Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika co do počtu nakažených virem HIV a nemocných AIDS relativně dobře. Hostem pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla lékařka Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu, která je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Pořad nabídl i příběh Petra, který se nakazil a je HIV pozitivní. Díky kvalitní léčbě, žije dnes plnohodnotný život a snaží se šířit osvětu. Ve snaze podpořit povědomí o infekci HIV a možnostech testování probíhá v listopadu Evropský týden testování na HIV a žloutenky, který je příležitostí k anonymnímu a bezplatnému testování na HIV.
Podle lékařky Anny Kubátové bylo od roku 1985 do konce roku 2023 (data Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS v ČR, SZÚ) v Česku zaznamenáno 4 619 nových případů HIV. Každý rok přibývá v ČR okolo 200 nových případů HIV. Jedná se o osoby, které o své HIV pozitivitě nevěděly. „V roce 2016 jsme zaznamenali historické maximum, kdy bylo hlášeno 251 nových případů,“ uvedla v rozhovoru pořadu Co na to vaše zdraví. Tento nárůst zahrnuje osoby, které o své HIV pozitivitě dosud nevěděly.
K dispozici jsou také údaje o národnostním složení osob žijících s HIV. „Z celkových 4 619 diagnostikovaných případů do konce roku 2023 tvoří Češi 3 207 případů a cizinci s dlouhodobým pobytem 1 412 případů,“ říká manažerka Národního programu HIV/AIDS v České republice. Významnou skutečností posledních dvou let (2022 a 2023) je, že více než 50 % nově hlášených HIV případů se týká cizinců s dlouhodobým pobytem. U nově hlášených případů HIV v ČR stále dominuje sexuální přenos. U českých občanů převažuje přenos mezi muži majícími sex s muži. U cizinců s dlouhodobým pobytem v České republice je však situace odlišná: „V některých národnostních skupinách převažuje heterosexuální přenos,“ dodává Kubátová.
Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Zdroj: CNN Prima NEWS
„V Česku jsou povinně testovány všechny těhotné ženy a všichni dárci krve, tkání a orgánů,“ uvedla dále v rozhovoru Kubátová. Nicméně zdůraznila, že je žádoucí zvýšit počet testovaných mezi lidmi, kteří zažili rizikovou situaci z hlediska přenosu HIV, o své HIV pozitivitě nevědí, ale jsou ochotni podstoupit HIV test dobrovolně.
Upřímná zpověď muže s HIV
Když se Petr Kalla, předseda České společnosti AIDS pomoc, dozvěděl v roce 2005 o své diagnóze HIV, byl to pro něj šok. „Byla to rána kladivem mezi oči,“ vzpomíná. Po letech, kdy se vyrovnával s vlastní minulostí, se dnes věnuje osvětě a pomáhá lidem, kteří si stejně jako kdysi on kladou otázku, jak dál žít. „Byl to okamžik, kdy se mi zamlžil celý den a už si z něj moc nepamatuji,“ říká Petr Kalla o chvíli, kdy zjistil, že je HIV pozitivní. Před diagnózou vedl divoký život – po ukončení sedmiletého vztahu se rozhodl „dohnat ztracený čas“ a naplno se vrhl do nových vztahů. Když si v roce 2005 nechal při změně lékaře udělat test na HIV, jeho svět se obrátil vzhůru nohama.
Stigma a výčitky
Petr se musel vyrovnat nejen se svou diagnózou, ale také s výčitkami. „Cítil jsem se nečistě a vyčítal jsem si, že jsem o HIV věděl, a přesto jsem se nechránil,“ popisuje pocity, které ho provázely. V té době bylo HIV stále vnímáno jako „nemoc celebrit, narkomanů a homosexuálů“. Tento stereotyp posiloval stigma, které Petr cítil, ale postupem času se naučil žít s diagnózou bez pocitu viny.
Od prášků k injekcím
V roce 2005 se léčba HIV lišila od současné praxe. Lékaři tehdy čekali rok a půl, než nasadili léčbu. „Začínal jsem s prášky dvakrát denně, po několika letech jsem přešel na dávku jednou denně a dnes už dostávám injekci každé dva měsíce,“ vysvětluje Petr, který díky této léčbě dosahuje nedetekovatelné hladiny viru, a je tak neinfekční. „To mi umožňuje žít plnohodnotný život,“ dodává s úsměvem.
Prevence a osvětová kampaň
Petr dnes zasvětil svůj život osvětě. V rámci České společnosti AIDS pomoc pracuje na programech, které učí veřejnost o HIV a podporují testování a bezpečné chování. Připomíná, že HIV se nepřenáší běžným kontaktem, jak si mnozí mylně myslí, a že infikovaní, kteří jsou správně léčeni, mohou žít kvalitní život. Navíc, pro osoby ve vysokém riziku nákazy existuje možnost doplňkové preventivní volby, takzvané preexpoziční profylaxe (PrEP), která může riziko nákazy snížit.
Petr Kalla vyzývá každého, aby si pravidelně nechával testovat své zdraví, a aby se nebál obrátit na odborníky. „Život s HIV dnes neznamená konec,“ vzkazuje. „S vhodnou léčbou mohou lidé žít stejně kvalitně jako kdokoli jiný.“ Tímto poselstvím doufá, že zmírní stigma spojené s HIV a povzbudí veřejnost, aby se nebála čelit své případné diagnóze s odvahou a nadějí.
20 minut vám může prodloužit život
„Evropský týden testování na HIV a žloutenky se v celé Evropě koná již od roku 2013 a Česká republika se připojila ke třetímu ročníku,“ sdělila lékařka a manažerka Národního programu HIV/AIDS v České republice, Anna Kubátová. Tato kampaň má pomoci těm, kteří se ocitli v rizikové situaci, aby se nebáli nechat se testovat na HIV a neměli obavy z případné stigmatizace. Testování je dostupné pro všechny bez ohledu na věk, pohlaví nebo národnost a umožňuje přístup k včasné léčbě, což má pozitivní dopad na kvalitu života a zároveň snižuje riziko dalšího přenosu.
„Samotné testování spolu s poradenstvím trvá přibližně 20 minut. Pokud je výsledek pozitivní, může okamžité zahájení léčby výrazně prodloužit život pacienta,“ vysvětlila Kubátová. HIV se přenáší hlavně nechráněným pohlavním stykem, krví a přenosem z infikované matky na plod a novorozence. „V České republice je nejčastějším způsobem přenosu nechráněný pohlavní styk,“ uvedla Kubátová. Přenos krví je přitom dobře kontrolován, protože jsou v ČR testováni všichni dárci krve, a riziko přenosu mezi uživateli injekčních drog se díky preventivním opatřením drží pod 5 % z celkového počtu nakažených.
Manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR Anna Kubátová potvrdila, že Evropský týden testování na HIV a žloutenky probíhá letos od 18. do 25. listopadu 2024. „Testování na HIV je zdarma a anonymní, přičemž je zdarma také testování na hepatitidy B a C a na syfilis,“ dodala.
Celý rozhovor z pořadu Co na to vaše zdraví najdete v úvodním videu.