vždy nabízely CNN prostor, který stanice beze zbytku využila. Nejinak tomu bylo i ve volebním roce 2008, kdy se do Bílého domu probojoval demokrat Barack Obama, když porazil republikána Johna McCaina. CNN tehdy hostila kandidátské debaty během demokratických i republikánských primárek a poprvé nabídla divákům možnost klást dotazy prostřednictvím YouTube. Sázka na domácí politiku se vyplatila – sledovanost CNN v lednu 2008 vzrostla meziročně o 41 %.

Trump vs. Clintonová

Podobně hektické pak pro CNN byly i poslední volby v roce 2016, kdy republikánský kandidát Donald Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou. Rok 2016 se tak stal pro CNN rokem s nejvyšší sledovaností v historii – a jelikož se právě blíží další prezidentské volby, CNN se znovu snaží dotáhnout své zpravodajství o pověstný krůček dál.

Uvidíme, kam to slavná stanice letos dopracuje. Čtyři dekády v oboru rozhodně nejsou málo, pánové ze CNN by vám ale určitě řekli, že je nejdůležitější koukat hlavně do budoucna!

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky
OH 2021

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky

Nákazu v letadle českých sportovců na olympijské hry z Prahy do Tokia se zřejmě nepodaří rozklíčovat. Na úterní tiskové konferenci to oznámily vedoucí Pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Bez genotypizace, neboli podrobného vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA, se jen těžko rozezná, jak se virus šířil. Hygieničky také potvrdily, že jeden z olympioniků se nakazil mutací delta.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama