Radikální hnutí Tálibán v noci ze čtvrtka na pátek znovu zaútočilo na údolí Pandžšír, kde se shromažďují afghánské jednotky odporu. Ani po dvou týdnech ostřelování se tálibům nepodařilo síly Ahmada Masúda porazit. Při nočních bojích měli radikálové dokonce ztratit 40 mužů. Naopak Tálibán hlásá, že to rebelové ztratili desítky vojáků.
Fronta národního odporu Afghánistánu (NRF) zvaná též jednoduše jako Pandžšírský odboj nadále odolává útokům Tálibánu. Jednotky pod vedením Masúda, syna slavného vojevůdce Ahmada Šáha Masúda, hájí strategické údolí severně od Kábulu.
Vztek Tálibánu ale roste a frekvence útoků se zvyšuje. Naposledy radikálové zaútočili na Pandžšír ve čtvrtek večer. Boje byly podle obou stran velmi urputné. Už méně se obě frakce shodnou na tom, kdo měl nakonec navrch. Pandžšírský odboj podle CNN oznámil, že Tálibán ztratil 40 mužů a že rebelové své území ubránili.
Obsazení Pandžšíru? Zbožné přání, se kterým Tálibán skončí v hrobě, zní z hrdého údolí
Bojovníci Tálibánu obklíčili vzbouřence v údolí Pandžšír. Radikální hnutí zároveň vyzvalo místní samosprávu, aby složila zbraně. Pandžšír zůstává poslední baštou odporu proti islamistům. K několika tisícům členů místního odboje se připojili i někteří bývalí vojáci afghánské armády.
„Nepřítel se několikrát pokusil vkročit do oblasti Shotul (část provincie Pandžšír, pozn. red.) přes Džabul-Saraj. Pokaždé ale selhal,“ oznámil mluvčí NRF.
Tálibán naopak okamžitě přispěchal s opačnou verzí, podle které umírali bojovníci převážně na straně NRF. Radikálové měli navíc zaznamenat územní zisky. O rozdílných hodnoceních urputné bitvy napsal web France 24.
Vedení Tálibánu, který se před pár týdny zmocnil Afghánistánu, ve středu na rebely naléhalo, aby se vzdali a vyvarovali se bojů. Radikálové navíc prohlašovali, že chtějí vše vyřešit mírovou cestou.
Nikdy nedobyté údolí
Proč je vůbec údolí Pandžšír tak těžké dobýt? Oblast je obklopená pahorky a těžko přístupným terénem, kde se dobře organizuje vojenská obrana.
Mezi lety 1980 a 1985 se místo pokoušela dobít sovětská vojska v rámci první války v Afghánistánu. Sovětské tanky i další kusy těžké techniky se ale tříštily o pahorky Pandžšíru, kde neměly šanci manévrovat. Afghánští rebelové se tehdy ubránili. I díky podpoře Spojených států, Saúdské Arábie či Velké Británie.
Za pár let ale muselo pár tisíc bojovníků v Pandžšíru znovu do zbraně. V devadesátých letech minulého století se totiž snažilo údolí zabrat čerstvě zformované hnutí Tálibán. Ani radikálové se ale do údolí neprobili. A nedaří se jim to ani nyní.