Čínská technologická společnost Huawei má za sebou rozporuplný rok. Na jedné straně může slavit růst svých globálních prodejů i zisku, na straně druhé zaznamenala útlum ve Spojených státech i na evropském trhu. Letošní rok by měl být lepší, zní z jejího vedení.
Huawei za celý loňský rok utržila bezmála 137 miliard dolarů (necelé 3 biliony korun), což představuje meziroční růst o 3,8 %. Asi o tři procenta se jí rovněž podařilo zvýšit čistý zisk na necelých deset miliard dolarů (necelých 220 miliard korun). „I v roce 2021 se budeme nacházet ve složitém a nestálém globálním prostředí. Příchod dalších možných vln covidu a geopolitická nejistota budou představovat přetrvávající globální výzvy,“ uvedl v úvodním slově výroční zprávy šéf společnosti Huawei Ken Hu.
Huawei má v Německu zelenou. Nový bezpečnostní zákon nikoho nediskriminuje
Spolková vláda pod vedením Angely Merkelové schválila návrh nového bezpečnostního zákona, který stanovuje podmínky pro výstavbu mobilních sítí páté generace. Ty jsou sice poměrně přísné, ale stejné pro všechny uchazeče o budování 5G sítí v Německu. Spolkový kabinet tak dal najevo, že nehodlá žádného dodavatele diskriminovat.
Právě politické a obchodní třenice mezi Čínou a Spojenými státy se na hospodaření Huawei částečně projevily. Společnost zaznamenala meziroční pokles prodejů na americkém trhu téměř o čtvrtinu, v Evropě pak o 12,2 %. Díky poměrně malému podílu těchto kontinentů na tržbách (Amerika 4,4 %, Evropa 20,3 %) nebyl ovšem dopad na finanční výsledky společnosti fatální. Huawei na domácím trhu, kde realizuje dvě třetiny svých tržeb, rostla o více než 15 %.
Nejvíce rostl firemní byznys
Z hlediska jednotlivých segmentů se Huawei dařilo nejvíce ve firemním byznysu, kde jí obrat vzrostl meziročně téměř o čtvrtinu, spotřebitelský byznys vykázal růst o 3,3 %. Infrastruktura, která technologickému gigantu tvoří třetinu tržeb, v loňském roce stagnovala. Právě na posledně jmenovaném se projevila nejistota v otázce, zda se bude společnost Huawei podílet na budování 5G sítí v Evropě a dalších zemích.
Šéf Ericssonu se zastal Huawei. Nesouhlasí s jejím vylučováním z budování 5G sítí
Výkonný ředitel švédské technologické společnosti Ericsson Börje Ekholm se zastal svých čínských konkurentů. Ohradil se proti nedávnému rozhodnutí švédského telekomunikačního regulátora PTS, který de facto z účasti na budování 5G infrastruktury vyloučil společnosti Huawei a ZTE. Za Huawei se nedávno postavil také ředitel německé pobočky operátora Vodafone Hannes Ametsreiter.
Přestože se některé vlády rozhodly omezit přístup Huwaei na své trhy, neopouští zástupce technologické firmy odhodlání. „S našimi zákazníky pokračujeme ve spolupráci dál a jsme si jistí, že budeme úspěšní a na trhu přežijeme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei pro region severní, střední a východní Evropy.
Nesnáze nás nezastaví
Huawei podle něho nemůže nijak ovlivnit situaci, kdy na mezinárodní úrovni nadále pokračují diskuse o tom, zda by měla mít čínská technologická firma možnost soutěžit o zakázky na zmíněné 5G sítě. Kedzia podotýká, že „nespravedlivá diskriminace konkrétního hráče je nepříznivá pro trh, pro spotřebitele, a dokonce i pro poskytovatele“.
V tom mu dávají za pravdu nejen někteří odborníci, ale například i zástupci konkurenčních společností. Například šéf švédské společnosti Ericsson Börje Ekholm opakovaně označil rozhodnutí švédské vlády o vyřazení Huawei z tendrů na výstavbu 5G sítí za chybné. Kedzia to označil jako „hlas rozumu“. Huwaei podle něho ale i přes nesnáze hodlá pokračovat ve vývoji průlomových technologií a nabízet partnerství všem zahraničním subjektům.