CNN Prima News těžba uhlí

těžba uhlí

Výpis příspěvků ke štítku „těžba uhlí“

Polsko zaplatí miliony denně. Tamní vláda přesto odmítá provoz v dole Turów přerušit

20. září 2021 15:30
Aktualizováno

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil v pondělí Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarní příkaz soudu a práce v dole ukončí. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Podle libereckého hejtmana Martina Půty pokuta skončí v evropské pokladně a českému pohraničí sousedícímu s dolem nijak nepomůže.

Polsko má rozhodnout o těžbě v Česku. Aktivisté se pověsili na rypadlo v dole Turów

18. března 2021 09:18

Aktivisté z organizace Greenpeace obsadili jedno z obřích rypadel uhelného dolu Turów na česko-polské hranici. Upozorňují mimo jiné na to, že kvůli pokračující těžbě tisíce lidí v českém pohraničí na Liberecku přicházejí o zdroje pitné vody. Těžební společnost přitom žádá o možnost prohlubovat a rozšiřovat povrchový důl směrem k české hranici až do roku 2044.

Moment, kdy se otevřel vchod do pekla. Uhelné doly v Centralii budou hořet 250 let

10. září 2020 13:23

Začalo to obyčejnou údržbou městské skládky a skončilo to masivním požárem uhelného dolu, který vyhnal z domovů přes tisíc obyvatel amerického města Centralia v Pensylvánii. Příběh města duchů, který započal v roce 1961, se stal inspirací pro spisovatele, filmaře i herní vývojáře. „Na tom místě člověk nemohl žít,“ napsal o Centralii spisovatel David DeKok.

Aktivistky opustily rypadlo v lomu ve Vršanech. Firma bude vymáhat náhradu škody

6. září 2020 09:47

Čtyři ekologické aktivistky z autonomní skupiny Vzpoura koťátek opustily v sobotu večer kolem 20. hodiny rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu. Obsadily jej ten den ráno, aby vyjádřily nesouhlas s těžbou uhlí. Potvrdila to Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní. Těžební firma bude podle ní po aktivistech vymáhat způsobenou škodu.

Kvůli těžbě v Turówě se ztrácí spodní voda. Geologové chtějí přesná čísla

18. února 2020 10:10

Geologové chtějí na Liberecku sledovat, zda a v jaké míře se z oblasti ztrácí spodní voda vlivem těžby v uhelném dole Turów těsně za hranicí. Polská těžební společnost plánuje důl prohloubit až do úrovně zhruba osmdesáti metrů pod hladinu moře. Experti varují, že to může připravit o zdroje pitné vody až třicet tisíc lidí žijících v pohraničí.