Svět podle CNN: Revoluční stanice změnila způsob, jakým sledujeme zprávy

CNN představuje ve světě zpravodajství naprosto revoluční pojem. Před spuštěním této zpravodajské stanice byly televizní zprávy o tom, co už se stalo. CNN ale jako první ukázala lidem svět v reálném čase. Podívejte se na historické milníky, kterými CNN prošla během téměř 40 let vysílání.

Televize CNN (Cable News Network) začala vysílat v neděli 1. června 1980 v 17 hodin východního času (EST). Šlo o první plošnou zpravodajskou stanici ve Spojených státech, která vysílala zpravodajství 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Když CNN vstoupila na televizní trh USA, devět z deseti lidí každý večer sledovalo vysílání jedné ze tří největších televizních stanic – ABC, CBS nebo NBC. Tento monopol se rozhodl narušit tehdy 42letý Robert Edward „Ted“ Turner, mediální podnikatel se sídlem v Atlantě. Tak vznikl koncept nepřetržitě vysílající kabelové zpravodajské televizní stanice. „Začínáme 1. června a s výjimkou výpadků na satelitní síti nepřestaneme, dokud se svět nepřestane točit,“ prohlásil Turner krátce před spuštěním CNN. Z čeho čerpal svůj optimismus?

Buďte u toho! CNN Prima NEWS startuje 3. května, uvidíte třicítku pořadů i nové moderátory

Multimediální zpravodajská platforma CNN Prima NEWS startuje už 3. května v 18.55. Jako první diváci uvidí pořad HLAVNÍ ZPRÁVY s novou moderátorskou dvojicí. CNN Prima NEWS nabídne sedm dní v týdnu moderní český zpravodajský servis s globálním přesahem. CNN Prima NEWS, to je téměř 30 pořadů, nová zpravodajská hodina v hlavním vysílacím čase, více než 40 hlavních tváří, největší a nejmodernější studio ve střední Evropě a nová on-line platforma.

Začátek 80. let zastihl Američany u televizních obrazovek. Jestliže předtím byli lidé zvyklí říkat „byl jsem tam“, teď říkali „viděl jsem to v televizi“. Děti z populační vlny 60. let sice dospívaly v atmosféře rebelie, s koncem 70. let ale odložily vodní dýmky a navlékly se do obleků. Objevil se nový fenomén – yuppies, tedy mladí a perspektivní – a o hlasy mladých městských profesionálů se začali prát politici i reklamní agentury. Pro děti někdejších hippies bylo najednou důležitější mít velkou kancelář než plánovat cestu kolem světa. Nová generace objevila tvrdou práci a úspěch a od televize požadovala nejen zábavu, ale i více zpráv a informací.

„Chtěl jsem vědět, co se děje ve světě, a ze sledování běžných televizních stanic jste se to dozvědět nemohli,“ vysvětloval Turner o mnoho let později při natáčení dokumentární série Americká 80. léta. Před příchodem CNN se zprávy na amerických televizních stanicích vysílaly jen v 18 a 20 hodin. „Když se ale budou vysílat celý den, lidé to uvítají,“ prorokoval tehdy zakladatel nové stanice.

Před 40 lety nicméně mezi televizními odborníky převládal názor, že to je bláznivý nápad – jak si něco takového může získat dostatečný počet diváků? Jenže získalo! Před CNN byly televizní zprávy o tom, co už se stalo. CNN ale jako první ukázala lidem svět v reálném čase.

Toto je CNN

Reportéři CNN zpravodajsky pokrývali běžné i přelomové události v USA i zahraničí. Mnohé z nich si určitě pamatujete i vy.

První válka v Zálivu

Uprostřed léta roku 1990 Saddám Husajn nečekaně obsadil Kuvajt a do sousední Saúdské Arábie začaly takřka vzápětí proudit americké jednotky a jednotky dalších zemí mezinárodní koalice chystající se k odvetné akci. Od počátku u všeho byla CNN, její hvězdná hodina ale přišla až 16. ledna 1991, kdy začalo letecké bombardování Bagdádu. Z hotelu Al-Rašíd v centru města o situaci prakticky jako jediný reportoval štáb CNN ve složení Bernard Shaw, John Holliman a především nezapomenutelný Peter Arnett, který víc než miliardě fascinovaných televizních diváků popisoval záblesky výbuchů a účinky amerického bombardování. Díky CNN svět poprvé pocítil, co to je válka v přímém přenosu.

Somálsko

Slogan Toto je CNN (This is CNN) se po Iráku stal synonymem pro zahraniční zpravodajství. Před kamerami a ve světle reflektorů CNN se na pobřeží poblíž Mogadiša v prvních minutách 9. prosince 1992 vylodila americká námořní pěchota a za asistence kamer CNN probíhaly i další operace v Somálsku. Začalo se hovořit o fenoménu CNN, kdy se politici rozhodují podle toho, jak televizní stanice zareaguje.

11. září

Na otázku, co jste dělali 11. září 2001, dokáže přesně odpovědět víc lidí, než byste si mysleli. A zčásti za to „může“ právě CNN. Její moderátorka Carol Lin přerušila už v 8:58 onoho kritického dne (v ČR bylo 14:58) reklamu a divákům zprostředkovala úplně první záběry a informace o útocích na věže Světového obchodního centra v New Yorku. V následujících minutách a hodinách CNN nepřetržitě přinášela informace a vysílala záběry z útoků, které zasáhly také Pentagon. Devítiminutový sestřih z tohoto vysílání si můžete pustit tady:

Raketoplán Discovery

A nejspíš si vzpomenete i na havárii raketoplánu Discovery, k níž došlo 1. února 2003. CNN tehdy doslova naživo přenášela dramatické záběry oblohy nad několika státy USA, po níž se řítily hořící úlomky mise STS-107. Do bezpečného přistání Columbie přitom zbývalo pouhých 16 minut.

Obama v Bílém domě

Prezidentské volby vždy nabízely CNN prostor, který stanice beze zbytku využila. Nejinak tomu bylo i ve volebním roce 2008, kdy se do Bílého domu probojoval demokrat Barack Obama, když porazil republikána Johna McCaina. CNN tehdy hostila kandidátské debaty během demokratických i republikánských primárek a poprvé nabídla divákům možnost klást dotazy prostřednictvím YouTube. Sázka na domácí politiku se vyplatila – sledovanost CNN v lednu 2008 vzrostla meziročně o 41 %.

Trump vs. Clintonová

Podobně hektické pak pro CNN byly i poslední volby v roce 2016, kdy republikánský kandidát Donald Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou. Rok 2016 se tak stal pro CNN rokem s nejvyšší sledovaností v historii – a jelikož se právě blíží další prezidentské volby, CNN se znovu snaží dotáhnout své zpravodajství o pověstný krůček dál.

Uvidíme, kam to slavná stanice letos dopracuje. Čtyři dekády v oboru rozhodně nejsou málo, pánové ze CNN by vám ale určitě řekli, že je nejdůležitější koukat hlavně do budoucna!

Tagy: