Švýcarská obec Grindelwald odmítla odejmout jméno alpskému vrcholu Agassizhorn. Má ho po geologovi Louisi Agassizovi, který zastával rasistické teorie. „Nelze smazat skvrny historie. Nejlepší je přijmout je s pozitivními i negativními stránkami,“ uvedl starosta Grindelwaldu Beat Bucher.
Renomovaný geolog Louis Agassiz (1803–1873) je známý výzkumem ryb, zkamenělin a ledovců. Spory však vyvolává i téměř 150 let po smrti obhajobou tezí o nerovnosti ras a rasové segregace a odmítáním Darwinovy evoluční teorie.
Rasistická ryba: Vandalové pokryli sochu Malé mořské víly v Kodani nápisy
Socha Malé mořské víly, která v Kodani stojí už 107 let a představuje bránu do kodaňského přístavu, se v pátek stala dalším terčem vandalů. Někdo ji nápisy označil za „rasistickou rybu“. Nikdo přitom neví proč. Policie incident vyšetřuje. Uvedl to britský deník The Guardian.
Obec Grindelwald, která čtyřtisícovku v centrálním Švýcarsku katastrálně sdílí s obcemi Guttannen a Fieschertal, už v roce 2010 odmítla požadavek iniciativy Odstraňte Louise Agassize na přejmenování hory.
V kontextu nynějšího celosvětového hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) Agassizovi odpůrci požadavek na přejmenování alpského vrcholu vznesli znovu.
Loni švýcarské město Neuchâtel přejmenovalo náměstí Louise Agassize u tamní filozofické fakulty na náměstí Tilo Freyové, což byla jedna z prvních žen zvolených do švýcarského parlamentu v roce 1971.