Syndrom bílého pláště: Třes rukou, nervozita a vysoký tlak. Hrůzu z lékařů má každý třetí Čech

Lékař (ilustrační foto)

Chorobný strach z lékařů

Strach z návštěvy lékaře trápí mnoho lidí. Problém, známý jako „syndrom bílého pláště“, postihuje až každého třetího Čecha. Příznaky mohou být různé – od třesu rukou a nervozity až po vysoký krevní tlak, který se projevuje právě v ordinaci. Ačkoli je tento strach přirozený, u některých pacientů může vést k dalším problémům.

Podle praktického lékaře Cyrila Muchy jsou největší obavy pacientů spojeny s vyšetřeními, která se provádějí při vědomí. „Lidé se nejvíce bojí vyšetření, která jsou nepříjemná, jako například gastroskopie nebo kolonoskopie, kdy se do těla zavádějí různé nástroje,“ popsal Mucha.

ČTĚTE DÁLE: Rodina zesnulé Zeťové oznámila datum pohřbu. Poslední rozloučení se uskuteční na Valašsku

Takový strach má podle něj často za následek i zanedbávání preventivních prohlídek, které mohou včas odhalit vážná onemocnění. „U některých preventivních vyšetření lidé říkají: ‚Raději nechci nic vědět.‘ To je ale opravdu škoda. Právě preventivní prohlídky mohou odhalit onemocnění v raných stadiích, kdy je šance na úspěšnou léčbu mnohem vyšší,“ dodal Mucha.

Strach z lékařů se projevuje například třesem rukou, nervozitou a zvýšeným krevním tlakem. U některých lidí se dokonce může vyvinout až do chorobné fáze, takzvané iatrofobie, česky známé jako „syndrom bílého pláště“. Podle průzkumů jí trpí až tři procenta populace.

„U těchto lidí může dojít k extrémní úzkosti – už jen pomyšlení na návštěvu lékaře je může vyvést z rovnováhy. Mnozí dokonce nespí celou noc před plánovaným vyšetřením a mají nevolnosti,“ přiblížila psycholožka Jana Woleská.

Jako odstrašující příklad může posloužit příběh herce Jana Libíčka, který zemřel náhle ve věku 42 let. Trpěl iatrofobií a dlouhodobě se vyhýbal lékařům. Z tohoto důvodu vůbec nevěděl o tom, že trpí cukrovkou a selháváním ledvin.

Jak se zbavit strachu z lékařů?

I když je strach z lékařů poměrně běžný, existují způsoby, jak se s ním vypořádat. Psychologové doporučují různé techniky, které pacientům mohou pomoci tento strach zvládnout.

„Mám před očima jednoho mladíka, který se hrozně bál odběrů krve. Společně jsme si vytvořili obraz odběru, poté jsme se soustředili na relaxaci, a nakonec se mu podařilo odběr absolvovat, aniž by si toho prakticky všiml,“ popsala Woleská zkušenost z praxe.

Důležitá je i svépomoc. Pokud se lidé obávají vyšetření, měli by se před návštěvou lékaře rozptýlit. Pomoci může četba knih nebo poslech hudby. Další možností je vzít si na pomoc při vyšetření někoho blízkého a po návštěvě lékaře se třeba odměnit zákuskem v kavárně.

I když zdánlivě jde o bizarní fobii, odborníci důrazně varují před podceňováním strachu z lékařů. V extrémních případech může být dokonce v ohrožení i život konkrétního pacienta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rok 2025 může být ve zdravotnictví náročnější, říká Prymula. Na péči by se mohlo více šetřit

Tagy: