Čínská technologická společnost Huawei má za sebou rozporuplný rok. Na jedné straně může slavit růst svých globálních prodejů i zisku, na straně druhé zaznamenala útlum ve Spojených státech i na evropském trhu. Letošní rok by měl být lepší, zní z jejího vedení.
Huawei za celý loňský rok utržila bezmála 137 miliard dolarů (necelé 3 biliony korun), což představuje meziroční růst o 3,8 %. Asi o tři procenta se jí rovněž podařilo zvýšit čistý zisk na necelých deset miliard dolarů (necelých 220 miliard korun). „I v roce 2021 se budeme nacházet ve složitém a nestálém globálním prostředí. Příchod dalších možných vln covidu a geopolitická nejistota budou představovat přetrvávající globální výzvy,“ uvedl v úvodním slově výroční zprávy šéf společnosti Huawei Ken Hu.
Právě politické a obchodní třenice mezi Čínou a Spojenými státy se na hospodaření Huawei částečně projevily. Společnost zaznamenala meziroční pokles prodejů na americkém trhu téměř o čtvrtinu, v Evropě pak o 12,2 %. Díky poměrně malému podílu těchto kontinentů na tržbách (Amerika 4,4 %, Evropa 20,3 %) nebyl ovšem dopad na finanční výsledky společnosti fatální. Huawei na domácím trhu, kde realizuje dvě třetiny svých tržeb, rostla o více než 15 %.
Nejvíce rostl firemní byznys
Z hlediska jednotlivých segmentů se Huawei dařilo nejvíce ve firemním byznysu, kde jí obrat vzrostl meziročně téměř o čtvrtinu, spotřebitelský byznys vykázal růst o 3,3 %. Infrastruktura, která technologickému gigantu tvoří třetinu tržeb, v loňském roce stagnovala. Právě na posledně jmenovaném se projevila nejistota v otázce, zda se bude společnost Huawei podílet na budování 5G sítí v Evropě a dalších zemích.
Přestože se některé vlády rozhodly omezit přístup Huwaei na své trhy, neopouští zástupce technologické firmy odhodlání. „S našimi zákazníky pokračujeme ve spolupráci dál a jsme si jistí, že budeme úspěšní a na trhu přežijeme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei pro region severní, střední a východní Evropy.
Nesnáze nás nezastaví
Huawei podle něho nemůže nijak ovlivnit situaci, kdy na mezinárodní úrovni nadále pokračují diskuse o tom, zda by měla mít čínská technologická firma možnost soutěžit o zakázky na zmíněné 5G sítě. Kedzia podotýká, že „nespravedlivá diskriminace konkrétního hráče je nepříznivá pro trh, pro spotřebitele, a dokonce i pro poskytovatele“.
V tom mu dávají za pravdu nejen někteří odborníci, ale například i zástupci konkurenčních společností. Například šéf švédské společnosti Ericsson Börje Ekholm opakovaně označil rozhodnutí švédské vlády o vyřazení Huawei z tendrů na výstavbu 5G sítí za chybné. Kedzia to označil jako „hlas rozumu“. Huwaei podle něho ale i přes nesnáze hodlá pokračovat ve vývoji průlomových technologií a nabízet partnerství všem zahraničním subjektům.