Bradavice na genitáliích nebo rakovina. Takové mohou být následky infekce některým typem HPV viru, které patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosným infekcím. Týkají se žen i mužů a to v mladším věku nebo i v tom starším. Obrana proti zhoubným nádorům, které může HPV člověku přinést, přitom tkví v očkování a také prevenci. Jenomže právě do ní se většině Čechů nechce. Veronika žila běžný život a chodila na pravidelné kontroly na gynekologii. Pak ale přišly komplikace v podobě masivního krvácení, jehož příčinou byl nádor, rakovina. Jak se dostala k závěru, že jde o HPV virus, a proč je prevence a očkování klíčové?
Veronika vždy dbala na své zdraví a pravidelně navštěvovala lékaře. Bohužel jednoho dne začaly zdravotní problémy, které nešly ignorovat. Po masivním krvácení musela na pohotovost, kde jí předepsali hormonální léčbu. Ani to však nepomohlo. „Doktorka mě odbyla s tím, že mám překrvácenou dělohu,“ říká Veronika. Její stav se ale nelepšil, a tak se obrátila na svou sestru, která jí pomohla dostat se k odborníkům. Výsledky biopsie byly drtivé – rakovina děložního čípku. „Řekli mi, že přijdu o dělohu a že už nebudu mít děti,“ vzpomíná Veronika na těžké chvíle v reportáži pořadu Co na to vaše zdraví.
HPV jako skrytý nepřítel
Veroničin příběh ukazuje, jak zákeřný HPV virus může být. S tímto virem, který je celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekcí, se podle odborníků setká až 80 % lidí alespoň jednou během života. A ačkoliv u většiny z nich jej eliminuje imunitní systém, u menší části v těle HPV zůstává. Problémem je, že se často nijak neprojevuje a může být v těle roky nebo dokonce desetiletí, než způsobí vážné komplikace, jako je rakovina děložního čípku.
Podle prof. Michala Zikána, přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka, je infekce HPV vázána nejen na rakovinu děložního čípku, ale i na další typy rakovin, včetně rakoviny vulvy u žen, nebo análního otvoru u mužů.
Ochrana před HPV
Jedním z nejčastějších omylů o HPV viru je, že se týká jen promiskuitních lidí. To vyvrací i Veronika, která měla deset let jednoho partnera. „Nemoc se projevila až půl roku po našem rozchodu,“ říká. Tím varuje všechny ženy, že prevence je nezbytná, bez ohledu na jejich sexuální historii.
Prezervativy nejsou bohužel stoprocentní ochranou proti HPV, protože virus se může nacházet i na místech, která nejsou při pohlavním styku chráněna, jako jsou třísla nebo šourek, vysvětluje MUDr. Lukáš Tichý, gynekolog z kliniky ISCARE.
Očkování – jediná spolehlivá ochrana
HPV virus nelze léčit, ale může proti němu pomáhat chránit očkování. Toto očkování proti HPV je nejúčinnější před zahájením pohlavního života, protože tehdy se děti ještě s virem nesetkaly. Profesor Zikán zdůrazňuje, že očkování učí imunitní systém rozpoznat virus a zničit ho dříve, než způsobí infekci nebo rakovinu.
Očkování je doporučeno jak pro dívky, tak pro chlapce, protože i muži mohou být nositeli tohoto viru. „Už teď vím, že svého syna nechám očkovat, až bude v tom věku,“ říká Veronika, která nechce, aby její dítě čelilo stejným komplikacím.
Podle Svazu zdravotních pojišťoven na preventivní prohlídky chodí jen třetina žen, a to často kvůli mýtům o bolestivosti vyšetření nebo pocitu, že po porodu jsou z těchto problémů „vyvázány“. Realita je však jiná. Rakovina děložního čípku často zasahuje ženy až po padesátce.
Veronika dnes bojuje s doživotními následky svého onemocnění, včetně chemoterapie a ozařování. Její příběh slouží jako varování pro všechny, kdo dosud prevenci zanedbávali. „Je to malý píchnutí proti tomu, co potkalo mě,“ uzavírá Veronika, která si přeje, aby její zkušenost pomohla ostatním ženám i mužům včas podniknout kroky ke svému zdraví.
Očkování jako naděje na život
Objev očkovacích látek patří jistě mezi největší úspěchy v ochraně veřejného zdraví a moderní medicíny vůbec. Společnost MSD má v oblasti vakcín více než sto let zkušeností. V laboratořích MSD pracoval jeden z největších bojovníků proti infekčním nemocem vůbec, doktor Maurice Hilleman, který se podílel na vývoji více než 40 očkovacích látek. MSD v tomto historickém odkazu pokračuje a nadále jako jedna z mála společností je věrná velmi složitému procesu výzkumu a výroby očkovacích látek, a to jak pro děti, tak pro dospělé.
Do portfolia společnosti MSD patří mimo jiné vakcíny proti hepatitidě A, rotavirovým infekcím, pneumokokovým infekcím nebo tzv. MMR vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Naše společnost také zásadně přispívá k boji proti nemocem způsobeným lidským papilomavirem (HPV). HPV vakcíny chrání proti významnému množství případů rakoviny děložního hrdla, ale i proti jiným nádorům či onemocněním, a to u žen i u mužů.
Celý rozhovor s odborníky i příběh Veroniky najdete v úvodním videu.