Na Světový den bez klecí, který se konal 14. 10., mohli poslanci a poslankyně Evropského parlamentu vyjádřit svou podporu slíbenému zákazu chovu zvířat v klecích symbolickým vysvobozením plyšových prasat, slepic, králíků a telat z klece. Vyzvala je k tomu koalice Konec doby klecové sdružující 170 evropských nevládních organizací v čele s Compassion in World Farming (CIWF). Akce se konala před Evropským parlamentem na Place du Luxembourg v Bruselu, z českých europoslanců nedorazil nikdo.
Světový den bez klecí byl založen v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o strádání přibližně 300 milionů hospodářských zvířat zavřených v klecích po celé Evropě. Koalice Konec doby klecové doufá, že se brzy stane dnem oslav konce doby klecové, kdy bude tato krutá a zbytečná praxe v celé EU jednou provždy zakázána.
Konec klecí do roku 2023
Vše začalo v roce 2018, kdy koalice nevládních organizací v čele s CIWF zorganizovala úspěšnou evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou během jednoho roku podepsalo 1,4 milionu lidí. V roce 2021 Evropský parlament jednoznačně vyjádřil podporu zákazu klecových chovů a krátce poté přijala Evropská komise historický, právně závazný závazek předložit do konce roku 2023 legislativní návrhy na zákaz klecových systémů pro hospodářská zvířata.
Evropská komise nedodržela závazek, který dala
Minulá Komise však tento závazek nesplnila, což vedlo občanský výbor iniciativy Konec doby klecové k podání žaloby na Komisi, aby zajistila dodržení svého slova. Je to první případ, kdy je Komise volána k odpovědnosti za nečinnost v souvislosti se závazkem, který dala v reakci na evropskou občanskou iniciativu.
400 milionů lidí se domnívá, že zvířata by se neměla chovat v klecích
V říjnu loňského roku Komise ve vlastním průzkumu Eurobarometr zjistila, že drtivá většina, devět z deseti (89 %) občanů EU – tedy přibližně 400 milionů lidí – se domnívá, že zvířata by se neměla chovat v individuálních klecích. Existuje mnoho vědeckých důkazů, které potvrzují, že klece vážně poškozují životní pohodu (welfare) zvířat. Patří mezi ně i nejnovější vědecká stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která doporučují, aby se klece nadále nepoužívaly pro nosnice, chovné prasnice, křepelky a kachny.
Nevládní organizace naléhavě žádají Komisi, aby nyní využila impulsu, který vyvolal konsensus dosažený v rámci Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU, a předložila návrhy na zákaz klecí při nejbližší možné příležitosti, nejpozději do roku 2026.
Vypouštění plyšových zvířat „na svobodu“
Koalice Konec doby klecové složená ze 170 evropských NNO pozvala europoslance a europoslankyně, aby přišli vysvobodit jedno za šestnácti plyšových zvířat. Několik z nich skutečně dorazilo a vypustilo plyšové zvíře „na svobodu“.
I navzdory dešti na akci zavítalo několik evropských zákonodárců, včetně Thomase Waitze, Martina Hojsika, Anjy Hazekamp, Tilly Metz a Sebastiana Everdinga.
„Zvířata čekala už moc dlouho. Komise musí předložit návrhy a ukončit dobu klecovou,“ řekla dánská poslankyně Anja Hazekamp
Čeští zástupci se neukázali
V tomto novém politickém období potřebujeme, aby Evropská komise splnila svůj slib a předložila zákaz klecí při nejbližší možné příležitosti a také, aby evropští zákonodárci zajistili co nejvyšší standardy welfare pro hospodářská zvířata.
Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, uvedla: „Sedm českých europoslanců a europoslankyň deklarovalo svou podporu celoevropskému zákazu klecí v rámci předvolební kampaně Evropa pro zvířata. Bohužel ani jeden se akce nezúčastnil. Omluvila se mi paní Gregorová, protože nebyla v té době v Bruselu.“
Více o kampani za ukončení klecových velkochovů se dozvíte na www.konecdobyklecove.cz.