Australská ragbyová federace čelí výzvám, aby se ženami nesměly hrát osoby, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo určeno při narození. Podle nového výzkumu jsou totiž silnější, těžší, rychlejší a minimálně o pětinu zvyšují riziko zranění ostatních hráček.
Světové ragby (WR) vyzvalo Austrálii, aby zakázala transgenderovým osobám hrát ženské soutěže poté, co vědci zjistili, že jsou pro ostatní při hře více nebezpečné. Podle pravidel světového ragby, které jsou v souladu s olympijskými pokyny, přitom tyto osoby mohou hrát, pokud užívají léčiva, která snižují jejich hladinu testosteronu, po dobu nejméně dvanácti měsíců.
Mezinárodní federace světového ragby minulý měsíc v dokumentu zaslaném národním ragbyovým asociacím ovšem uvedla, že toto pravidlo není „vhodné pro daný účel“. Podle nejnovějšího výzkumu si údajně transgenderové ženy zachovávají „významnou výhodu“ i po hormonální léčbě.
Podle této zprávy transgenderové ženy ztratí přibližně jen pět procent své síly po jednom roce hormonální léčby. Dále uvádí, že ženy, které prošly pubertou, jsou silnější až o 50 %, o 40 % těžší a asi o 15 % rychlejší. Navíc představují větší riziko zranění pro jiné hráčky minimálně o 20 až 30 %.
Ženský sport byl vynalezen pro biologické ženy
Mezinárodní ragbyová federace má o této zprávě debatovat v listopadu. Australská federace se nechala slyšet, že zprávu zváží a své rozhodnutí sdělí Světovému ragby do 31. srpna. S blížícím se termínem sílí hlasy aktivistů, kteří požadují, aby australské vedení ženského sportu s touto žádostí souhlasilo.
Australská senátorka Claire Chandlerová, která od loňska vede kampaň za „ochranu“ ženského sportu, uvedla, že tamní ragbyová federace musí výzkum prostudovat a na základě těchto zjištění zajistit, aby ženské ragby hrály jen ženy.
„Ženský sport byl vynalezen pro ženy a jakýkoli náznak, že tento názor je poněkud provokativní nebo kontroverzní, je podle mě směšný,“ uvedla senátorka.
Znevýhodněné ženy
V loňském roce společnost Sport Australia vydala doporučení, aby 16 tisíc sportovních klubů na národní úrovni kategorizovalo sport na základě „genderové identity“, nikoli na biologickém pohlaví. To znamená, že by si člověk mohl vybrat, zda bude dotyčný hrát za muže nebo za ženy.
Doktorka Nico Williamsová, ředitelka Fair Play pro ženy, stojí za názorem Světového ragby, stejně jako australské křesťanské lobby. „Sport žen a dívek by měl být výhradně pro biologické ženy,“ řekl jeden z lobbistů Dan Flynn. Podle něj snaha umožnit transgenderovým osobám hrát v ženských soutěžích představuje riziko, že budou dívky znevýhodněny, protože se nemohou s těmito osobami fyzicky měřit.
S muži transgenderové osoby hrát mohou
Skupiny zabývající se právy transgenderových osob se naopak domnívají, že přímý zákaz není správnou cestou. Sportovní skupina LGBTQ pro obhajobu sportu uvedla: „Apelujeme na pracovní skupinu Světového ragby, aby vycházela z již existujících studií vyvinutých odborníky v oblasti medicíny. Ty byly navrženy tak, aby podporovaly bezpečnost a spravedlnost pro všechny, například pokyny Mezinárodního olympijského výboru.“
Sportovní skupina LGBTQ si myslí, že transgenderové ženy provozují sport ze stejného důvodu, jako to dělají jiné ženy – pro lásku ke hře.
Světové ragby přitom navrhuje nechat transgenderové muže hrát s muži, pokud podepíšou formulář, v němž berou na vědomí, že jim hrozí zvýšené riziko zranění. Tímto postojem tedy podle ní znevýhodňují pouze jednu stranu.