reklama

Svoboda: Zemanova otočka po jednání s Fialou? Uvědomil si, že nemá sílu být hlavou státu

Otočka Miloše Zemana při jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí je podle bývalého šéfa diplomacie Cyrila Svobody dána tím, že si prezident uvědomil, že už nemá sílu být hlavou státu. Svoboda v pořadu K věci na CNN Prima NEWS naznačil, že Zeman by se pomalu měl začít odsouvat z politického pole.

reklama

I když má prezident Miloš Zeman stále výhrady proti Janu Lipavskému (Piráti) jako ministru zahraničí, ze svého prvotního postoje nejmenovat nového šéfa diplomacie nakonec ustoupil. Po pondělní schůzce s hlavou státu to oznámil designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Kompletní nová vláda tak bude v pátek jmenována podle Fialova návrhu.

Cyril Svoboda řekl, že na čem se oba politici dohodli, se možná nikdy nedozvíme a sám nechce příliš spekulovat. Do částečných odhadů se ale přece jen pustil. „Možná si uvědomil, že může koalice kdykoliv hlasovat pro aktivaci ústavního článku 66 o odebrání pravomocí prezidentovi. Kdybych byl na místě Zemana a bylo to opravdu tak, okamžitě bych rezignoval. Konflikt byl tak ostrý, že nevidím nic nového, co by situaci změnilo,“ prohlásil.

Svoboda narážel na situaci, kdy Fiala hrozil Zemanovi v případě nejmenování Lipavského kompetenční žalobou. K té nakonec zatím nedojde. Ani odborníci se neshodnou, kdo by spor u Ústavního soudu vyhrál, většina se však přiklání na stranu nové vlády.

Zeman by měl odejít jako člověk s pevným slovem

Bývalý ministr zahraničí a vnitra v pořadu K věci zdůraznil, že výsledek několikadenního politického zápolení je jednoznačným triumfem Petra Fialy. Jedním dechem nastínil, že Zeman by měl uvažovat o konci v křesle českého prezidenta.

„Přál bych Zemanovi, aby odešel jako člověk, který má pevné slovo. Charles de Gaulle také rezignoval po prohraném referendu. Prezidentovi příznivci si ho chtějí vážit. To budou jen tehdy, když uvidí, že je to člověk pevného postoje. Mohou přijít další rozhodnutí, kde popře sám sebe. Příkladem je jmenování docenta Eichlera soudcem,“ vzkázal Svoboda.

Nemá sílu být hlavou státu

Situace kolem Lipavského prý není jen typickou politickou změnou názoru. „Je to uvědomění, že už nemá sílu být hlavou státu. Je to otázka lidské důstojnosti. Říkám to se vším respektem k Miloši Zemanovi a přál bych si, aby jeho konec byl spjat s tím, že má sílu. Ne aby dělal jen to, co se mu přinese –⁠ a on to bez vůle podepíše,“ pokračoval Svoboda.

„Vidím to jako smutný příběh člověka, který zatroubil do trub, že svede zápas, ale pak otočil o 180 stupňů,“ dodal. Zemanovi končí mandát na začátku roku 2023 a funkci nebude moci znovu obhajovat, protože byl zvolen hlavou státu dvakrát za sebou. Kdo bude jeho nástupcem, není jasné. Nejvážnějšími adepty jsou končící premiér Andrej Babiš nebo generál Petr Pavel. Ani jeden z nich ale oficiální kandidaturu neoznámil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama