Při špatném zavařování může vzniknout velmi silný jed. Experti poradili, jak se vyhnout otravě

Botulotoxin je jedním z nejsilnějších jedů, které známe. Výjimečně se přitom může vyskytnout i u nás v kuchyni. Toxin, také známý jako klobásový jed, totiž vzniká při špatném zavařování potravin. Při jeho požití může dojít k závažným zdravotním problémům, které výjimečně vyústí i ve smrt. Experti z oboru toxikologie pro CNN Prima NEWS popsali mimo jiné i to, jak doma zavařovat správně.

„Zpočátku se projevují příznaky jako je nevolnost, zvracení, průjem, mohou následovat bolesti hlavy, omámenost,“ popsala vedoucí lékařka Toxikologického informačního střediska Kateřina Kotíková.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor na čtyři příznaky rakoviny tlustého střeva. Žena je ignorovala, teď varuje ostatní

Později se ovšem mohou rozvinout další, závažnější problémy. Patří k nim zejména ochrnutí obličejových svalů, rozmazané či dvojité vidění, sucho v ústech či svalová slabost. „Postižený může mít potíže s artikulací a polykáním jídla nebo tekutin,“ upozornil Jiří Patočka, emeritní profesor Fakulty vojenského zdravotnictví univerzity v Hradci Králové. Pacienti pociťují také problémy s dýcháním, což může vyústit až v jeho selhání.

K otravě botulotoxinem (takzvanému botulismu) může dojít několika způsoby. Experti upozorňují na infantilní botulismus, jenž postihuje děti mladší než jeden rok, u kterých bakterie produkují toxin ve střevech, anebo na rannou verzi otravy, když bakterie vstoupí do těla přes ránu. Nejčastěji se však botulismus rozvíjí po konzumaci kontaminovaných potravin. Většinou se jedná o konzervované jídlo, které nebylo správně zpracováno.

Jak správně zavařovat?

Patočka pro CNN Prima NEWS popsal několik zásad, které bychom při domácím zavařování měli dodržovat, aby se riziko otravy snížilo na minimum.

Důležité je na úvod důkladně sterilizovat sklenice i víčka. Toho lze dosáhnout jejich vařením po dobu nejméně několika minut. „Botulotoxin je termolabilní – ničí se pětiminutovým varem,“ vysvětlila Kotíková. Patočka však doporučuje alespoň 10minutové vaření. Místo toho je také možné použít sterilizační roztok.

ČTĚTE TAKÉ: Pět let od covidové pandemie. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem

Důležité je také dostatečná teplota při zavařování. To by mělo probíhat při teplotě nejméně 85 stupňů Celsia po dobu alespoň 10 minut. Čím je kyselost potravin nižší, tím déle by se měly zavařovat. „Botulotoxin se nejčastěji tvoří v prostředí s nízkou kyselostí. Přidání kyselin, jako je ocet nebo citronová šťáva, může snížit pH pod 4,6, což brání růstu bakterií. Toto je obzvláště důležité při zavařování zeleniny a masa,“ popsal toxikolog.

Nesprávně zavařenou sklenici lze poznat podle vzhledu a zápachu. „Pokud sklenice po otevření zapáchají, mají nafouklé víčko nebo obsah vykazuje známky kvašení či hniloby, je nutné je okamžitě vyhodit,“ popsal Patočka.

I vyléčení mohou mít dlouhodobé následky

Otrava botulotoxinem je velmi vážná a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Inkubační doba se obvykle pohybuje mezi 12 a 72 hodinami. „Pokud jde o čas, kdy už je otrava nevratná, je klíčové rozpoznat příznaky co nejdříve a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba, jako je podání antitoxinu, může výrazně zvýšit šance na uzdravení,“ popsal Patočka.

Pokud se nevyhledá lékařská pomoc, dochází k postupné paralýze, která zahrnuje také dýchací svaly. Člověku se tedy začne hůře dýchat. „Bez mechanické ventilace může dojít k úmrtí během 24 až 72 hodin po vážném zhoršení stavu,“ dodal Patočka. Upozornil však, že přesný čas závisí na množství požitého toxinu a rychlosti lékařské pomoci.

I lidé, kteří se z otravy vyléčí, si bohužel mohou odnést dlouhodobé následky. Mezi ně patří například svalová slabost, únava či neurologické problémy s motorikou a koordinací pohybů. „Někteří pacienti mohou mít problémy s dýcháním, zejména pokud byli na ventilaci během léčby,“ uzavřel Patočka. Rekonvalescence může trvat až několik měsíců.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když lidem Vánoce „zlomí srdce“. Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích

Tagy:
jídlo zdraví zdravotnictví bakterie otrava jed zavařování sklenice botulotoxin Jiří Patočka nemoci a zdravotní potíže botulismus Kateřina Kotíková Toxikologické informační středisko