Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu od společností Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní. Žáci by se také měli mezi 1. až 9. září třikrát otestovat na COVID-19. Potřeba pro to bude 4,2 milionu antigenních testů asi za 210 milionů korun, navrhlo ministerstvo zdravotnictví.
Ještě v květnu hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že jiné důvody kromě zdravotních nestačí k tomu, aby se termín měnil. Teď ministr vyzval, aby si termín lidé měnili, pokud jim nevyhovuje. „Zavolejte na linku 1221, kde vám ho pomohou v rozmezí 8 dnů změnit. Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,“ napsal.
O možnosti posunout si termín očkování mluvil Vojtěch ve svém pořadu na sociálních sítích už v neděli. Druh vakcíny, u které je to možné, ale neuvedl. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami.
U vakcíny firmy Moderna se už interval mezi podáním první a druhé dávky zkracoval a činí podle aktuálních informací vládního covidového portálu 25 až 35 dnů. Dříve byl prodlužován rovněž na 38 až 42 dní. Do konce března byly časové úseky mezi dávkami vakcín od těchto výrobců kratší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. U očkovací látky od společnosti AstraZeneca je interval 84 až 91 dnů.
Školáci nebudou potřebovat PCR testy
Ačkoli ministr Vojtěch původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, nakonec se jeho úřad přiklonil k neinvazivním antigenním testům. PCR testy s výsledkem z laboratoře jsou přesnější, ale také dražší než antigenní testy s výsledkem na místě. Pro použití PCR testů podle ministerstva nemají laboratoře dostatečnou kapacitu.
Z průzkumu, který úřad udělal, vyplynulo, že zájem o testování neinvazivní metodou PCR, tedy třeba ze slin, jich má 57. Mohly by zpracovat asi 100 tisíc testů za den. Při jednom termínu ve školách se počítá s provedením asi 1,4 milionu testů.
Antigenní testování ve školách by se podle návrhu mělo konat 1. či 2. září, potom v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Pro první termín doporučilo ministerstvo zdravotnictví využít už první školní den, zohlednilo ale i zájem ministerstva školství umožnit školám nenarušenou organizaci slavnostního přivítání prvňáků. Pokud se nákaza mezi dětmi potvrdí 2. září, měla by pak jít celá třída do karantény.
Testování i po třetím termínu
V případě, že se v některém okrese objeví více než 25 pozitivních testů ze 100 tisíc provedených, mělo by testování na školách pokračovat i po třetím termínu. Pravděpodobně by pak probíhalo jedenkrát týdně, a to každé pondělí až do konce září. Podle vývoje šíření nákazy.
Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nakoupí 4,2 milionu testů pro první tři termíny školního očkování. Pokud se epidemie zhorší, mohl by resort na přelomu srpna a září oslovit vybraného dodavatele s požadavkem na doplnění testů nad základní objednávku. Využít by se pak mohly i nespotřebované testovací sady ze skladů SSHR.
Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně až 200 korun za kus. Stejnou částku za PCR test mají školy od státu dostat i za testování do konce června.